Aleksandra Dulkiewicz wygrała wybory na prezydenta Gdańska
39-letnia Aleksandra Dulkiewicz, prawnik i samorządowiec, wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia – poinformował w poniedziałek przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku Marek Jankowski. Frekwencja wyniosła 48,6 procent.
W wyścigu o prezydencki fotel Dulkiewicz pokonała 51-letniego reżysera filmów dokumentalnych Grzegorza Brauna, który startował z własnego komitetu wyborczego i otrzymał 11,86 procent poparcia oraz liczącego 46 lat, wystawionego przez KWW "Odpowiedzialni-Gdańsk" działacza katolickiego i przedsiębiorcę budowlanego Marka Skibę, na którego zagłosowało 5,92 procent wyborców.
Jankowski podał, że na Dulkiewicz zagłosowało 139 790 osób, na Brauna 20 164, a na Skibę 10 tys. 74. - Wymaganą większość głosów, która wynosiła 85 tys. 15 - uzyskała i na prezydenta Gdańska została wybrana - Aleksandra Dulkiewicz - ogłosił przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Gdańsku. Dodał, że protokół Miejskiej Komisji Wyborczej musi jeszcze zatwierdzić komisarz wyborczy w Gdańsku.
Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska były wynikiem wygaśnięcia mandatu długoletniego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem w czasie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W przeprowadzonych w niedzielę przedterminowych wyborach Dulkiewicz wystartowała jako kandydatka bezpartyjna - z Komitetu Wyborczego Wyborców "Wszystko dla Gdańska". Zapleczem dla tego komitetu było Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska założone przez Adamowicza przed ubiegłorocznymi – wygranymi przez niego, wyborami samorządowymi.
Po tym, jak Platforma Obywatelska nie poparła Adamowicza w staraniach o reelekcję i wystawiła swojego kandydata, Dulkiewicz zrzekła się członkostwa w PO, do której należała od lat i objęła funkcję szefowej sztabu wyborczego Adamowicza.
Dulkiewicz sama o sobie mówi, że – jako samorządowiec, dojrzewała pod mentorską opieką Pawła Adamowicza, który sprawował funkcję prezydenta Gdańska nieprzerwanie od 1998 do 2019 r. W kampanii wyborczej, która poprzedziła niedzielne głosowanie, podkreślała, że staruje, bo chce "kontynuować pracę poprzednika".
Zobacz także

"Nowa Piątka dla Bydgoszczy". Pomysły Konfederacji, by w mieście żyło się lepiej
2019-10-09, 16:04- Niemal wszystkie komitety zgadzają się, że trzeba działać w sprawie Zachemu czy rozwijać transport. Dziś chcemy przedstawić dodatkowe postulaty dla miasta, na które również warto zwrócić uwagę - poinformował lider bydgoskiej… Czytaj dalej »

Zagórski: mamy rekord, ponad 260 tys. e-wniosków dot. spisu wyborców
2019-10-09, 15:26Mamy rekordową liczbę ponad ćwierć miliona e-wniosków o dopisanie się do rejestru lub spisu wyborców - powiedział PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski. Czytaj dalej »

Kandydaci „Paktu senackiego” w Bydgoszczy. Zaprosił ich senator Kobiak
2019-10-09, 15:14Kandydaci „Paktu senackiego” z naszego regionu apelowali dziś do mieszkańców o poparcie. Na konferencji w Bydgoszczy przedstawili swoje pomysły na działanie w przyszłym Senacie. Czytaj dalej »

Politycy apelują o uczestnictwo w wyborach. Europoseł Adam Bielan w regionie
2019-10-09, 14:23Adam Bielan, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, poparł w Toruniu kandydatkę do Sejmu Iwonę Michałek, wiceminister Edukacji Narodowej. Potem pojechał też do Bydgoszczy i Inowrocławia, wesprzeć Marcina Wrońskiego. Czytaj dalej »

„Lewicobus” wyruszył w region. Politycy odwiedzą osiem miejscowości [wideo]
2019-10-09, 12:22Bydgoska Lewica nie zwalnia na ostatniej prostej przed wyborami - twierdzą kandydaci. Wyruszyli dziś w trasę po regionie. „Lewicobus” wyjechał z Bydgoszczy, zatrzyma się w 8 miejscowościach: m.in. w Inowrocławiu i Mogilnie. Czytaj dalej »

Paweł Szramka: Tylko PSL zgodził się walczyć o zmianę systemu [wideo]
2019-10-09, 11:23- Połączyliśmy nasze siły z PSL, bo tylko ta partia przystała na nasze postulaty - mówił w Rozmowie dnia Paweł Szramka, poseł Kukiz'15. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-10-09, 09:41Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz o apel wicemarszałka Stanisława Tyszki, dotyczący… Czytaj dalej »

Krzysztof Brejza wygrał proces w trybie wyborczym
2019-10-08, 20:05Poseł Krzysztof Brejza poinformował w mediach społecznościowych, że wygrał postępowanie w trybie wyborczym z dziennikarzem TVP Cezarym Gmyzem. Redaktor ma zaniechać rozpowszechniania nieprawdziwych informacji i zamieścić sprosto… Czytaj dalej »

Joanna Scheuring-Wielgus: Prokuratura ulega kościołowi
2019-10-08, 19:45Prokuratura Krajowa działa jak prokuratura wyznaniowa - powiedziała w Toruniu poseł Joanna Scheuring-Wielgus. Kandydatka Lewicy do Sejmu odniosła się do dokumentu, który ujawnił portal gazeta.pl. Ma on zawierać wytyczne dotyczące… Czytaj dalej »

Anna Gembicka o turystyce i nowym dworcu kolejowym we Włocławku
2019-10-08, 19:07W regionie powstanie Stowarzyszenie Nadwiślańskich Gmin, które ma pomóc w promocji turystycznych walorów województwa. Tym, co ma przyciągać turystów będzie Wisła i jej tereny nabrzeżne - zapowiedziała we Włocławku Anna Gembicka… Czytaj dalej »