52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.
- Najwięcej, bo 19 protestów, wpłynęło z okręgu wyborczego nr 4 - Warszawa i przyległe powiaty - zaś pięć protestów z okręgu wyborczego nr 13 - woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.
Ponadto - według danych SN - po cztery protesty wpłynęły z okręgów wyborczych nr 1 (woj. pomorskie), nr 6 (woj. łódzkie) i nr 11 (woj. śląskie), po trzy z okręgów nr 5 (4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego), nr 7 (woj. wielkopolskie), nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie) i nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie). Z pozostałych okręgów wyborczych - nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie), nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie), nr 8 (woj. lubelskie) i nr 9 (woj. podkarpackie) - wpłynęło po jednym proteście.
Michałowski, odnosząc się do treści protestów, poinformował, że dwa z nich dotyczyły podejrzeń o nieprawidłowości w liczeniu głosów w obwodowych komisjach wyborczych. Wyborcy w tych protestach wskazali, że oddali swoje głosy na określonych kandydatów, a w protokole przy nazwiskach tych kandydatów widniało zero głosów.
- W innym proteście wskazano, że jeden z lokali wyborczych, który znajdował się na terenie szpitala, nie był otwarty przez cały czas trwania wyborów, pozostawał zamknięty od godz. 14 do 20.30 - powiedział Michałowski. Kolejne protesty dotyczą np. nieprawidłowości w spisach wyborców albo głosowania korespondencyjnego.
Natomiast - jak podał zespół prasowy Sądu Najwyższego - w 13 obszernych protestach o zbliżonej treści wyborcy podnieśli zarzuty naruszenia zasady tajności głosowania. - W ocenie wnoszących protesty, obwodowe komisje wyborcze zapewniły zbyt małą liczbę miejsc do głosowania, miejsca były niedostatecznie przygotowane i nie zapewniały tajności głosowania - wyjaśnił Michałowski.
- W jednym z protestów podniesiono zarzut korupcji wyborczej. Naruszenie, zdaniem wyborcy, miało polegać na zaproponowaniu, uchwaleniu i wypłaceniu jednorazowego świadczenia społecznego w trakcie kampanii wyborczej. W proteście wyborca wskazuje, że wypłata tzw. 13. emerytury mogła wpłynąć na wynik wyborów - dodał.
Jak przypomniał Michałowski, protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosiło się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw RP.
- Ostatnim dniem, w którym można było złożyć protest przeciwko ważności tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, był wtorek 4 czerwca. Nadanie w tym terminie protestu na Poczcie Polskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do SN - dodał. Część protestów spływała do SN pocztą w kolejnych dniach.
Rozpatrywanie protestów wyborczych należy do kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Protesty jeszcze nie są rozpoznawane, aktualnie do SN spływają stanowiska PKW i PG do protestów - zaznaczył Michałowski.
Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę w przedmiocie ważności wyborów w składzie trzech sędziów. Uchwałę tę ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
Po wyborach do PE w 2014 r. SN rozpoznał 64 protesty. Zarzuty okazały się wtedy zasadne w przypadku 13 protestów, ale SN uznał, że stwierdzone wówczas nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik wyborów. (PAP)
Zobacz także
Dwa bydgoskie murale pod lupą kandydatów PiS do sejmiku
2018-10-10, 19:26Zarzuty wobec władz miasta i regionu z PO w sprawie bydgoskich murali przedstawili dziś kandydaci do sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości. Nie podoba im się malowidło św. Jana Pawła II, krytykują też prezydenta Rafała Bruskiego za to… Czytaj dalej »
Sypniewski: Zlikwiduję korki i wybuduję parkingi na osiedlach
2018-10-10, 19:02- Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy to najsłabsze ogniwo rządzącej w mieście koalicji PO-SLD - ocenia Marcin Sypniewski. I zapowiada duże zmiany, jeśli zostanie prezydentem. Czytaj dalej »
Jarosław Gowin na inauguracji UKW: poparcie dla Tomasza Latosa i czek dla uczelni
2018-10-10, 13:22Blisko 30 milionów złotych otrzyma Uniwersytet Kazimierza Wielkiego na inwestycje. Podczas wizyty w Bydgoszczy wicepremier Jarosław Gowin zaprezentował symboliczny czek. Wsparł również kandydaturę posła Tomasza Latosa na prezydenta… Czytaj dalej »
Plany dotyczące okolic dworca kolejowego w Bydgoszczy
2018-10-10, 12:30Będzie nowy blok mieszkalny i tramwaj do ścisłego centrum z Dworca Głównego w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Krzysztof Czabański odwiedził Brodnicę, Książki i Wąbrzeźno
2018-10-09, 21:15- Brodnica to bardzo piękne, historyczne miasto o wielkich szansach, niestety niewykorzystywanych - powiedział goszczący w tym mieście poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański. Czytaj dalej »
We Włocławku kolejny proces w trybie wyborczym
2018-10-09, 19:32Walczący o reelekcję prezydent miasta, Marek Wojtkowski, złożył wniosek przeciwko swojemu konkurentowi w wyborach, liderowi komitetu 'Postaw na Włocławek', Jackowi Kuźniewiczowi. Czytaj dalej »
Poseł Stasiński o Paulinie Wenderlich - szefowej sztabu wyborczego Tomasza Latosa
2018-10-09, 17:15Poseł Michał Stasiński zażądał na konferencji prasowej przed urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec pani Pauliny Wenderlich, szefowej sztabu wyborczego Tomasza Latosa, zarzucając jej prowadzenie… Czytaj dalej »
Grudziądz na początek. Debaty prezydenckie w Polskim Radiu PiK [RELACJA]
2018-10-08, 16:35Od spotkania z kandydatami na prezydenta Grudziądza rozpoczęliśmy serię debat w Polskim Radiu PiK. Kolejne odbędą się w Inowrocławiu, Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Liderzy Koalicji Obywatelskiej na konwencji wyborczej w Bydgoszczy
2018-10-06, 12:19Chcemy obronić samorząd przed PiS. To nasze najważniejsze zadanie - powiedział w Bydgoszczy lider PO Grzegorz Schetyna. Zawsze czuliśmy się Europejczykami. UE to wspólny projekt i musimy o niego dbać każdego dnia - powiedziała z… Czytaj dalej »
Michał Zaleski o bezpieczeństwie i infrastrukturze
2018-10-05, 18:45Bezpieczeństwo na osiedlach, rozwój infrastruktury sportowej i wspieranie rodzin - to kolejne zapowiedzi kandydatów do toruńskiej Rady Miasta Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego z okręgu nr 3. Czytaj dalej »