Rząd chce dać zasiłek niepełnosprawnym. Budżet to zniesie - oceniają eksperci
W niedzielę (19.05.), na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy niepełnosprawni powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolni do samodzielności, otrzymają stały dodatek, prawdopodobnie 500 złotych.
Protestujący opiekunowie osób niepełnosprawnych tę decyzję oceniają negatywnie, a konkretnie moment jej ogłoszenia.
- To kolejny policzek dla naszego środowiska, bo obiecano nam wirtualne pieniądze za kilka miesięcy - powiedziała PAP uczestniczka zeszłorocznego protestu rodziców niepełnosprawnych w Sejmie, Iwona Hartwich.
- W ubiegłym roku, przez 40 dni protestowaliśmy w Sejmie. Osoby niepełnosprawne prosiły o 500 zł dodatku na życie, to miał być taki początek. Wtedy odpowiedziano nam, że państwo polskie zbankrutuje - mówiła PAP Iwona Hartwich.
- Teraz, siedem dni przed wyborami, cztery dni przed zapowiedzianym protestem osób z niepełnosprawnościami, partia rządząca przypomina sobie o osobach niepełnosprawnych - komentuje matka niepełnosprawnego dziecka.
Dodała, że niepełnosprawni w Polsce oprócz problemów finansowych mają inne trudności, takie jak m.in. brak bezpłatnych pampersów, cewników, bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych oraz asystentów.
- Dzisiaj tak naprawdę, żeby ta osoba godnie żyła, potrzeba 500 zł na początek, a tak naprawdę potrzebne jest znacznie więcej. To jest hańba dla tego rządu - powiedziała.
W przyszłym tygodniu odbędzie się protest osób niepełnosprawnych. Protestujący spotkają się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie zostanie odczytany list do prezydenta. Następnie protest przeniesie się przed kancelarię premiera skąd zgromadzeni przejdą przed Sejm.
Zapowiedź szefa rządu skomentowali ekonomiści.
- W tym roku to na pewno budżet wytrzyma. W przyszłym roku zobaczymy, jaki będzie wzrost gospodarczy, bo wiele się mówi o tym, że nadciąga recesja, nadciąga spowolnienie. Tego nie wiemy - powiedział PAP analityk rynków finansowych, Piotr Kuczyński. Dodał, że jeżeli rzeczywiście nadciągnie spowolnienie, to budżet państwa może mieć problemy.
Główny ekonomista banku Credit Agicole Jakub Borowski, zaznaczył, że możliwości pozyskania pieniędzy na nowe zasiłki są dwie: albo wyższe podatki, albo ruch na składce ZUS.
- Z tym, że trzeba pamiętać, że rząd już wprowadził likwidację limitu trzydziestokrotności składek do ZUS, teraz będzie musiał wskazać dodatkowe źródło dochodów.
Dodał, że rząd będzie miał na to czas - co najmniej kilka miesięcy - zanim powstanie budżet na przyszły rok.
Zobacz także
SLD proponuje pierwszych kandydatów na koalicyjną listę w jesiennych wyborach
2019-07-05, 11:10- Start w koalicji to dla nas aktualnie najlepsze rozwiązanie - mówił w dzisiejszej Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK Ireneusz Nitkiewicz - szef wojewódzkich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Czytaj dalej »
Kto w regionie wpłacił na partyjne fundusze wyborcze? Znamy nazwiska i stawki!
2019-07-04, 16:29Prasa bydgoska informowała ostatnio, o niektórych wpłatach na rzecz funduszu wyborczego w ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Zwróciliśmy się więc do Krajowego Biura Wyborczego z prośbą, o udostępnienie listy wkładów do puli funduszu… Czytaj dalej »
Dr Sławomir Sadowski: Tworzenie bloków to jedyna nadzieja dla opozycji
2019-06-25, 11:00- Jeśli opozycja stworzy jeden, wielki komitet wyborczy, nie ma szans na pokonanie rządzącej partii - uważa dr Sławomir Sadowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. - Szansą jest powołanie kilku bloków. Na razie najsilniejszy jest… Czytaj dalej »
Grzegorz Schetyna chce szerokiej koalicji przed wyborami parlamentarnymi
2019-06-18, 17:27Jestem zwolennikiem szerokiej koalicji na wybory parlamentarne, spójnej programowo i jeszcze lepszej niż w wyborach europejskich - powiedział w Kruszynie koło Włocławka lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Poinformował… Czytaj dalej »
Szersze uprawnienia dla samorządów? To strategia przed wyborami - uważa prof. Janusz Golinowski
2019-06-14, 10:55Pomysłu, aby dać samorządom szerokie uprawnienia nie należy traktować poważnie. - To droga do landyzacji kraju - tak postulaty samorządowców związanych z opozycją komentował w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK prof. Janusz Golinowski… Czytaj dalej »
Poseł Kłopotek: Popełniliśmy błąd, wchodząc do Koalicji Europejskiej
2019-06-13, 10:37- Coraz więcej osób twierdzi, że Polskie Stronnictwo Ludowe powinno iść do wyborów jesiennych samodzielnie - mówił poseł Eugeniusz Kłopotek, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
52 protesty w związku z Eurowyborami. Jeden z okręgu kujawsko-pomorskiego
2019-06-11, 22:00Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja br. - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego. Czytaj dalej »
Im bliżej wyborów, tym na scenie politycznej będzie ciekawiej
2019-06-10, 10:57Dr Paweł Machalski, politolog, który był gościem dzisiejszej Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że dla rozwoju polskiej sceny politycznej decydujące będą zbliżające się wakacje. Czytaj dalej »
Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
2019-06-08, 15:05Do budowy „jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne” wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamen… Czytaj dalej »
Radosław Sikorski: Zbiorowa mądrość narodu zdecydowała o moim sukcesie
2019-06-07, 11:19- Dzisiejsi działacze SLD są bardziej związani z opcją europejską niż prawica - mówił europoseł Radosław Sikorski, wybrany w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego - gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »