Wybory/ Można głosować w szpitalu, więzieniu, domu pomocy społecznej
W wyborach parlamentarnych 25 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.
"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach" – informuje na swoich stronach Państwowa Komisja Wyborcza.
Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania – informuje PKW. Aby utworzyć obwód odrębny w domu studenckim co najmniej 50 osób uprawnionych do głosowania musiało poinformować rektora uczelni, że w dniu wyborów będzie przebywać w domu studenckim.
Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która na przykład trafi do szpitala w dniu wyborów. Komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu.
W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców najpóźniej w piątek 23 października.
Tzw. obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny.
Obwody odrębne tworzy rada gminy w drodze uchwały na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. (PAP)
Zobacz także
Wyrowiński, Rulewski i Całbecki o sytuacji po wyborach
2014-12-10, 12:40Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim po wyborach samorządowych była tematem spotkania wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, senatora Jana Rulewskiego oraz marszałka województwa Piotra Całbeckiego. Czytaj dalej »

Bydgoscy działacze PO o wyborze władz województwa
2014-12-02, 20:11Bydgoscy działacze Platformy Obywatelskiej krytykują nowego wicemarszałka województwa. Twierdzą, że były wicewojewoda Zbigniew Ostrowski nie będzie dobrze reprezentował interesów Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Krzysztof Kułakowski nowym wiceburmistrzem Świecia
2014-12-02, 12:25Zaskakująca zmiana wiceburmistrza w Świeciu nad Wisłą. Doświadczonego Zbigniewa Podgórskiego z klubu Nasze Świecie zastąpi 31-letni radny Krzysztof Kułakowski. Czytaj dalej »
Nierozstrzygnięte sprawy sądowe w trybie wyborczym
2014-12-02, 12:10Choć wybory już zakończone, to nierozstrzygnięte zostały jeszcze niektóre sprawy sądowe w trybie wyborczym. Czytaj dalej »
Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski złożył rezygnację
2014-12-02, 11:25Wicewojewoda Zbigniew Ostrowski złożył we wtorek na ręce wojewody Ewy Mes rezygnację ze swojej funkcji. W poniedziałek został wybrany na wicemarszałka województwa. Czytaj dalej »
Próba przekupstwa wyborczego w Lipnie?
2014-12-01, 09:20Policja w Lipnie bada sprawę przyjęcia pieniędzy w zamian za oddanie głosu na konkretnego kandydata. Czytaj dalej »

Rafał Bruski wygrywa wybory prezydenckie w Bydgoszczy
2014-12-01, 01:10Rafał Bruski ponownie prezydentem Bydgoszczy - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »

We Włocławku wygrywa Wojtkowski
2014-12-01, 01:08Poseł Marek Wojtkowski (PO) został nowym prezydentem Włocławka; otrzymał 64,6 proc. głosów - ogłosiła Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »
Ryszard Brejza pozostaje prezydentem Inowrocławia
2014-11-30, 22:52Ryszard Brezja (KWW Porozumienie Ryszarda Brejzy) został po raz czwarty prezydentem Inowrocławia; w drugiej turze wyborów otrzymał 50,80 proc. głosów - podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »

Zakończyła się II tura wyborów
2014-11-30, 21:00Zakończyła się druga tura wyborów samorządowych. W Kujawsko-Pomorskiem wybierano w niej 3 prezydentów, 16 burmistrzów i 24 wójtów. Czytaj dalej »