Niższe opodatkowanie pracy i decentralizacja w programie Polski Fair Play
Inicjatywa Polska Fair Play Roberta Gwiazdowskiego przedstawiła w sobotę na konwencji główne założenia programowe. To m.in. niższe opodatkowanie pracy, wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, decentralizacja państwa oraz deglomeracja urzędów.
Inicjatywa Polska Fair Play to wspólny projekt polityczny eksperta podatkowego i komentatora politycznego Roberta Gwiazdowskiego oraz Bezpartyjnych Samorządowców.
- Jestem tu, by zmienić Polskę i wiem, że wy też chcecie ją zmienić. Czuję, że razem czujemy, że jest alternatywa, że nie musi być tak jak jest - mówił lider PFP. - Jestem pewny, że jest coś, co może znów połączyć Polaków - dobrobyt. Będziemy budowali dobrobyt. Wiem, jak go zbudować - podkreślał.
- Nie obiecujemy, że coś ludziom damy. Obiecujemy, że im mniej zabierzemy - zaznaczył Gwiazdowski.
Podczas konwencji lider PFP przedstawił sześć podstawowych punktów programowych swojego ugrupowania. Pierwszy z nich dotyczy podatków. - Najgorsze podatki to są podatki nałożone na wynagrodzenia - mówił. W związku z tym zapowiedział likwidację PIT, CIT, składek na NFZ, ZUS, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Pracy i zastąpieniem ich podatkiem od Funduszu Płac i podatkiem przychodowym od działalności gospodarczej osób fizycznych, podatkiem przychodowym od przedsiębiorstw i banków oraz wprowadzeniem jednolitej stawki VAT w wysokości 16,25 proc. - Wszyscy zarobią o 20 proc. więcej - przekonywał.
Kolejny punkt programu PFP dotyczy emerytur. - Emerytura obywatelska będzie równa dla wszystkich, ale dzisiejsi emeryci będą dostawali taką samą emeryturę jak dziś. Reforma nie dotyczy emerytów, reforma dotyczy ich wnuków - tych, którzy się jeszcze uczą. Jak pójdą do pracy, to nie będą musieli płacić składek, nie będą musieli płacić tak wysokich podatków - koniec. Dostaną równą emeryturę - mówił polityk.
- Kobiety za każde urodzone dziecko dostaną emeryturę dwa lata wcześniej albo wyższą - według ich własnego wyboru - dodał.
Gwiazdowski przedstawił również propozycję PFP dotyczącą ochrony zdrowia. - Zlikwidujemy monopol NFZ. Pieniądze będą podążały za pacjentem, a nie pacjent za pieniędzmi, które rozdysponuje urzędnik w NFZ według własnego, niezrozumiałego widzimisię. To wy, pacjenci, będziecie decydować - mówił. Dodał, że dzięki temu pacjenci szybciej trafią do lekarza, którego sami wybiorą.
- Lekarze nie będą mitrężyli czasu na bezsensowne prace biurokratyczne, bo wprowadzimy RUM - Rejestr Usług Medycznych i kartę pacjenta. Będzie od razu wiadomo, kto na co choruje i jak się leczy - mówił. - Nie trzeba będzie chodzić do lekarza po kolejną receptę na lekarstwo, które zażywamy od 10 lat. Pozwolimy farmaceutom sprzedawać takie lekarstwa bez recepty, pozwolimy farmaceutom świadczyć drobne usługi medyczne - dodał.
Kolejnym punktem jest wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach samorządowych i parlamentarnych. - Jak jest JOW, to każdy może się zgłosić i wystartować, nie musi mieć poparcia żadnego prezesa żadnej partii. Mało tego, nawet wielkich pieniędzy mieć nie musi. Musi mieć zaufanie i poparcie swoich sąsiadów - nie w całej Polsce, w swoim okręgu wyborczym - mówił.
Podkreślał też, że JOW-y dają lepszą możliwość kontroli posłów i to obywatele decydują wówczas, kto trafi do parlamentu czy samorządu, a nie szefowie partii.
W kolejnym punkcie dotyczącym wymiaru sprawiedliwości mówił, że potrzebne jest przyspieszenie procedur, m.in. zwiększenie liczby asystentów dla sędziego, a sądy mają rozstrzygać spory, a nie administrować czy wykonywać pracę notariuszy. Ponadto, jak mówił, PFP chciałoby przywrócenie autorytetu sędziego, których wybierałby prezydent na dożywotnie kadencje.
Ostatnim punktem była deglomeracja, czyli przeniesienie większości urzędów państwowych do innych miejscowości poza stolicą oraz zwiększenie samodzielności budżetowej jednostek samorządu terytorialnego, co - jak mówił - dałoby impuls dla innych ośrodków, stabilne miejsca pracy, a także aktywizację społeczno-gospodarczą regionów i zahamowałoby migrację.
Gwiazdowski był po konwencji pytany przez dziennikarzy o kwestie światopoglądowe, m.in. dotyczące aborcji. Powiedział, że "jako polityk nie będzie narzucał swojego stylu życia i swoich poglądów innym ludziom".
Odpowiedzialny za budowę struktur Polski Fair Play Patryk Hałaczkiewicz zapowiedział z kolei na konferencji, że inicjatywa Roberta Gwiazdowskiego wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak mówił, w przyszłym tygodniu nastąpi rejestracja komitetu wyborczego, a w ciągu dwóch tygodni zostaną opublikowane "jedynki" na listach do PE. (PAP)
Zobacz także
Poseł Olszewski: Co z budową S10 między Bydgoszczą i Toruniem? Apel do premiera
2019-09-03, 14:15O przywrócenie do Programu Budowy Dróg planów odcinka drogi ekspresowej S 10 między Bydgoszczą a Toruniem apeluje do premiera bydgoski poseł PO Paweł Olszewski. Czytaj dalej »
Poseł Stasiński o problemach polskiej oświaty i zmianie szefa bydgoskiej TVP
2019-09-02, 19:39- Reforma oświaty przyniosła negatywne skutki dla społeczeństwa - uważa poseł PO Michał Stasiński, ubiegający się o reelekcję z list Koalicji Obywatelskiej. Polityk twierdzi też, że ”zmiany w lokalnej telewizji są polityczną… Czytaj dalej »
Patryk Jaki wspiera w Toruniu kandydatów Zjednoczonej Prawicy
2019-08-30, 20:08Europoseł Patryk Jaki poparł kandydatów do Sejmu i Senatu - Mariusza Kałużnego oraz zastępcę prezydenta Zbigniewa Rasielewskiego. W Toruniu zachęcał też do głosowania na Zjednoczoną Prawicę. Czytaj dalej »
Konfederacja się „spisała”. Ma ponad 11 tysięcy podpisów pod listami wyborczymi
2019-08-30, 11:23Rekordową liczbę - największą dotąd - podpisów poparcia zebrała pod spisem kandydatów do Parlamentu, Konfederacja. Przedstawiciele tego ugrupowania z Bydgoszczy zanieśli w piątek rano (30.08.) do biura wyborczego gotową do rejestracji… Czytaj dalej »
Parlamentarne plany liderów Koalicji Obywatelskiej z okręgu bydgoskiego
2019-08-29, 16:14Senator Andrzej Kobiak chce stworzyć nową ustawę o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnościami, a były europoseł PO Tadeusz Zwiefka powalczy o niezależność mediów. Czytaj dalej »
Marcin Kowalski odpowiada Ireneuszowi Stachowiakowi w sprawie hejtu
2019-08-28, 18:00We wtorek, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych, Ireneusz Stachowiak, pytał, czy były dziennikarz Gazety Wyborczej, Marcin Kowalski, ma coś wspólnego z tzw. hejtowaniem w Internecie. Marcin Kowalski odpowiada. Czytaj dalej »
Podsumowania posłanki Scheuring-Wielgus. Z czego jest najbardziej dumna?
2019-08-28, 14:16238 wystąpień, 145 interpelacji i zapytań, udział w 87 proc. głosowań, praca w trzech komisjach - tak w liczbach wyglądała poselska praca Joanny Scheuring-Wielgus. Posłanka podsumowała podczas konferencji w Toruniu swoją działalność… Czytaj dalej »
Listy PiS zarejestrowane. Czas na podróż po regionie
2019-08-28, 08:06Działacze PiS w okręgu bydgoskim informują, że zebrali odpowiednią liczbę podpisów, i jako pierwsi złożyli dokumenty potrzebne do rejestracji listy kandydatów w komisji wyborczej. Czytaj dalej »
Kto jest odpowiedzialny za falę hejtu na prawicowych działaczy?
2019-08-27, 22:30Czy za falą nienawiści stoi były dziennikarz Gazety Wyborczej, który współpracował z lokalnymi spółkami miejskimi? - zastanawia się Ireneusz Stachowiak, kandydat PiS w wyborach parlamentarnych. Czytaj dalej »
Kandydat Konfederacji do Senatu: „Nie pozwolę na zamach na rodzinę i polski biznes”
2019-08-27, 14:35Bydgoski biznesmen Leszek Posłuszny jest kandydatem Konfederacji do Senatu. Na Wyspie Młyńskiej zaprezentował go dziś lider listy ugrupowania do Sejmu, Marcin Sypniewski Czytaj dalej »