52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.
- Najwięcej, bo 19 protestów, wpłynęło z okręgu wyborczego nr 4 - Warszawa i przyległe powiaty - zaś pięć protestów z okręgu wyborczego nr 13 - woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie - powiedział Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN.
Ponadto - według danych SN - po cztery protesty wpłynęły z okręgów wyborczych nr 1 (woj. pomorskie), nr 6 (woj. łódzkie) i nr 11 (woj. śląskie), po trzy z okręgów nr 5 (4 miasta na prawach powiatu i 29 powiatów woj. mazowieckiego), nr 7 (woj. wielkopolskie), nr 10 (woj. małopolskie i świętokrzyskie) i nr 12 (woj. dolnośląskie i opolskie). Z pozostałych okręgów wyborczych - nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie), nr 3 (woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie), nr 8 (woj. lubelskie) i nr 9 (woj. podkarpackie) - wpłynęło po jednym proteście.
Michałowski, odnosząc się do treści protestów, poinformował, że dwa z nich dotyczyły podejrzeń o nieprawidłowości w liczeniu głosów w obwodowych komisjach wyborczych. Wyborcy w tych protestach wskazali, że oddali swoje głosy na określonych kandydatów, a w protokole przy nazwiskach tych kandydatów widniało zero głosów.
- W innym proteście wskazano, że jeden z lokali wyborczych, który znajdował się na terenie szpitala, nie był otwarty przez cały czas trwania wyborów, pozostawał zamknięty od godz. 14 do 20.30 - powiedział Michałowski. Kolejne protesty dotyczą np. nieprawidłowości w spisach wyborców albo głosowania korespondencyjnego.
Natomiast - jak podał zespół prasowy Sądu Najwyższego - w 13 obszernych protestach o zbliżonej treści wyborcy podnieśli zarzuty naruszenia zasady tajności głosowania. - W ocenie wnoszących protesty, obwodowe komisje wyborcze zapewniły zbyt małą liczbę miejsc do głosowania, miejsca były niedostatecznie przygotowane i nie zapewniały tajności głosowania - wyjaśnił Michałowski.
- W jednym z protestów podniesiono zarzut korupcji wyborczej. Naruszenie, zdaniem wyborcy, miało polegać na zaproponowaniu, uchwaleniu i wypłaceniu jednorazowego świadczenia społecznego w trakcie kampanii wyborczej. W proteście wyborca wskazuje, że wypłata tzw. 13. emerytury mogła wpłynąć na wynik wyborów - dodał.
Jak przypomniał Michałowski, protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego wnosiło się na piśmie do Sądu Najwyższego w terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw RP.
- Ostatnim dniem, w którym można było złożyć protest przeciwko ważności tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego, był wtorek 4 czerwca. Nadanie w tym terminie protestu na Poczcie Polskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do SN - dodał. Część protestów spływała do SN pocztą w kolejnych dniach.
Rozpatrywanie protestów wyborczych należy do kompetencji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. - Protesty jeszcze nie są rozpoznawane, aktualnie do SN spływają stanowiska PKW i PG do protestów - zaznaczył Michałowski.
Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę w przedmiocie ważności wyborów w składzie trzech sędziów. Uchwałę tę ogłasza się w Dzienniku Ustaw.
Po wyborach do PE w 2014 r. SN rozpoznał 64 protesty. Zarzuty okazały się wtedy zasadne w przypadku 13 protestów, ale SN uznał, że stwierdzone wówczas nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik wyborów. (PAP)
Zobacz także
Są dwa obozy. Który wybieracie? - pyta Radosław Sikorski na finiszu kampanii [wideo]
2019-05-24, 09:40- Będziemy walczyć o pozostanie Polski w UE i unijne pieniądze dla naszego regionu - mówił o poranku przed bydgoskim dworcem PKP Radosław Sikorski. Były marszałek Sejmu jest „jedynką” na kujawsk-pomorskiej liście Koalicji Europejskiej… Czytaj dalej »
Tomasz Latos uważa, że środki unijne są dzielone niesprawiedliwie
2019-05-23, 22:45- Nie wszyscy są równo traktowani jeżeli chodzi o podział środków unijnych - mówił w Grudziądzu Tomasz Latos. Kandydat Zjednoczonej Prawicy do Europarlamentu zapowiada, że zrobi wszystko aby ten podział w naszym regionie był s… Czytaj dalej »
Prof. Roman Bäcker: Mamy do czynienia z rewolucją antypedofilską w Polsce
2019-05-23, 11:00- Rewolucja oznacza, że to społeczeństwo stawia wymagania i określa, co jest dobre, a co złe - mówił w porannej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Roman Bäcker, politolog z UMK. Czytaj dalej »
Wanda Nowicka na rondzie Jagiellonów. W tym miejscu niepełnosprawni zawracają...
2019-05-22, 18:53O wprowadzenie kolejnych rozwiązań ułatwiających życie osobom niepełnosprawnym apelowała w Bydgoszczy Wanda Nowicka, „jedynka' na regionalne liście Wiosny w eurowyborach. Czytaj dalej »
Na górze Mikołaj Kopernik, na dole Zbigniew Girzyński, a w tle kampania wyborcza
2019-05-22, 15:03Infrastruktura, gospodarka oraz inwestycje w kulturę i człowieka - tym, między innymi, chce zająć się dr Zbigniew Girzyński, kandydat listy Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Poseł Tomasz Latos: Trzeba wypromować województwo w Unii Europejskiej
2019-05-22, 13:46- Chcę zabiegać o to, by nasze piękne województwo promowane było w Brukseli i Strasburgu - zapewniał podczas konferencji przy pomniku Kopernika w Toruniu poseł PiS Tomasz Latos. Czytaj dalej »
O pieniądzach, prawie czy sojuszach. Debaty przed Eurowyborami w Polskim Radiu PiK [wideo]
2019-05-22, 13:14Ostatnia debata z udziałem kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego odbyła się w środę (22 maja) w Polskim Radiu PiK. Wszystkie cztery można obejrzeć na naszym portalu. Czytaj dalej »
Prof. Zybertowicz: Sondaże często są nadużywane i kreują rzeczywistość [wideo]
2019-05-22, 11:39- Istnieje efekt stadny, efekt zachowań gromadnych i przepowiednie samosprawdzające się. Są tacy, którzy - jeśli wierzą, że coś nastąpi - chcą być w obozie zwycięzców - mówił prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog, doradca Prezydenta… Czytaj dalej »
Wiosna zawiadamia prokuraturę. Donosi na biskupa
2019-05-21, 19:20Wanda Nowicka i Elżbieta Długołęcka - kandydatki Wiosny do Parlamentu Europejskiego złożyły do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe zawiadomienie w sprawie biskupa bydgoskiego Jana Tyrawę. Wskazały, że hierarcha mając wiarygodną… Czytaj dalej »
Michał Korolko: Większa rola miast. ZIT także dla przedsiębiorców?
2019-05-21, 18:35Wzrost znaczenia Bydgoszczy i Torunia w wydatkowaniu środków unijnych proponuje Michał Korolko - kandydat Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej. Czytaj dalej »