Wybory/ Można głosować w szpitalu, więzieniu, domu pomocy społecznej
W wyborach parlamentarnych 25 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.
"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach" – informuje na swoich stronach Państwowa Komisja Wyborcza.
Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania – informuje PKW. Aby utworzyć obwód odrębny w domu studenckim co najmniej 50 osób uprawnionych do głosowania musiało poinformować rektora uczelni, że w dniu wyborów będzie przebywać w domu studenckim.
Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która na przykład trafi do szpitala w dniu wyborów. Komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu.
W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców najpóźniej w piątek 23 października.
Tzw. obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny.
Obwody odrębne tworzy rada gminy w drodze uchwały na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. (PAP)
Zobacz także
Bydgoska debata na temat upadku "Zachemu"
2014-11-12, 19:06Siedmiu kandydatów na urząd prezydenta Bydgoszczy uczestniczyło w debacie na temat przyczyn upadku 'Zachemu'. Spotkanie dotyczyło także strategii miasta wobec obszaru byłych Zakładów Chemicznych. Czytaj dalej »
Konferencja przedwyborcza Metropolii Bydgoskiej
2014-11-12, 17:41W trakcie kolejnej przedwyborczej konferencji prasowej przedstawiciele Metropolii Bydgoskiej poruszali kwestię przywrócenia świetności terenom nad Starym Kanałem Bydgoskim. Czytaj dalej »
Bydgoska konferencja prasowa SLD-Lewica Razem
2014-11-12, 17:17Komitet wyborczy SLD-Lewica Razem zorganizował w Bydgoszczy przedwyborczą konferencję prasową, w trakcie której pojawiło się wiele gorzkich słów pod adresem obecnych władz miasta. Czytaj dalej »
Michał Zaleski i toruńskie inwestycje na kolejne lata
2014-11-12, 16:30Rozbudowa układu komunikacyjnego Torunia, tworzenie kolejnych mieszkań komunalnych oraz modernizacja basenu przy ul. Bażyńskich - to przykłady zaplanowanych na kolejne lata inwestycji, które zapowiedział ubiegający się o czwartą… Czytaj dalej »
Pomysły PO dla mieszkańców Torunia
2014-11-12, 14:05Mniej dużych zadań np. w zakresie infrastruktury, a więcej nastawienia na komfort życia mieszkańców. To główne założenia zaprezentowanego przez Platformę Obywatelską 'Programu Miejskiego', jaki partia przygotowała dla Torunia… Czytaj dalej »
PiS podsumowuje kampanię do sejmiku województwa
2014-11-12, 13:05Słuchać Polaków - zmieniać Polskę to hasło konferencji, która odbyła się w biurze poselskim bydgoskiego posła PiS - Tomasza Latosa. Czytaj dalej »
Konstanty Dombrowicz o sporcie i rekreacji
2014-11-12, 12:09Po raz kolejny Konstanty Dombrowicz spotkał się z dziennikarzami, by poinformować o swoich planach. Czytaj dalej »
Czas Mieszkańców chce zmienić Urząd Miasta w Toruniu
2014-11-12, 11:56Struktura toruńskiego Urzędu Miasta jest skostniała, trzeba to zmienić - uważa Czas Mieszkańców. Czytaj dalej »
W Grudziądzu kolejny proces w trybie wyborczym?
2014-11-12, 11:00Grudziądzka kampania prezydencka nabiera tempa. Szykuje się kolejny pozew do sądu w trybie wyborczym przeciwko Januszowi Dzięciołowi. Czytaj dalej »
Kandydaci lewicy o stadionie bydgoskiej Polonii
2014-11-10, 20:51Kandydaci Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD - Lewica Razem do bydgoskiej rady miasta obiecują, że jeśli zdobędą zaufanie wyborców zrobią wszystko, by miasto znalazło pieniądze na modernizację stadionu żużlowego przy ul. Sportowej… Czytaj dalej »