Uchwała programowa Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego
Rada Krajowa Nowoczesnej przyjęła w sobotę uchwałę programową na wybory do PE, które mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej. Nowoczesna postuluje m.in. wejście do strefy euro, czy ustanowienie nowego mechanizmu do monitorowania naruszeń praw w krajach członkowskich UE.
W sobotę w Warszawie obradowała Rada Krajowa Nowoczesnej. Jak poinformowała na konferencji prasowej po posiedzeniu liderka partii Katarzyna Lubnauer, Rada podjęła ostateczną decyzję o wejściu do Koalicji Europejskiej, a także przyjęła uchwałę określającą podstawy programowe Nowoczesnej na wybory do Parlamentu Europejskiego, które – jak mówiła – mają być elementem minimum programowego Koalicji Europejskiej.
Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że jedną z najważniejszych kwestii dla jej partii jest to, by część przyjętych w sobotę elementów programowych trafiło do wspólnego programu Koalicji Europejskiej. - To są wybory europejskie, w związku z tym trzeba się skoncentrować na tym, jaką mamy wizję Europy, w jakim kierunku Europa ma iść – mówiła Lubnauer. - Druga kwestia to jest to, że chcemy mieć reprezentantów we wszystkich okręgach – osoby, które pochodzą z Nowoczesnej, albo które są wspierane przez Nowoczesną, bo wyznają te same wartości – które możemy zaproponować naszym wyborcom, żeby ich poparli – dodała.
"Chcemy Europy silnej, zdolnej i chętnej do działania, obecnej wszędzie tam, gdzie decydują się losy świata. Nasze gospodarki powinny stać się bardziej konkurencyjne, nasze instytucje – bardziej skuteczne, nasze zarządzanie migracjami – bardziej spójne, nasza zdolność do reagowania na scenie światowej – silniejsza, nasza wspólna odpowiedź na zmiany klimatu i przestępczość transgraniczną – skuteczniejsza” – oceniono w uchwale programowej Rady Krajowej.
Nowoczesna chce wykorzystać szanse płynące z globalizacji w celu generowania wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia. Ponadto, jak wskazano w dokumencie, UE powinna promować wolny handel oraz tworzyć obowiązujące w nim standardy globalne, jednocześnie dbając o większą przejrzystość na wszystkich etapach procesu negocjacyjnego.
Zdaniem Nowoczesnej, integracja europejska będzie koncentrować się wokół strefy euro i to od przyjęcia wspólnej waluty zależeć będzie udział Polski w podejmowaniu wszystkich decyzji oraz pełna partycypacja w europejskim budżecie. „Uważamy, że powinno nastąpić to w możliwie szybkim terminie, pozwalającym dobrze przygotować polską gospodarkę, czyli do 2024 roku” - podkreślono.
Partia Katarzyny Lubnauer chce także wspomagać małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez ułatwienia w tworzeniu miejsc pracy, w szczególności dla młodych, a także poprzez łatwiejszy dostęp do funduszy wspólnotowych dla nowych, innowacyjnych firm w Europie. „Unia Europejska powinna jako pierwsza stworzyć ramy prawne dla nowych technologii takich jak blockchain, sztuczna inteligencja i innych, które mogą wspomóc zarówno gospodarkę, jak i życie publiczne” – oceniono.
Nowoczesna postuluje ponadto wzmocnienie naszej gospodarki opartej na wiedzy poprzez inwestycje w badania i innowacje oraz wyposażenie obywateli w umiejętności właściwe dla wyzwań XXI wieku, wypełniając międzypokoleniową lukę w umiejętnościach cyfrowych. „Osiągnięcie celu 3 proc. PKB Unii na badania i rozwój do roku 2020 oraz uproszczenie postępowań grantowych to klucz do zwiększenia naszej konkurencyjności i produktywności” - stwierdzono. „Unia Europejska musi inwestować w edukację i zbudować ramy prawne dla Europy cyfrowej, która ułatwi życie Polakom i innym obywatelom UE, rozwijając w pełni połączony rynek usług cyfrowych. Chcemy, aby kwalifikacje uzyskane w państwie członkowskim były całkowicie uznawane w innych” – dodano.
„Jesteśmy zdeterminowani, by promować równość płci, wzmocnić pozycję kobiet, aby każdy miał te same prawa i możliwości we wszystkich obszarach życia społecznego, w tym w publicznych procesach decyzyjnych (…). Musimy promować równość i ochronę mniejszości, w tym społeczności LGBT+. W Europie nie może być miejsca dla mowy nienawiści, ani tym bardziej dla przestępstw z nienawiści. Tożsamości regionalne, w szczególności języki regionalnych, powinny znaleźć się pod szczególną ochroną UE” – zapisano w uchwale.
Nowoczesna postuluje także budowę silnego europejskiego filaru NATO. „Oczekujemy, że Europa zwiększy zakres integracji w polityce obrony i bezpieczeństwa poprzez rozwiązania takie jak PESCO, Europejski Fundusz Obronny, przegląd CARD i Europejska Agencja Obrony” – podkreślono.
„Chcemy większego zaangażowania Parlamentu Europejskiego w decyzje, udzielając mu prawa inicjatywy prawodawczej, oraz większej przejrzystości negocjacji i głosowań w Radzie Europejskiej. Powinniśmy ustanowić nowy, skuteczny mechanizm, oprócz Artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, aby regularnie monitorować naruszenia praw podstawowych, wolności obywatelskich i zasad państwa prawa w krajach członkowskich UE” – głosi kolejna propozycja Nowoczesnej.
W uchwale Nowoczesnej znalazły się także postulaty związane z ochroną przyrody, walki ze smogiem, czy rozwiązywaniem problemów zmian klimatycznych.(PAP)
Zobacz także
Szydło: nie ma dobrego rozwoju Polski bez rządu i samorządu
2018-10-03, 18:30Nie ma dobrego rozwoju Polski bez rządu i samorządu - mówiła w środę wicepremier Beata Szydło podczas konwencji wyborczej Zjednoczonej Prawicy w Inowrocławiu. Zaapelowała o udział w wyborach oraz żeby popierać tych kandydatów… Czytaj dalej »
Sąd Apelacyjny: Poseł Stasiński (PO) nie musi przepraszać posła Latosa (PiS)
2018-10-03, 18:14Poseł Platformy Obywatelskiej Michał Stasiński nie musi przepraszać posła Prawa i Sprawiedliwości Tomasza Latosa. Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił zażalenie posła Latosa w tej sprawie. Czytaj dalej »
Marek Nowak o rezygnacji z kandydowania do Sejmiku Województwa
2018-10-03, 17:00O przyczynach swojej rezygnacji z kandydowania w wyborach samorządowych mówił na konferencji prasowej dyrektor szpitala w Grudziądzu. Czytaj dalej »
Koalicja SLD-Lewica Razem zadba o zdrowie bydgoszczan
2018-10-03, 12:36Zdrowie - to jeden z pięciu filarów, na których swój program wyborczy opiera koalicja SLD-Lewica Razem w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Wydatki miasta muszą być jawne i łatwo dostępne
2018-10-02, 17:47Projekt 'Bydgoszcz Miasto Jawności' zaprezentował dzisiaj kandydat na prezydenta Bydgoszczy - Marcin Sypniewski. Przedstawił główne założenia swojej polityki jawności. Czytaj dalej »
Działacze PO mają pytania do Tomasza Latosa
2018-10-02, 12:45Bydgoscy działacze PO pytają posła PiS Tomasza Latosa - kontrkandydata prezydenta Bydgoszczy - o drogę S10 i udział w debacie telewizyjnej. Czytaj dalej »
Karol Maria Wojtasik chce dalej pracować dla Torunia
2018-10-01, 14:00Budowa portu multimodalnego, remonty ulic i poprawa warunków w mieszkaniach socjalnych w Toruniu. Takie punkty znalazły się w programie wyborczym Karola Marii Wojtasika. Czytaj dalej »
Kandydaci SLD-Lewicy Razem prezentują swój program dla Bydgoszczy
2018-10-01, 12:53Stworzenie strategii dla seniorów zapowiada Anna Mackiewicz, kandydatka SLD-Lewicy Razem, na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Spotkanie wyborcze PiS z mieszkańcami Torunia
2018-09-30, 20:14Kampanijny PiS-bus dotarł do Torunia. Na Rynku Staromiejskim premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Toruniowi potrzebna jest rewitalizacja. Czytaj dalej »
Premier Morawiecki w Bydgoszczy: konsekwentne dążenie do ponownej industrializacji Polski
2018-09-30, 15:15Premier Mateusz Morawiecki, wziął udział w niedzielnej konwencji wojewódzkiej Prawa i Sprawiedliwości w Bydgoszczy. Swoje wystąpienie zaczął od przypomnienia, że właśnie dziś przypada rocznica utworzenia w Bydgoszczy, w 1832 roku… Czytaj dalej »