Koalicja Europejska: przed nami wielki wybór - Polski silnej, lidera Europy
„Przyszłość Polski. Wielki Wybór” - pod takim hasłem Koalicja Europejska pójdzie do wyborów europejskich. Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podpisali deklarację programową. Przed nami wielki wybór - Polski silnej, która jest liderem, nie lokajem w Europie - podkreślali.
W najbliższą sobotę 6 kwietnia w Warszawie odbędzie się pierwsza wspólna konwencja Koalicji Europejskiej. W czwartek liderzy porozumienia zaprezentowali hasło wyborcze, logo kampanii oraz program na zaplanowane na 26 maja wybory do Parlamentu Europejskiego.
Lider PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że Koalicja Europejska została powołana z myślą o lepszej przyszłości Polski. - Chodziło o to, żeby Polakom dać możliwość podjęcia wielkiego wyboru. I zbudowaliśmy to. Mamy pomysł, mamy zespół, mamy ludzi, mamy cel, które stawiamy przed sobą" - oświadczył szef Platformy. Celem tym jest doścignięcie najlepszych i najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej - zapowiedział polityk.
Według niego Koalicja Europejska będzie też poruszać w kampanii wyborczej tematy związane z praworządnością i przestrzeganiem konstytucji, ale też z poszanowaniem praw mniejszości oraz społeczeństwem obywatelskim. - Ale idziemy do PE po to, żeby podkreślić, że Polska musi znowu być liderem UE - dodał Schetyna. W jego ocenie "dziś tak nie jest", ponieważ przedstawiciele polskiego rządu "są w kącie, narożniku" i "oddają sprawy polskie w UE". - My idziemy do Unii, żeby to zmienić, żeby usiąść przy najważniejszym stole - zapewnił lider PO.
Zadeklarował, że Koalicja Europejska upomni się o "lepszy budżet dla Polski", który będzie chciała przeznaczyć m.in. na walkę ze smogiem, poprawę zdrowia i dokończenie inwestycji w Polsce. - Idziemy tam też po to, żeby te wielkie pieniądze europejskie, które - jestem przekonany - do Polski uda nam się znowu adresować, żeby były one rozdzielane nie na Nowogrodzkiej, nie przez rząd, nie przez centralę, tylko przez samorządy - podkreślił Schetyna.
Również zdaniem lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza "przed nami naprawdę wielki wybór". - To jest wybór silnej Polski w Europie, Polski, która rozdaje karty, a nie jest lokajem, nie czeka w przedpokoju. Wygra silna Polska w Europie i wygra Koalicja Europejska - podkreślał .
Nawiązując do różnic programowych partii członkowskich tworzących KE, prezes Stronnictwa przekonywał, że możliwa jest "jedność w różnorodności" oraz opracowanie wspólnego programu wyborczego. - Dla tych wszystkich malkontentów, dla tych, którzy realizowali z uporem maniaka program "fałszywa troska plus", dzisiaj pokazujemy wspólną deklarację programową, gdzie zabiegamy o najważniejsze sprawy dla Polski, dla Europy, dla naszych rodaków - powiedział Kosiniak-Kamysz.
Zadeklarował, że Koalicja Europejska będzie dążyć do ujednolicenia unijnych dopłat oraz do tego by Europa miała żywność najlepszej jakości, dobrą i zdrową. Obiecał też sformułowania z budżetu UE "pierwszego historycznego, europejskiego programu walki z rakiem".
Przekonywał, że kandydaci koalicji to "fighterzy, którzy zawalczą o silną Polskę w silnej Europie". - Albo wybierzemy fighterów w UE, którzy będą walczyć o najważniejsze sprawy dla Polski, o polską rację stanu, o silną Polskę w Europie, albo wybierzemy hucpiarzy, którzy każdego dnia robią hucpę, wymachują szabelką w Warszawie, a w Brukseli wywieszają białą flagę - mówił Kosiniak-Kamysz.
Szef SLD Włodzimierz Czarzasty wśród celów Koalicji wymielił m.in. stworzenie pakietu dla młodego pokolenia, które będzie miało równy dostęp do edukacji, kultury i służby zdrowia - niezależnie od kraju pochodzenia i statusu majątkowego rodziców. Ponadto, jak dodał, Koalicja chciałaby równych szans, dostępu do służby zdrowia, opieki geriatrycznej i usług społecznych dla osób starszych. Czarzasty akcentował również równość prawa dla pracowników i pracodawców.
Szef Sojuszu wskazywał, że UE "to nie tylko szmal", również system wartości. - Jesteśmy w UE dlatego, że szanujemy różnorodność, historię innych krajów i to, że ludzie mają prawo wierzyć w różne religie. Nie pytamy, kto z kim śpi i kto w co wierzy, mówimy, że tolerancja jest wielką sprawą - podkreślił Czarzasty. - Europejczykiem nie jest ten, kto jest nietolerancyjny. Uważamy, że praworządność jest wielką sprawą. Ten, kto łamie konstytucję, prawo nie jest Europejczykiem - ocenił lider SLD.
Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poświęciła swe wystąpienie młodemu pokoleniu i sprawom bezpieczeństwa w Unii. - Przyszłość Polski to jest prawdziwy wielki wybór i robimy go między innymi dla ludzi młodych - powiedziała. Jak dodała, "młodzi ludzie widzą, że rząd w ich kraju śmieje się w twarz europejskim wartościom i europejskim politykom". - Widzą, że rząd może zaprzepaścić wszystko to, co jest ich szansą, że może - niszcząc demokrację, praworządność - doprowadzić do sytuacji, kiedy będziemy w Europie persona non grata, że będziemy krajem, który jest problemem dla Europy. Musimy temu przeciwdziałać, musimy dać szansę młodemu pokoleniu - przekonywała Lubnauer.
Podkreślała też znaczenie bezpieczeństwa, szczególnie dla Polski, która ze względu na swoje położenie jest narażona na konflikty. Według szefowej Nowoczesnej "wspólna polityka europejska dotycząca bezpieczeństwa musi być filarem polityki NATO". - Musimy współpracować jednocześnie i z Europą i NATO w kwestiach bezpieczeństwa Polski - powiedziała.
Współprzewodniczący Zielonych Marek Kossakowski skupił się na kwestiach ochrony środowiska - walce o poprawę jakości powietrza, które - jak zauważył - jest "najgorsze w Europie" oraz transformacji energetycznej. Mówił też o potrzebie stworzenia "unii transportowej" tak, by przeciwdziałać "wykluczeniu komunikacyjnemu" mniejszych miejscowości i jej mieszkańców. - 26 maja zdecydujemy, czy chcemy by Polska pozostała czarną od dymu, czarną od smogu, brunatną od nienawiści, rubieżą (...) Europy, czy też chcemy, żeby stała się zielonym sercem Europy - powiedział Kossakowski.
W deklaracji programowej Koalicji Europejskiej, którą liderzy PO, PSL, SLD, Nowoczesnej i Zielonych podpisali przy akompaniamencie "Ody do radości", hymnu UE, napisano m.in., że celem KE jest "trwałe zakorzenienie narodowego indywidualnego losu Polek i Polaków na Zachodzie" oraz "zapewnienie takich samych standardów: praw i wolności, poziomu życia, możliwości rozwoju, bezpieczeństwa - jakie były dotąd przywilejem mieszkańców Europy Zachodniej".
Wśród dziesięciu punktów programowych znalazły się: Polska wśród liderów Unii Europejskiej; Fundusze europejskie dla obywateli i samorządów; Unia lepszej żywności i równych szans dla rolnictwa; Unia zdrowego i dłuższego życia; Unia na rzecz wyrównywania poziomów życia Europejczyków; Unia Europejska wartości; Unia Europejska dla młodych; Unia wspólnego bezpieczeństwa; Unia czystego powietrza i taniej energii oraz Unia spójna transportowo i komunikacyjnie.(PAP)
Zobacz także
Ministerialne przymiarki: J.K. Ardanowski i T. Latos w rządzie?
2015-10-26, 00:49Toruński poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Krzysztof Ardanowski jest jednym z kandydatów na ministra rolnictwa. Z kolei jednym z kandydatów na ministra zdrowia jest bydgoski poseł Tomasz Latos. Czytaj dalej »
Ewa Kierzkowska: Zmieni się rola PSL w Sejmie
2015-10-25, 23:58- Wyborcy są ciekawi nowo powstałych politycznych ugrupowań - tak Ewa Kierzkowska z PSL skomentowała sondażowy wynik formacji Pawła Kukiza i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Czytaj dalej »
Ugrupowanie Pawła Kukiza 3. siłą w Sejmie
2015-10-25, 23:47- Mamy trzeci wynik, to bardzo dobry wynik, to realna szansa, że będziemy mieli wpływ na to, co się działo w Sejmie - powiedział Paweł Szramka, lider listy Kukiz'15 w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-25_1445812111.jpg)
Przygnębienie w bydgoskim sztabie Zjednoczonej Lewicy
2015-10-25, 23:27Przegrana Zjednoczonej Lewicy i wielkie przygnębienie w bydgoskim sztabie lewicowej koalicji. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-25_1445810941.jpg)
Tomasz Latos: Mamy determinację, aby dobrze służyć Polsce i regionowi
2015-10-25, 21:55- To fantastyczny wynik, dziękujemy za poparcie. To ogromne zobowiązanie dla nas, przed nami ciężka praca, aby dobrze służyć Polsce i regionowi - tak sondażowe wyniki wyborów skomentował poseł PiS Tomasz Latos, lider na liście… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-25_1445814071.jpg)
Teresa Piotrowska: Będziemy aktywną opozycją
2015-10-25, 21:32- Gratulujemy zwycięzcom, z werdyktem wyborców trzeba się pogodzić i dalej pracować. Nie mówimy jednak, że wybory zostały sfałszowane. Jeśli mamy pretensje to tylko do siebie, będziemy wyciągać wnioski i będziemy przygotowywać… Czytaj dalej »
Przedpołudnie przy urnach w okręgu bydgoskim
2015-10-25, 13:4515,5 % - tak przedstawiała się wstępnie frekwencja głosujących w bydgoskim okręgu wyborczym. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-25_1445774782.jpg)
Studenci UMK głosują w swoich akademikach
2015-10-25, 12:53Żeby zagłosować część z nich nie musi ubierać butów i kurtki - wystarczy zejść po schodach. Na taką wygodę mogą liczyć studenci toruńskiego UMK mieszkający w akademikach. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-25_1445767761.jpg)
Wybory w kujawsko-pomorskich uzdrowiskach
2015-10-25, 11:01Na Kujawach i Pomorzu do urn idą nie tylko mieszkańcy regionu, ale również kuracjusze spędzający wyborczą niedzielę w sanatoriach. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-10-25_1445764441.jpg)
Z lokali wyborczych na Kujawach i Pomorzu
2015-10-25, 09:4825 października o godz. 7.00 rozpoczęły się w całym kraju wybory parlamentarne. W lokalach wyborczych na Kujawach i Pomorzu pojawili się dziennikarze Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »