Zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów do środy
W środę o północy mija termin rejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Swoich kandydatów mogą zgłaszać tylko te komitety, które zarejestrowały listy w wyborach do rad w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.
W jesiennych wyborach wybierzemy blisko 2,5 tys. włodarzy: 1548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast.
Prawo startu w wyborach mają tylko obywatele polscy wpisani do stałego rejestru wyborców na terenie jednej z gmin na obszarze Polski (w rejestrze wyborców znajdują się osoby zameldowane na danym terenie i te, które udokumentowały swój pobyt na terenie danej gminy). Każdy kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi ponadto złożyć oświadczenie lustracyjne.
Każdy komitet może zgłosić w danej gminie tylko jednego kandydata. Także kandydat na wójta (burmistrza czy prezydenta) może startować na tę funkcję tylko w jednej gminie. Prawo nie zakazuje natomiast kandydatowi na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jednoczesnego startu na radnego gminy, ale tylko tej, w której kandyduje na wójta. Jeśli kandydat wygra wybory na wójta i zdobędzie także mandat radnego, wówczas mandat radnego automatycznie wygasa.
Co się dzieje, jeśli nie ma kandydata?
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mija w środę 26 września o północy. Jeśli do tego czasu w gminie nie zostanie zgłoszony żaden kandydat lub tylko jeden, gminna komisja przez rozwieszenie obwieszczeń wzywa do dodatkowych zgłoszeń. Termin zgłaszania kandydatów zostaje wówczas przedłużony o pięć dni. Jeśli mimo to żaden kandydat nie zostanie zgłoszony, wójta w tajnym głosowaniu wybiera rada gminy.
W przypadku, gdy zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wybory zostają przeprowadzone, ale za wybranego uważa się tego kandydata, który w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli kandydat tej większości nie uzyska, wójta wybiera rada gminy w tajnym głosowaniu. Prawo zgłoszenia wójta ma grupa radnych stanowiąca co najmniej jedną trzecią jej składu. Jeśli rada gminy nie wybierze wójta w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów, premier na wniosek ministra ds. administracji wyznacza osobę, która będzie pełniła tę funkcję do końca kadencji.
Jeśli w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zgłoszono co najmniej dwóch kandydatów, za wybranego uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
Kiedy ponowne głosowanie?
Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie (tzw. II turę). W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Za wybranego w II turze uważa się tego kandydata, który otrzymał więcej ważnie oddanych głosów.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego - która weszła w życie w styczniu br. - wydłużyła kadencję wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych (gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego) z czterech do pięciu lat. Oznacza to, że po wyborach samorządowych w 2018 r., kolejne odbędą się w 2023 r.
Nowela wprowadziła ponadto dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która będzie liczona od tegorocznych wyborów samorządowych.
Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura głosowania odbędzie się dwa tygodnie później, 4 listopada.
Zobacz także
Program Partii Razem na wybory samorządowe
2018-03-03, 14:21- Naszym priorytetem jest samorząd przyjazny mieszkańcom - podkreślają działacze Partii Razem, którzy przyjechali do Torunia na forum samorządowe, podczas którego m.in. zaprezentowali program swojej partii. Czytaj dalej »
PO w Grudziądzu na starcie kampanię samorządowej
2018-01-20, 11:37Grudziądzkie struktury Platformy Obywatelskiej rozpoczyna kampanię do wyborów samorządowych. Czytaj dalej »

Iwona Michałek spotkała się w Grudziądzu z dziennikarzami
2017-12-20, 15:28Iwona Michałek, posłanka obozu Zjednoczonej Prawicy odniosła się do przyszłorocznych wyborów na prezydenta Grudziądza w trakcie dzisiejszego spotkania z dziennikarzami. Czytaj dalej »
Nowy przewodniczący PiS w Grudziądzu
2017-12-09, 11:01Grudziądzkie struktury Prawa i Sprawiedliwości mają nowego szefa. Został nim Janusz Kołodziejski, który w głosowaniu pokonał mi.in. senatora Andrzeja Mioduszewskiego. Czytaj dalej »

Poseł Latos: rekonstrukcja rządu to sprawa godzin, a nie dni
2017-12-06, 09:35Ostateczne decyzje w sprawie rekonstrukcji rządu podejmuje komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK poseł tej partii Tomasz Latos. Czytaj dalej »
Wybory w Platformie Obywatelskiej na Pomorzu i Kujawach
2017-12-02, 12:00Członkowie partii z Kujaw i Pomorza wybierają szefów powiatów, członków rady powiatu, delegatów na zjazd krajowy i przewodniczącego regionu. Czytaj dalej »

Czy Michał Zaleski wystartuje w wyborach samorządowych?
2017-11-08, 09:48Nie podjąłem jeszcze decyzji o starcie w wyborach - mówił w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK prezydent Torunia Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Czworo walczących o fotel wójta Gminy Jeżewo
2017-10-11, 09:24Czworo kandydatów wystartuje w przedterminowych wyborach na wójta Gminy Jeżewo. Gminna Komisja Wyborcza potwierdziła, że o to stanowisko walczyć będą Michał Kaczmarek, Angelika Macura, sekretarz gminy Jerzy Lemańczyk i policjant… Czytaj dalej »
Niecały miesiąc pozostał do wyborów w Jeżewie
2017-09-16, 10:2622 października mieszkańcy gminy Jeżewo pójdą do urn wybierać wójta. To decyzja premier Beaty Szydło po tym jak 1 sierpnia po 25 latach urzędowania na emeryturę odszedł Mieczysław Pikuła. Czytaj dalej »
Wybory samorządowe później?
2017-09-07, 10:18Wybory samorządowe nie jesienią przyszłego, a na wiosnę 2019 roku? Poseł Paweł Skutecki z Kukiz 15' powiedział w porannej Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK, że takie rozwiązanie rozważa Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »