Beata Szydło nie będzie szefową komisji w Parlamencie Europejskim.
Była premier, w środowym (10.07.) głosowaniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Za jej kandydaturą było 21 posłów, 27 przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP, przeciw kandydaturze Beaty Szydło głosowali przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.
Zdaniem szefa frakcji EKR prof. Ryszarda Legutki (PiS) odrzucenie kandydatury Szydło to „odwet". - Duża część partii, grup politycznych, przede wszystkim socjaliści, jest w szoku po tym, co się stało na posiedzeniu Rady Europejskiej, że ten pakiet z Osaki padł, padł przede wszystkim za sprawą Europy Wschodniej i polskiego rządu. Mamy do czynienia z odwetem. Tu nie liczą się kompetencje ewentualnego przewodniczącego komisji zatrudnienia, bo nikt nie zakwestionował (kandydatury Szydło – PAP). Nie było żadnej uwagi krytycznej – powiedział dziennikarzom Legutko po głosowaniu. Europoseł odniósł się w ten sposób do sprzeciwu władz w Warszawie wobec kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Z kolei europosłanka Beata Mazurek (PiS) wskazała, że za odrzucenie kandydatury Szydło odpowiada środowisko liberalno-lewicowe. - Za tym dzisiejszym głosowaniem stoi środowisko liberalno-lewicowe, które de facto krytykuje nas za nieprzyjmowanie imigrantów, krytykuje nas za to, że demokracja w Polsce zwyciężyła i rządzą ci, którzy rządzą. (...) Nie mogą się pogodzić z porażką (...), z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Timmermansa, jak i (Manfreda) Webera – oceniła Mazurek.
Jej zdaniem bezprecedensowe jest to, że w głosowaniu tajnym, większości nie osiągnęła jedyna kandydatura. - Widocznie socjaliści i liberałowie bali się z otwartą przyłbicą zagłosować w świetle kamer i swoich kolegów i koleżanek przeciwko naszej kandydaturze – powiedziała.
Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) także nazywa tę decyzję aktem politycznej zemsty.
- Taka mała vendetta małych ludzi, którzy mają w ustach pełno demokracji, a jak dochodzi co do czego, tej demokracji nie przestrzegają. Ten lewicowo-liberalny establishment nie mógł się pogodzić z tym, że zablokowaliśmy pana Fransa Timmermansa, który cały czas atakował Polskę. No i nadarzyła się okazja do takiego rewanżu, zemsty, i to się stało - powiedział dziennikarzom w PE Czarnecki.
Zobacz także
Poseł Szymański: Subwencja oświatowa dla samorządów jest za niska
2019-07-12, 11:30Grudziądzki poseł Platformy Obywatelskiej zaniepokojony zbyt niską subwencją oświatową dla samorządu. Tomasz Szymański twierdzi, że rządowa pomoc dla grudziądzkiej oświaty jest niedoszacowana, bo co roku brakuje kilkudziesięciu… Czytaj dalej »
Siemoniak: PO chce zaproponować w najbliższych tygodniach program dla mniejszych miejscowości
2019-07-09, 11:31Chcemy w najbliższych tygodniach zaproponować program dla mniejszych miejscowości - zapowiedział w Ciechocinku wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak. Według niego złą specyfiką polskich miasteczek jest obecnie to, że się… Czytaj dalej »
Poseł Kłopotek wystartuje z listy w Pomorskiem. Dla kogo chce zdobyć mandat?
2019-07-09, 09:33Eugeniusz Kłopotek, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego z okręgu bydgoskiego, w jesiennych wyborach do Sejmu zamierza startować tym razem z okręgu pomorskiego, i wcale nie po to, by zdobyć mandat dla siebie. Czytaj dalej »
Jarosław Kaczyński na konwencji PiS: Musimy budować zaufanie i wiarygodność
2019-07-07, 14:52- W wyborach parlamentarnych, które odbędą się w październiku lub listopadzie, musimy odnieść zwycięstwo, które pozwoli podtrzymać dobry czas Polaków, dobry czas Polski. Zwyciężymy czynem i myślą, myślą i czynem - powiedział… Czytaj dalej »
SLD proponuje pierwszych kandydatów na koalicyjną listę w jesiennych wyborach
2019-07-05, 11:10- Start w koalicji to dla nas aktualnie najlepsze rozwiązanie - mówił w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Ireneusz Nitkiewicz - szef wojewódzkich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czytaj dalej »
Kto w regionie wpłacił na partyjne fundusze wyborcze? Znamy nazwiska i stawki!
2019-07-04, 16:29Prasa bydgoska informowała ostatnio, o niektórych wpłatach na rzecz funduszu wyborczego w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Zwróciliśmy się więc do Krajowego Biura Wyborczego z prośbą, o udostępnienie listy wkładów do puli funduszu… Czytaj dalej »
Dr Sławomir Sadowski: Tworzenie bloków to jedyna nadzieja dla opozycji
2019-06-25, 11:00- Jeśli opozycja stworzy jeden, wielki komitet wyborczy, nie ma szans na pokonanie rządzącej partii - uważa dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Szansą jest powołanie kilku bloków. Na razie najsilniejszy jest… Czytaj dalej »
Grzegorz Schetyna chce szerokiej koalicji przed wyborami parlamentarnymi
2019-06-18, 17:27Jestem zwolennikiem szerokiej koalicji na wybory parlamentarne, spójnej programowo i jeszcze lepszej niż w wyborach europejskich - powiedział w Kruszynie koło Włocławka lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Poinformował… Czytaj dalej »
Szersze uprawnienia dla samorządów? To strategia przed wyborami - uważa prof. Janusz Golinowski
2019-06-14, 10:55Pomysłu, aby dać samorządom szerokie uprawnienia nie należy traktować poważnie. - To droga do landyzacji kraju - tak postulaty samorządowców związanych z opozycją komentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Janusz Golinowski… Czytaj dalej »