Wybory prezydenckie/ Pierwszy raz wszyscy wyborcy mogą głosować korespondencyjnie
Po raz pierwszy wszyscy obywatele - a nie tylko niepełnosprawni i przebywający za granicą - będą mogli w wyborach prezydenckich zagłosować korespondencyjnie. Są też inne ułatwienia, m.in. możliwość głosowania w dowolnym miejscu na podstawie zaświadczenia.
Aby oddać głos z pomocą pakietu przesyłanego pocztą, najpóźniej w poniedziałek 27 kwietnia trzeba złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek (w przypadku głosowania za granicą, właściwemu konsulowi). Zgłoszenie będzie dotyczyło także ewentualnej drugiej tury wyborów. Pierwsza tura będzie 10 maja, ewentualna druga - 24 maja.
We wniosku trzeba podać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie wyborów, adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Pakiet można odebrać osobiście w urzędzie gminy - wówczas trzeba dołączyć także deklarację w tej sprawie. Do wniosku należy dołączyć też oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie. Do pakietu może być dołączona nakładka na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a. Zgłoszenia można dokonać: ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
Najpóźniej siedem dni przed wyborami powinniśmy otrzymać do rąk własnych pakiet wyborczy (trzeba okazać dokument tożsamości i pokwitować odbiór). Będą to oprócz karty do głosowania także: koperta zwrotna, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Dołączona będzie też instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka braillowska. Pakiet m.in. z oddanym głosem w zaklejonej kopercie należy odesłać na adres obwodowej komisji wyborczej albo - przed dniem głosowania - osobiście dostarczyć kopertę do właściwego urzędu gminy. W dniu głosowania pakiet można dostarczyć osobiście do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
Wyborcy niepełnosprawni i osoby, które ukończyły 75. rok życia mogą głosować przez pełnomocnika. Do tego potrzebne jest wcześniejsze sporządzenie tzw. aktu pełnomocnictwa. W tym celu do 4 maja trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa). Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zaznaczy inaczej (ale zawsze na obszarze danej gminy).
Korespondencyjnie i przez pełnomocnika nie zagłosują m.in. pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów studenckich, przebywający w więzieniach i aresztach śledczych. Dodatkowo, przez pełnomocnika nie można głosować za granicą.
Do 8 maja w urzędzie gminy, tam gdzie jest się ujętym w spisie wyborców, można złożyć wniosek o tzw. zaświadczenie o prawie do głosownia. Umożliwia ono głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim. Wniosek można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę; wówczas w upoważnieniu trzeba podać własne imię i nazwisko, numer PESEL a także dane osoby, która miałaby odebrać zaświadczenie. Otrzymamy dwa zaświadczania: o prawie do głosowania w pierwszej i ewentualnej drugiej turze wyborów. Zaświadczenia nie można zgubić, gdyż nie można otrzymać kolejnego zaświadczania ani też zagłosować w miejscu swego zamieszkania (osoba, która odbiera zaświadczenie jest skreślana ze spisu wyborców).
Jeśli przez dłuższy czas przebywamy poza miejscem zameldowania, możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu. Najpóźniej wniosek o dopisanie do spisu wyborców trzeba złożyć w urzędzie gminy 5 maja. Trzeba w nim podać imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL a także adres zamieszkania. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także osoby, które nigdzie nie mają meldunku. Do spisu wyborców w wybranym obwodzie (np. dostosowanym do ich potrzeb) mogą dopisać się także osoby niepełnosprawne.
W dniu wyborów do spisu wyborców mogą się dopisać m.in. polscy obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą i okażą ważny polski paszport lub dowód osobisty (w przypadku krajów, w których dowód umożliwia przekroczenie granicy).
Za granicą można głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Aby zagłosować w lokalu, trzeba zgłosić taką chęć odpowiedniemu konsulowi najpóźniej 7 maja. (PAP)
Zobacz także

Kandydaci Paktu Senackiego: Startujemy, by rozwiązywać problemy małych ojczyzn
2023-09-05, 14:47Czterech z pięciu kandydatów Paktu Senackiego z województwa kujawsko-pomorskiego zaprezentowało się na konferencji prasowej w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Krzysztof Gawkowski: Od ośmiu lat walczymy o termomodernizację mieszkań [Rozmowa dnia]
2023-09-05, 09:42- Dobrze, że Prawo i Sprawiedliwość realizuje program socjalny — mówił w dzisiejszej „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK Krzysztof Gawłowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy. Skrytykował jednak partię rządzącą za brak porozumienia… Czytaj dalej »

Minister zdrowia: Program „Dobry posiłek” jest dla wszystkich pacjentów polskich szpitali
2023-09-05, 08:23- Szpitale otrzymają dodatkowe środki, a NFZ zadba, by jakość żywienia była znacząco lepsza - zapowiedziała we wtorek minister zdrowia Katarzyna Sójka. To nowy punkt programu PiS na kolejną kadencję. Czytaj dalej »

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Chcemy walczyć z ideologizacją polskiej szkoły
2023-09-04, 21:00- Oczekujemy edukacji na miarę XXI wieku, a nie cofania się do średniowiecza - powiedzieli na konferencji prasowej w Toruniu poseł Arkadiusz Myrcha i Barbara Zalewska - nauczycielka, radna gminy Łubianka. Czytaj dalej »

Listy Nowej Lewicy zarejestrowane. „Jesteśmy gotowi do przejęcia władzy”
2023-09-04, 16:18Nowa Lewica zarejestrowała w poniedziałek swoje listy kandydatów do parlamentu w okręgu bydgoskim i toruńskim. Czytaj dalej »

Mrocza ma nowego burmistrza. Jarosław Okonek wygrał wybory w pierwszej turze
2023-09-04, 11:41Jarosław Okonek będzie nowym burmistrzem Mroczy do końca aktualnej kadencji, czyli do 30 kwietnia 2024 roku. Wygrał niedzielne przedterminowe wybory ogłoszone po tym, jak poprzedni burmistrz Leszek K. został skazany prawomocnym wyrokiem… Czytaj dalej »

Liderzy Konfederacji na spotkaniu w Bydgoszczy: Chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje w państwie
2023-09-04, 10:24Brak normalnego systemu ochrony zdrowia, piramida finansowa zamiast systemu emerytalnego, NBP zarządzane przez stand-upera, skomplikowany system podatkowy i łupienie Polaków - to zdaniem Sławomira Mentzena efekt 18 lat rządów PO-PiS… Czytaj dalej »

Kosma Złotowski: przy układaniu list chcieliśmy uniknąć syndromu „tłustych kotów” [Rozmowa dnia]
2023-09-04, 09:47Donald Tusk zapewniał niedawno, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra wybory, to następnego dnia załatwi odblokowanie środków z Unii Europejskiej. Czy to oznacza, że w przypadku zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości środki będą nadal… Czytaj dalej »

Mieszkańcy gminy Mrocza wybierają nowego burmistrza. Poprzedni musiał odejść
2023-09-03, 15:01Lokale wyborcze otwarto w niedzielę (3 września), o godzinie 7:00. Nie zgłoszono żadnych opóźnień. O fotel burmistrza ubiega się trzech kandydatów: Przemysław Bankert, Waldemar Chudzik i Jarosław Okonek. Czytaj dalej »

Piotr Malich: w Polsce brakuje 21 tysięcy nauczycieli, młoda osoba nie ma motywacji do pracy
2023-09-03, 09:21Dla sektora budżetowego trzeba wprowadzić 20-procentowe podwyżki - postuluje kandydat Koalicji Obywatelskiej na posła, współprzewodniczący Stowarzyszenia Ostra Zieleń. Czytaj dalej »