Zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów do środy
W środę o północy mija termin rejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Swoich kandydatów mogą zgłaszać tylko te komitety, które zarejestrowały listy w wyborach do rad w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie.
W jesiennych wyborach wybierzemy blisko 2,5 tys. włodarzy: 1548 wójtów, 822 burmistrzów i 107 prezydentów miast.
Prawo startu w wyborach mają tylko obywatele polscy wpisani do stałego rejestru wyborców na terenie jednej z gmin na obszarze Polski (w rejestrze wyborców znajdują się osoby zameldowane na danym terenie i te, które udokumentowały swój pobyt na terenie danej gminy). Każdy kandydat urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi ponadto złożyć oświadczenie lustracyjne.
Każdy komitet może zgłosić w danej gminie tylko jednego kandydata. Także kandydat na wójta (burmistrza czy prezydenta) może startować na tę funkcję tylko w jednej gminie. Prawo nie zakazuje natomiast kandydatowi na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jednoczesnego startu na radnego gminy, ale tylko tej, w której kandyduje na wójta. Jeśli kandydat wygra wybory na wójta i zdobędzie także mandat radnego, wówczas mandat radnego automatycznie wygasa.
Co się dzieje, jeśli nie ma kandydata?
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast mija w środę 26 września o północy. Jeśli do tego czasu w gminie nie zostanie zgłoszony żaden kandydat lub tylko jeden, gminna komisja przez rozwieszenie obwieszczeń wzywa do dodatkowych zgłoszeń. Termin zgłaszania kandydatów zostaje wówczas przedłużony o pięć dni. Jeśli mimo to żaden kandydat nie zostanie zgłoszony, wójta w tajnym głosowaniu wybiera rada gminy.
W przypadku, gdy zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wybory zostają przeprowadzone, ale za wybranego uważa się tego kandydata, który w głosowaniu uzyskał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli kandydat tej większości nie uzyska, wójta wybiera rada gminy w tajnym głosowaniu. Prawo zgłoszenia wójta ma grupa radnych stanowiąca co najmniej jedną trzecią jej składu. Jeśli rada gminy nie wybierze wójta w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów, premier na wniosek ministra ds. administracji wyznacza osobę, która będzie pełniła tę funkcję do końca kadencji.
Jeśli w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta zgłoszono co najmniej dwóch kandydatów, za wybranego uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów.
Kiedy ponowne głosowanie?
Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, czternastego dnia po pierwszym głosowaniu przeprowadza się ponowne głosowanie (tzw. II turę). W ponownym głosowaniu wyboru dokonuje się spośród dwóch kandydatów, którzy w pierwszym głosowaniu otrzymali największą liczbę ważnie oddanych głosów. Za wybranego w II turze uważa się tego kandydata, który otrzymał więcej ważnie oddanych głosów.
Nowelizacja Kodeksu wyborczego - która weszła w życie w styczniu br. - wydłużyła kadencję wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz radnych (gminy, powiatu, sejmiku wojewódzkiego) z czterech do pięciu lat. Oznacza to, że po wyborach samorządowych w 2018 r., kolejne odbędą się w 2023 r.
Nowela wprowadziła ponadto dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która będzie liczona od tegorocznych wyborów samorządowych.
Wybory samorządowe odbędą się 21 października; druga tura głosowania odbędzie się dwa tygodnie później, 4 listopada.
Zobacz także
Michał Korolko: Większa rola miast. ZIT także dla przedsiębiorców?
2019-05-21, 18:35Wzrost znaczenia Bydgoszczy i Torunia w wydatkowaniu środków unijnych proponuje Michał Korolko - kandydat Parlamentu Europejskiego z listy Koalicji Europejskiej. Czytaj dalej »
Tomasz Latos: Jest szansa na lepszy dostęp do rehabilitacji we Włocławku
2019-05-21, 17:20Funkcjonowaniu służby zdrowia poświęcona była konferencja prasowa Tomasza Latosa we Włocławku. To część kampanii posła Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami do Europarlamentu. Czytaj dalej »
Niepełnosprawni, jeszcze tylko dziś możecie umawiać się na głosowanie!
2019-05-21, 14:06Każdy, kto chce głosować poza miejscem zameldowania do dziś (21.05) może złożyć wniosek. Także osoby niepełnosprawne tylko dziś mogą złożyć wniosek o dopisanie się do spisu wyborców w lokalach dostosowanych do ich potrzeb. Czytaj dalej »
Jan Szyszko w Grudziądzu: Lasy, gleby, zasoby geotermalne - tego w UE nam zazdroszczą
2019-05-20, 19:04- W Unii Europejskiej zazdroszczą nam tego, co związane z przyrodą i ochroną środowiska- mówił w Grudziądzu Jan Szyszko. Były minister środowiska odwiedził nasz region na zaproszenie polityków Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj dalej »
Krzysztof Brejza i Radosław Sikorski nie odpowiadają na pytania o LGBT
2019-05-20, 12:34Przemysław Przybylski, trójka na liście PiS do Europartamentu przyjechał dziś do Inowrocławia, aby przed biurem posła Krzysztofa Brejzy powtórzyć pytania zadane jemu i Radosławowi Sikorskiemu w liście z 10 maja, w przeddzień bydgoskiego… Czytaj dalej »
Janusz Korwin-Mikke chce przekonać ludzi, którzy mają dość tego, co jest
2019-05-19, 17:30Regionalni kandydaci Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy do Parlamentu Europejskiego szukali wyborców w Toruniu: - Niesiemy Europie wolność nadzieję i świeżość!- głosili. Czytaj dalej »
Rząd chce dać zasiłek niepełnosprawnym. Budżet to zniesie - oceniają eksperci
2019-05-19, 15:57W niedzielę (19.05.), na konwencji regionalnej PiS w Krakowie, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy niepełnosprawni powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolni do samodzielności, otrzymają… Czytaj dalej »
O roli Polski w Unii Europejskiej. Politycy PiS na konferencji w Brześciu Kujawskim
2019-05-18, 19:35Byłoby lepiej, gdyby wiele spraw w Unii Europejskiej dało się załatwić bez konfliktu - powiedział w Brześciu Kujawskim Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Rady Mediów Narodowych. Dodał, że ma nadzieję na taką zmianę w Parlamencie… Czytaj dalej »
Krzysztof Czabański o nowych propozycjach PiS oraz eurowyborach
2019-05-18, 13:56'Piątka Kaczyńskiego' to konkrety, a nie propozycje abstrakcyjne - powiedział Krzysztof Czabański, poseł PiS, szef Rady Mediów Narodowych. Jak podkreślił kandydaci Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego to osoby myślące… Czytaj dalej »
Kandydatowi Koalicji Europejskiej unijne tematy nie są obce
2019-05-17, 20:00Grudziądz był kolejnym przystankiem w kampanii do europarlamentu Michała Korolki. Kandydat KE przyjechał do miasta czerwonym autobusem i opowiedział o swoich planach... Czytaj dalej »