52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.
- Najwięcej, bo 19 protestów, wpłynęło z okręgu wyborczego nr 4 - Warszawa i przyległe powiaty - zaś pięć protestów z okręgu wyborczego nr 13 - woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.
Ponadto - według danych SN - po cztery protesty wpłynęły z okręgów wyborczych nr 1 (woj. pomorskie), nr 6 (woj. łódzkie) i nr 11 (woj. śląskie), po trzy z okręgów nr 5 (4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego), nr 7 (woj. wielkopolskie), nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie) i nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie). Z pozostałych okręgów wyborczych - nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie), nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie), nr 8 (woj. lubelskie) i nr 9 (woj. podkarpackie) - wpłynęło po jednym proteście.
Michałowski, odnosząc się do treści protestów, poinformował, że dwa z nich dotyczyły podejrzeń o nieprawidłowości w liczeniu głosów w obwodowych komisjach wyborczych. Wyborcy w tych protestach wskazali, że oddali swoje głosy na określonych kandydatów, a w protokole przy nazwiskach tych kandydatów widniało zero głosów.
- W innym proteście wskazano, że jeden z lokali wyborczych, który znajdował się na terenie szpitala, nie był otwarty przez cały czas trwania wyborów, pozostawał zamknięty od godz. 14 do 20.30 - powiedział Michałowski. Kolejne protesty dotyczą np. nieprawidłowości w spisach wyborców albo głosowania korespondencyjnego.
Natomiast - jak podał zespół prasowy Sądu Najwyższego - w 13 obszernych protestach o zbliżonej treści wyborcy podnieśli zarzuty naruszenia zasady tajności głosowania. - W ocenie wnoszących protesty, obwodowe komisje wyborcze zapewniły zbyt małą liczbę miejsc do głosowania, miejsca były niedostatecznie przygotowane i nie zapewniały tajności głosowania - wyjaśnił Michałowski.
- W jednym z protestów podniesiono zarzut korupcji wyborczej. Naruszenie, zdaniem wyborcy, miało polegać na zaproponowaniu, uchwaleniu i wypłaceniu jednorazowego świadczenia społecznego w trakcie kampanii wyborczej. W proteście wyborca wskazuje, że wypłata tzw. 13. emerytury mogła wpłynąć na wynik wyborów - dodał.
Jak przypomniał Michałowski, protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosiło się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw RP.
- Ostatnim dniem, w którym można było złożyć protest przeciwko ważności tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, był wtorek 4 czerwca. Nadanie w tym terminie protestu na Poczcie Polskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do SN - dodał. Część protestów spływała do SN pocztą w kolejnych dniach.
Rozpatrywanie protestów wyborczych należy do kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Protesty jeszcze nie są rozpoznawane, aktualnie do SN spływają stanowiska PKW i PG do protestów - zaznaczył Michałowski.
Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę w przedmiocie ważności wyborów w składzie trzech sędziów. Uchwałę tę ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
Po wyborach do PE w 2014 r. SN rozpoznał 64 protesty. Zarzuty okazały się wtedy zasadne w przypadku 13 protestów, ale SN uznał, że stwierdzone wówczas nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik wyborów. (PAP)
Zobacz także
Prezydent: Szczepionka na koronawirusa dostępna dla Polaków, ale nie obowiązkowa
2020-07-07, 09:53- Prezydent Andrzej Duda uznał, że obowiązkiem państwa jest zapewnić Polakom dostęp do szczepionki na koronawirusa, natomiast nie będzie przymusu szczepienia się; to nie będzie obowiązkowe szczepienie dla dorosłych - mówił we… Czytaj dalej »
Prezydencka debata w Końskich: na antenie i stronie Polskiego Radia PiK. Bądźcie z nami!
2020-07-06, 19:30W poniedziałek (06.07.) wieczorem odbędzie się debata telewizji publicznej w miejscowości Końskie. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, Telewizja Polska ma obowiązek organizowania debat telewizyjnych podczas wyborów prezydenckich. Polskie… Czytaj dalej »
Prezydent podpisał i skieruje do Sejmu projekt zmiany konstytucji
2020-07-06, 11:59Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt zmiany konstytucji, który wprowadza do ustawy zasadniczej zapis, że wykluczona jest adopcja dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym. Zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek… Czytaj dalej »
Europoseł wsparł kampanię Andrzeja Dudy. Konferencja w Toruniu
2020-07-04, 18:00- Nachodzące wybory rozstrzygną, czy będziemy mieć w Polsce dalszą współpracę między rządem a prezydentem, czy będziemy mieć wojnę na górze - mówił w Toruniu Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS apelował o głosowanie na Andrzeja… Czytaj dalej »
O tarczy i rodzinie na konferencji w Grudziądzu. Głos za kandydaturą obecnego prezydenta
2020-07-04, 13:02Pomoc państwa w ramach tarczy antykryzysowej płynie do każdej miejscowości w kraju, również do Grudziądza - powiedziała goszcząca w sobotę w tym mieście posłanka Iwona Michałek - wiceminister rodziny, pracy i polityki społec… Czytaj dalej »
„Prezydent musi zszyć pęknięte społeczeństwo”. Marek Borowski w regionie
2020-07-03, 19:10Marek Borowski odwiedził w piątek Chełmno i Świecie. Senator przyjechał do naszego regionu, aby poprzeć kandydaturę Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta. Czytaj dalej »
Sztab Rafała Trzaskowskiego w podroży. „To ostatni tydzień, trzeba się zmobilizować”
2020-07-03, 18:22Pociągiem z wolontariuszami, z Torunia w kierunku Jabłonowa Pomorskiego, wyruszył w piątek poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz. Czytaj dalej »
Wiceszef MON: Andrzej Duda gwarantuje, że w Polsce będzie bezpiecznie
2020-07-03, 16:40- Głos oddany na Andrzeja Dudę jest głosem oddanym na polskiej bezpieczeństwo - ocenił w piątek w Toruniu wiceprezes Porozumienia, wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Stwierdził, że urzędujący prezydent ma wiele osiągnięć… Czytaj dalej »
Jarosław Gowin: Wybór Rafała Trzaskowskiego nasili wojnę polsko-polską
2020-07-02, 19:15- Chcemy być ambasadorem kandydatury Andrzeja Dudy na prezydenta - mówił w Bydgoszczy Jarosław Gowin. Szef Porozumienia obawia się prezydentury kandydata opozycji. Czytaj dalej »
Toruń: politycy Porozumienia promowali kandydaturę Andrzeja Dudy
2020-07-01, 17:00Do głosowania na Andrzeja Dudę w II turze wyborów zachęcali w Toruniu Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i lider Porozumienia Jarosław Gowin. Czytaj dalej »