Zagórski: mamy rekord, ponad 260 tys. e-wniosków dot. spisu wyborców
Mamy rekordową liczbę ponad ćwierć miliona e-wniosków o dopisanie się do rejestru lub spisu wyborców - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Z danych MC wynika, że w ciągu miesiąca złożono prawie 220 tys. wniosków o dopisanie do spisu wyborców i prawie 45 tys. wniosków o dopisanie do rejestru wyborców.
- Z jednej strony bardzo nas to cieszy, bo widać, że Polacy ewidentnie przekonali się do załatwiania spraw urzędowych online, ale z drugiej strony jest to spore wyzwanie – ocenił minister cyfryzacji.
Jak podkreślił, bezwzględnie trzeba pamiętać, że samo złożenie wniosku nie jest równoznaczne z uzyskaniem pozytywnej decyzji.
- Stąd apelujemy, by osoby, które skorzystały z możliwości elektronicznego wysłania wniosków upewniły się, że zostały one pozytywnie rozpatrzone – dodał.
Minister cyfryzacji zwrócił uwagę, że z powodu niespotykanej dotąd skali wniosków urzędy gmin, które odpowiadają za ich rozpatrywanie, stoją przed dużym wyzwaniem.
- Analizujemy w tej chwili, gdzie spłynęło najwięcej wniosków. Jesteśmy w tej sprawie w kontakcie z samorządami i służymy im pomocą – powiedział szef resortu cyfryzacji.
Jak podkreślił, największy przyrost nastąpił w ciągu ostatniego weekendu, a także w poniedziałek i we wtorek, gdy takich wniosków złożono kilkadziesiąt tysięcy. „Trzeba pamiętać, że przez internet składamy wniosek, ale to nie jest automat. Wniosek musi zostać rozpatrzony przez Urząd Gminy, który ma na to pięć dni" - opisywał Zagórski. Przypomniał, że przetwarzanie wniosku złożonego przez internet nie różni się od przetwarzania wniosku złożonego w urzędzie. "Różnica polega na tym, że wniosek elektroniczny wysyłamy bez stania w kolejce, a gdybyśmy poszli do urzędu, ze względu na kolejkę po prostu nie udałoby się nam załatwić sprawy" - ocenił.
Jak powiedział, w wypadku wniosku o dopisanie do rejestru wyborców urząd ma obowiązek sprawdzić, czy rzeczywiście mieszkamy w danym miejscu i może zażądać dodatkowych dokumentów. Jeśli chodzi o wniosek o dopisanie do spisu wyborców, nie ma takiej konieczności, ale urzędnik i tak potrzebuje na to czasu. Według Zagórskiego, z tego powodu co do wszystkich wniosków trzeba się upewnić, jaki jest ich rezultat. Dlatego tylko otrzymanie potwierdzenia z urzędu daje pewność, że został on pozytywnie zrealizowany. Zagórski zapewnił przy tym, że system informatyczny zadziałał dobrze i bez zarzutu.
"Mamy jednak obawy co do wydolności samych urzędów gmin. Są miasta, w których trzeba w kilka dni obsłużyć kilkanaście tysięcy wniosków. Dlatego apelujemy do tych, którzy skorzystali z naszej usługi wnioskowania, by kontrolowali swoje skrzynki na gov.pl, czy dostali informację potwierdzającą, że wniosek został rozpatrzony pozytywnie" - powiedział minister cyfryzacji.
Wskazał, że ci, którzy otrzymali taką informację, nie muszą już nic robić. Ci, którzy jej nie otrzymali, powinni sprawdzić, czy urzędy nie skontaktowały się z nimi innymi kanałami, np. przez e-mail. Jak mówił, po złożeniu wniosku powinniśmy otrzymać informację po pierwsze, że zgłoszenie zostało przyjęte i urząd zaczął się nim zajmować, a w następnej kolejności, czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie czy negatywnie. Jeśli ktoś nie ma pewności, czy jego wniosek został pozytywnie rozpatrzony, powinien skontaktować się bezpośrednio z urzędem, do którego został złożony wniosek.
Zagórski ocenił, że w wypadku wyborów do europarlamentu system zadziałał bez zarzutu, ale wówczas skala była dużo mniejsza. "W wyborach do parlamentu europejskiego tych wniosków złożono około 45 tys., a teraz mamy sześć razy więcej i stąd nasze obawy. Zależy nam na tym, by nie powtórzyła się sytuacja, że dopiero gdy obywatel zjawi się w lokalu wyborczym, okaże się, że jego wniosek nie został z jakichś względów rozpatrzony" - wyjaśniał.
Jak dodał minister cyfryzacji, trwają przymiarki, by w przyszłości wnioski takie były przetwarzane automatycznie, będzie to jednak możliwe dopiero po wprowadzeniu Centralnego Rejestru Wyborców. (PAP)
Zobacz także

Stanisław Pawlak senatorem! Po wyborach uzupełniających w okręgu włocławskim
2024-07-22, 05:53Kandydat Paktu Senackiego Stanisław Pawlak wygrał wybory uzupełniające do Senatu w okręgu włocławskim. Poparło go 46,3 proc. głosujących. Czytaj dalej »

Wybory uzupełniające do Senatu we Włocławku: Stanisław Pawlak spokojny o wynik
2024-07-21, 22:09Zakończyło się głosowanie w uzupełniających wyborach do Senatu we Włocławku i okolicach. - Z danych, które spływają z komisji wyborczych wynika, że powyżej 50 procent wyborców oddało głos na mnie - mówi Stanisław Pawlak… Czytaj dalej »

Biden nie rezygnuje. Zapowiada, że pokona Donalda Trumpa przy urnie wyborczej
2024-07-19, 22:26- Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu; pokonam go przy urnie wyborczej - powiedział prezydent USA Joe Biden, komentując wystąpienie swojego rywala w ostatnim dniu konwencji wyborczej… Czytaj dalej »

Marszałek Elżbieta Witek we Włocławku. W drodze do Senatu wsparła Jarosława Chmielewskiego
2024-07-19, 18:30O głosowanie w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu, mimo niesprzyjających frekwencji wakacji, apelowali we Włocławku przedstawiciele PiS. Kandydata zgłoszonego przez Komitet Prawi i Skuteczni wieloletniego radnego Jarosława… Czytaj dalej »

Tomasz Sikorowski ubiega się o miejsce w Senacie i wskazuje włocławskie problemy Wisły
2024-07-19, 16:38O kaskadyzacji Wisły jako najważniejszej sprawie do załatwienia dla Włocławka mówił na Przystani Włocławek kandydat Konfederacji do Senatu Tomasz Sikorowski. Zachęcał do pójścia na wybory uzupełniające do Senatu dla powiatów… Czytaj dalej »

Stanisław Pawlak: Jest dużo spraw do załatwienia dla regionu, będę to robił w Senacie
2024-07-19, 13:11Do głosowania na kandydata Paktu Senackiego Stanisława Pawlaka, byłego burmistrza Lubrańca i wieloletniego radnego sejmiku, przekonywali we Włocławku wojewoda i wicewojewoda. Czytaj dalej »

New York Times: Prezydent Biden może wycofać się z wyborów i zaproponować inną kandydatkę
2024-07-19, 09:34Prezydent Joe Biden zaczął powoli akceptować myśl, że może nie być w stanie wygrać wyborów 5 listopada i być może będzie zmuszony wycofać się z wyścigu - podał w czwartek dziennik „New York Times', cytując kilka osób z… Czytaj dalej »

Marszałek Hołownia we Włocławku. Zachęcał do głosowania na Pawlaka w wyborach do Senatu
2024-07-18, 13:58Marszałek Sejmu Szymon Hołownia we Włocławku poparł Stanisława Pawlaka, kandydata Paktu Senackiego na senatora. - Bardzo doświadczony parlamentarzysta, który doskonale zna potrzeby tego regionu - mówił. W niedzielę odbędą się… Czytaj dalej »

Wybory we Włocławku: Szefowe dwóch resortów promują kandydata na senatora
2024-07-17, 20:08Minister ds. równości Katarzyna Kotula oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekonywały we Włocławku, że Stanisław Pawlak jest bardzo dobrym kandydatem na senatora. Wskazały, że reprezentuje… Czytaj dalej »

Francja: Gabriel Attal na razie pozostanie na stanowisku premiera
2024-07-08, 13:40Prezydent Francji Emmanuel Macron pozostawił Gabriela Attala na stanowisku szefa rządu, prosząc go, by „przez pewien czas” pełnił funkcję premiera w celu „zapewnienia stabilności kraju” - poinformował w poniedziałek Pałac… Czytaj dalej »