Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu do monitorowania naruszeń praw w krajach członkowskich UE.
W sobotę w Warszawie obradowała Rada Krajowa Nowoczesnej. Jak poinformowała na konferencji prasowej po posiedzeniu liderka partii Katarzyna Lubnauer, Rada podjęła ostateczną decyzję o wejściu do Koalicji Europejskiej, a także przyjęła uchwałę określającą podstawy programowe Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego, które – jak mówiła – mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej.
Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że jedną z najważniejszych kwestii dla jej partii jest to, by część przyjętych w sobotę elementów programowych trafiło do wspólnego programu Koalicji Europejskiej. - To są wybory europejskie, w związku z tym trzeba się skoncentrować na tym, jaką mamy wizję Europy, w jakim kierunku Europa ma iść – mówiła Lubnauer. - Druga kwestia to jest to, że chcemy mieć reprezentantów we wszystkich okręgach – osoby, które pochodzą z Nowoczesnej, albo które są wspierane przez Nowoczesną, bo wyznają te same wartości – które możemy zaproponować naszym wyborcom, żeby ich poparli – dodała.
"Chcemy Europy silnej, zdolnej i chętnej do działania, obecnej wszędzie tam, gdzie decydują się losy świata. Nasze gospodarki powinny stać się bardziej konkurencyjne, nasze instytucje – bardziej skuteczne, nasze zarządzanie migracjami – bardziej spójne, nasza zdolność do reagowania na scenie światowej – silniejsza, nasza wspólna odpowiedź na zmiany klimatu i przestępczość transgraniczną – skuteczniejsza” – oceniono w uchwale programowej Rady Krajowej.
Nowoczesna chce wykorzystać szanse płynące z globalizacji w celu generowania wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia. Ponadto, jak wskazano w dokumencie, UE powinna promować wolny handel oraz tworzyć obowiązujące w nim standardy globalne, jednocześnie dbając o większą przejrzystość na wszystkich etapach procesu negocjacyjnego.
Zdaniem Nowoczesnej, integracja europejska będzie koncentrować się wokół strefy euro i to od przyjęcia wspólnej waluty zależeć będzie udział Polski w podejmowaniu wszystkich decyzji oraz pełna partycypacja w europejskim budżecie. „Uważamy, że powinno nastąpić to w możliwie szybkim terminie, pozwalającym dobrze przygotować polską gospodarkę, czyli do 2024 roku” - podkreślono.
Partia Katarzyny Lubnauer chce także wspomagać małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez ułatwienia w tworzeniu miejsc pracy, w szczególności dla młodych, a także poprzez łatwiejszy dostęp do funduszy wspólnotowych dla nowych, innowacyjnych firm w Europie. „Unia Europejska powinna jako pierwsza stworzyć ramy prawne dla nowych technologii takich jak blockchain, sztuczna inteligencja i innych, które mogą wspomóc zarówno gospodarkę, jak i życie publiczne” – oceniono.
Nowoczesna postuluje ponadto wzmocnienie naszej gospodarki opartej na wiedzy poprzez inwestycje w badania i innowacje oraz wyposażenie obywateli w umiejętności właściwe dla wyzwań XXI wieku, wypełniając międzypokoleniową lukę w umiejętnościach cyfrowych. „Osiągnięcie celu 3 proc. PKB Unii na badania i rozwój do roku 2020 oraz uproszczenie postępowań grantowych to klucz do zwiększenia naszej konkurencyjności i produktywności” - stwierdzono. „Unia Europejska musi inwestować w edukację i zbudować ramy prawne dla Europy cyfrowej, która ułatwi życie Polakom i innym obywatelom UE, rozwijając w pełni połączony rynek usług cyfrowych. Chcemy, aby kwalifikacje uzyskane w państwie członkowskim były całkowicie uznawane w innych” – dodano.
„Jesteśmy zdeterminowani, by promować równość płci, wzmocnić pozycję kobiet, aby każdy miał te same prawa i możliwości we wszystkich obszarach życia społecznego, w tym w publicznych procesach decyzyjnych (…). Musimy promować równość i ochronę mniejszości, w tym społeczności LGBT+. W Europie nie może być miejsca dla mowy nienawiści, ani tym bardziej dla przestępstw z nienawiści. Tożsamości regionalne, w szczególności języki regionalnych, powinny znaleźć się pod szczególną ochroną UE” – zapisano w uchwale.
Nowoczesna postuluje także budowę silnego europejskiego filaru NATO. „Oczekujemy, że Europa zwiększy zakres integracji w polityce obrony i bezpieczeństwa poprzez rozwiązania takie jak PESCO, Europejski Fundusz Obronny, przegląd CARD i Europejska Agencja Obrony” – podkreślono.
„Chcemy większego zaangażowania Parlamentu Europejskiego w decyzje, udzielając mu prawa inicjatywy prawodawczej, oraz większej przejrzystości negocjacji i głosowań w Radzie Europejskiej. Powinniśmy ustanowić nowy, skuteczny mechanizm, oprócz Artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, aby regularnie monitorować naruszenia praw podstawowych, wolności obywatelskich i zasad państwa prawa w krajach członkowskich UE” – głosi kolejna propozycja Nowoczesnej.
W uchwale Nowoczesnej znalazły się także postulaty związane z ochroną przyrody, walki ze smogiem, czy rozwiązywaniem problemów zmian klimatycznych.(PAP)
Zobacz także

Michał Stasiński z Nowoczesnej o działaniach w regionie i pracy w Sejmie
2015-10-27, 09:50Wszyscy parlamentarzyści regionu powinni działać wspólnie - to da lepszą pozycję kujawsko-pomorskiego w kraju - uważa Michał Stasiński z Nowoczesnej. Będzie on posłem-debiutantem. Mandat zdobył w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
PiS wygrało wybory do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim
2015-10-26, 15:09PiS wygrało wybory w okręgu toruńsko-włocławskim (nr 5), zdobywając poparcie jednej trzeciej wyborców. Drugie miejsce zajęła PO, która uzyskała wynik gorszy o prawie 8 punktów procentowych. Czytaj dalej »
PiS w okręgu bydgoskim zdobył 5-6 mandatów, 4 mandaty dla PO?
2015-10-26, 12:54Jest już oficjalny protokół z wynikami wyborów w okręgu nr 4, bydgoskim. Z protokołu wynika, że senatorami zostali Andrzej Kobiak i Jan Rulewski z PO. Wiadomo również, kto i ile głosów otrzymał w wyborach do sejmu. Nie ma jeszcze… Czytaj dalej »

Łukasz Zbonikowski zdobywa mandat i wróci do PiS?
2015-10-26, 12:26Łukasz Zbonikowski, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, najprawdopodobniej ponownie zdobył mandat. Według nieoficjalnych danych uzyskał prawie 9 tys. głosów, co daje mu miejsce w Sejmie z okręgu toruńsko-włocławskiego. Czytaj dalej »
Mandaty senatorów dla P.Termińskiego, A.Mioduszewskiego i J. Łyczaka
2015-10-26, 11:40Przemysław Termiński, bezpartyjny zgłoszony przez PO, został senatorem w okręgu nr 11, obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński - podała Okręgowa Komisja Wyborcza w Toruniu. Czytaj dalej »
Nieoficjalnie: 6 mandatów dla PiS, 4 mandaty dla PO w okręgu toruńsko-włocławskim
2015-10-26, 10:256 mandatów dla Prawa i Sprawiedliwości, 4 mandaty dla Platformy Obywatelskiej. Tak wynika z nieoficjalnych wyników głosowania w okręgu toruńsko-włocławskim, do których dotarło Polskie Radio PiK. Czytaj dalej »
Posłowie PiS poróżnieni ws. urzędu wojewody
2015-10-26, 08:53Pierwszy powyborczy zgrzyt w kujawsko - pomorskim Prawie i Sprawiedliwości. Chodzi o urząd wojewody. Czytaj dalej »
Ministerialne przymiarki: J.K. Ardanowski i T. Latos w rządzie?
2015-10-26, 00:49Toruński poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Krzysztof Ardanowski jest jednym z kandydatów na ministra rolnictwa. Z kolei jednym z kandydatów na ministra zdrowia jest bydgoski poseł Tomasz Latos. Czytaj dalej »
Ewa Kierzkowska: Zmieni się rola PSL w Sejmie
2015-10-25, 23:58- Wyborcy są ciekawi nowo powstałych politycznych ugrupowań - tak Ewa Kierzkowska z PSL skomentowała sondażowy wynik formacji Pawła Kukiza i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Czytaj dalej »
Ugrupowanie Pawła Kukiza 3. siłą w Sejmie
2015-10-25, 23:47- Mamy trzeci wynik, to bardzo dobry wynik, to realna szansa, że będziemy mieli wpływ na to, co się działo w Sejmie - powiedział Paweł Szramka, lider listy Kukiz'15 w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »