Beata Szydło nie będzie szefową komisji w Parlamencie Europejskim.
Była premier, w środowym (10.07.) głosowaniu nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Za jej kandydaturą było 21 posłów, 27 przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Na wniosek socjalistów głosowanie było tajne. Według nieoficjalnych informacji PAP, przeciw kandydaturze Beaty Szydło głosowali przedstawiciele frakcji socjalistów, liberałów, Zieloni oraz lewicowa grupa GUE.
Zdaniem szefa frakcji EKR prof. Ryszarda Legutki (PiS) odrzucenie kandydatury Szydło to „odwet". - Duża część partii, grup politycznych, przede wszystkim socjaliści, jest w szoku po tym, co się stało na posiedzeniu Rady Europejskiej, że ten pakiet z Osaki padł, padł przede wszystkim za sprawą Europy Wschodniej i polskiego rządu. Mamy do czynienia z odwetem. Tu nie liczą się kompetencje ewentualnego przewodniczącego komisji zatrudnienia, bo nikt nie zakwestionował (kandydatury Szydło – PAP). Nie było żadnej uwagi krytycznej – powiedział dziennikarzom Legutko po głosowaniu. Europoseł odniósł się w ten sposób do sprzeciwu władz w Warszawie wobec kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Z kolei europosłanka Beata Mazurek (PiS) wskazała, że za odrzucenie kandydatury Szydło odpowiada środowisko liberalno-lewicowe. - Za tym dzisiejszym głosowaniem stoi środowisko liberalno-lewicowe, które de facto krytykuje nas za nieprzyjmowanie imigrantów, krytykuje nas za to, że demokracja w Polsce zwyciężyła i rządzą ci, którzy rządzą. (...) Nie mogą się pogodzić z porażką (...), z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Timmermansa, jak i (Manfreda) Webera – oceniła Mazurek.
Jej zdaniem bezprecedensowe jest to, że w głosowaniu tajnym, większości nie osiągnęła jedyna kandydatura. - Widocznie socjaliści i liberałowie bali się z otwartą przyłbicą zagłosować w świetle kamer i swoich kolegów i koleżanek przeciwko naszej kandydaturze – powiedziała.
Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) także nazywa tę decyzję aktem politycznej zemsty.
- Taka mała vendetta małych ludzi, którzy mają w ustach pełno demokracji, a jak dochodzi co do czego, tej demokracji nie przestrzegają. Ten lewicowo-liberalny establishment nie mógł się pogodzić z tym, że zablokowaliśmy pana Fransa Timmermansa, który cały czas atakował Polskę. No i nadarzyła się okazja do takiego rewanżu, zemsty, i to się stało - powiedział dziennikarzom w PE Czarnecki.
Zobacz także
Grzegorz Schetyna chce szerokiej koalicji przed wyborami parlamentarnymi
2019-06-18, 17:27Jestem zwolennikiem szerokiej koalicji na wybory parlamentarne, spójnej programowo i jeszcze lepszej niż w wyborach europejskich - powiedział w Kruszynie koło Włocławka lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Poinformował… Czytaj dalej »
Szersze uprawnienia dla samorządów? To strategia przed wyborami - uważa prof. Janusz Golinowski
2019-06-14, 10:55Pomysłu, aby dać samorządom szerokie uprawnienia nie należy traktować poważnie. - To droga do landyzacji kraju - tak postulaty samorządowców związanych z opozycją komentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Janusz Golinowski… Czytaj dalej »
Poseł Kłopotek: Popełniliśmy błąd, wchodząc do Koalicji Europejskiej
2019-06-13, 10:37- Coraz więcej osób twierdzi, że Polskie Stronnictwo Ludowe powinno iść do wyborów jesiennych samodzielnie - mówił poseł Eugeniusz Kłopotek, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
2019-06-11, 22:00Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Czytaj dalej »
Im bliżej wyborów, tym na scenie politycznej będzie ciekawiej
2019-06-10, 10:57Dr Paweł Machalski, politolog, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że dla rozwoju polskiej sceny politycznej decydujące będą zbliżające się wakacje. Czytaj dalej »
Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
2019-06-08, 15:05Do budowy „jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne” wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamen… Czytaj dalej »
Radosław Sikorski: Zbiorowa mądrość narodu zdecydowała o moim sukcesie
2019-06-07, 11:19- Dzisiejsi działacze SLD są bardziej związani z opcją europejską niż prawica - mówił europoseł Radosław Sikorski, wybrany w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego - gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Grudziądz uczcił 30. rocznicę wyborów 4 czerwca '89. Uroczystość i wystawa
2019-06-04, 18:39Na grudziądzkim rynku zorganizowana została uroczystość patriotyczna w 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. Czytaj dalej »
Nakręcili filmy na konkurs przed Eurowyborami. I wyjechali z urzędu na hulajnogach
2019-05-30, 17:14Autorzy najciekawszych filmów zachęcających do głosownia w wyborach do Parlamentu Europejskiego nagrodzeni! Z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu mogli wyjechać na elektrycznych hulajnogach, które były nagrodami w konkursie. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Popełniliśmy pewne błędy taktyczne
2019-05-28, 10:34Marcin Sypniewski, były kandydat Konfederacji do Europarlamentu, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, przyznał, że wojna na prawicy była niepotrzebna, naszym wspólnym wrogiem jest lewica — ocenił. Czytaj dalej »