Wybory/ Można głosować w szpitalu, więzieniu, domu pomocy społecznej
W wyborach parlamentarnych 25 października będzie można oddać głos w szpitalu, więzieniu, areszcie śledczym, domu pomocy społecznej. W poniedziałek mija termin na utworzenie w tych miejscach tzw. odrębnych obwodów głosowania.
"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach" – informuje na swoich stronach Państwowa Komisja Wyborcza.
Na takich samych zasadach będą mogli głosować wyborcy przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania – informuje PKW. Aby utworzyć obwód odrębny w domu studenckim co najmniej 50 osób uprawnionych do głosowania musiało poinformować rektora uczelni, że w dniu wyborów będzie przebywać w domu studenckim.
Problem z zagłosowaniem będzie mieć osoba, która na przykład trafi do szpitala w dniu wyborów. Komisja wyborcza do spisu wyborców dopisuje osoby, które do jednostki przybyły najpóźniej dzień przed wyborami. W dniu wyborów komisja nie ma możliwości sprawdzenia, czy dana osoba nie oddała już głosu.
W takiej sytuacji zagłosować można jedynie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwia oddanie głosu w dowolnym miejscu w kraju i za granicą. Jednak zaświadczenie można uzyskać w urzędzie gminy, gdzie jest się ujętym w spisie wyborców najpóźniej w piątek 23 października.
Tzw. obwód odrębny w placówce musi być powołany, gdy w dniu wyborów będzie w niej przebywać co najmniej 15 wyborców; nie ma znaczenia status jednostki, czy np. dom pomocy społecznej jest publiczny czy prywatny.
Obwody odrębne tworzy rada gminy w drodze uchwały na wniosek wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. (PAP)
Zobacz także
Krzysztof Czabański odwiedził Brodnicę, Książki i Wąbrzeźno
2018-10-09, 21:15- Brodnica to bardzo piękne, historyczne miasto o wielkich szansach, niestety niewykorzystywanych - powiedział goszczący w tym mieście poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Czabański. Czytaj dalej »
We Włocławku kolejny proces w trybie wyborczym
2018-10-09, 19:32Walczący o reelekcję prezydent miasta, Marek Wojtkowski, złożył wniosek przeciwko swojemu konkurentowi w wyborach, liderowi komitetu 'Postaw na Włocławek', Jackowi Kuźniewiczowi. Czytaj dalej »
Poseł Stasiński o Paulinie Wenderlich - szefowej sztabu wyborczego Tomasza Latosa
2018-10-09, 17:15Poseł Michał Stasiński zażądał na konferencji prasowej przed urzędem wojewódzkim w Bydgoszczy przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego wobec pani Pauliny Wenderlich, szefowej sztabu wyborczego Tomasza Latosa, zarzucając jej prowadzenie… Czytaj dalej »
Grudziądz na początek. Debaty prezydenckie w Polskim Radiu PiK [RELACJA]
2018-10-08, 16:35Od spotkania z kandydatami na prezydenta Grudziądza rozpoczęliśmy serię debat w Polskim Radiu PiK. Kolejne odbędą się w Inowrocławiu, Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Liderzy Koalicji Obywatelskiej na konwencji wyborczej w Bydgoszczy
2018-10-06, 12:19Chcemy obronić samorząd przed PiS. To nasze najważniejsze zadanie - powiedział w Bydgoszczy lider PO Grzegorz Schetyna. Zawsze czuliśmy się Europejczykami. UE to wspólny projekt i musimy o niego dbać każdego dnia - powiedziała z… Czytaj dalej »
Michał Zaleski o bezpieczeństwie i infrastrukturze
2018-10-05, 18:45Bezpieczeństwo na osiedlach, rozwój infrastruktury sportowej i wspieranie rodzin - to kolejne zapowiedzi kandydatów do toruńskiej Rady Miasta Komitetu Wyborczego Wyborców Michała Zaleskiego z okręgu nr 3. Czytaj dalej »
Kampania w autobusie kandydata na burmistrza Świecia nad Wisłą
2018-10-05, 16:01Nowe trasy komunikacyjne w gminie Świecie obiecuje Dariusz Woźniak, kandydat na burmistrza Świecie. Dzisiaj spotkał się z dziennikarzami w autobusie, aby pokazać swój pomysł na funkcjonowanie gminnej komunikacji. Czytaj dalej »
SLD-Lewica Razem: Zrobimy z Bydgoszczy przedsiębiorcze miasto
2018-10-05, 12:56Mniejsze podatki dla szefów dobrze wynagradzających pracowników, darmowe żłobki dla pracujących i ożywienie biznesu na ulicy Gdańskiej - to pomysły dla Bydgoszczy SLD-Lewicy Razem. Czytaj dalej »
Jacek Tyburski: Trzeba odnowić dworzec w Brodnicy
2018-10-05, 12:11Kandydat na burmistrza Brodnicy Jacek Tyburski, który był gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK przedstawił m. in. plan rewitalizacji dworca kolejowego w tym mieście. Jego zdaniem jest to możliwe choć wymaga współpracy… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski o parkingach przyszpitalnych w Bydgoszczy
2018-10-04, 16:00Bezpłatne parkingi przy wszystkich szpitalach w Bydgoszczy obiecał Marcin Sypniewski - jeśli zostanie prezydentem miasta. Czytaj dalej »