Wybory prezydenckie/ Pierwszy raz wszyscy wyborcy mogą głosować korespondencyjnie
Po raz pierwszy wszyscy obywatele - a nie tylko niepełnosprawni i przebywający za granicą - będą mogli w wyborach prezydenckich zagłosować korespondencyjnie. Są też inne ułatwienia, m.in. możliwość głosowania w dowolnym miejscu na podstawie zaświadczenia.
Aby oddać głos z pomocą pakietu przesyłanego pocztą, najpóźniej w poniedziałek 27 kwietnia trzeba złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek (w przypadku głosowania za granicą, właściwemu konsulowi). Zgłoszenie będzie dotyczyło także ewentualnej drugiej tury wyborów. Pierwsza tura będzie 10 maja, ewentualna druga - 24 maja.
We wniosku trzeba podać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie wyborów, adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Pakiet można odebrać osobiście w urzędzie gminy - wówczas trzeba dołączyć także deklarację w tej sprawie. Do wniosku należy dołączyć też oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie. Do pakietu może być dołączona nakładka na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a. Zgłoszenia można dokonać: ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
Najpóźniej siedem dni przed wyborami powinniśmy otrzymać do rąk własnych pakiet wyborczy (trzeba okazać dokument tożsamości i pokwitować odbiór). Będą to oprócz karty do głosowania także: koperta zwrotna, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Dołączona będzie też instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka braillowska. Pakiet m.in. z oddanym głosem w zaklejonej kopercie należy odesłać na adres obwodowej komisji wyborczej albo - przed dniem głosowania - osobiście dostarczyć kopertę do właściwego urzędu gminy. W dniu głosowania pakiet można dostarczyć osobiście do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
Wyborcy niepełnosprawni i osoby, które ukończyły 75. rok życia mogą głosować przez pełnomocnika. Do tego potrzebne jest wcześniejsze sporządzenie tzw. aktu pełnomocnictwa. W tym celu do 4 maja trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa). Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zaznaczy inaczej (ale zawsze na obszarze danej gminy).
Korespondencyjnie i przez pełnomocnika nie zagłosują m.in. pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów studenckich, przebywający w więzieniach i aresztach śledczych. Dodatkowo, przez pełnomocnika nie można głosować za granicą.
Do 8 maja w urzędzie gminy, tam gdzie jest się ujętym w spisie wyborców, można złożyć wniosek o tzw. zaświadczenie o prawie do głosownia. Umożliwia ono głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim. Wniosek można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę; wówczas w upoważnieniu trzeba podać własne imię i nazwisko, numer PESEL a także dane osoby, która miałaby odebrać zaświadczenie. Otrzymamy dwa zaświadczania: o prawie do głosowania w pierwszej i ewentualnej drugiej turze wyborów. Zaświadczenia nie można zgubić, gdyż nie można otrzymać kolejnego zaświadczania ani też zagłosować w miejscu swego zamieszkania (osoba, która odbiera zaświadczenie jest skreślana ze spisu wyborców).
Jeśli przez dłuższy czas przebywamy poza miejscem zameldowania, możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu. Najpóźniej wniosek o dopisanie do spisu wyborców trzeba złożyć w urzędzie gminy 5 maja. Trzeba w nim podać imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL a także adres zamieszkania. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także osoby, które nigdzie nie mają meldunku. Do spisu wyborców w wybranym obwodzie (np. dostosowanym do ich potrzeb) mogą dopisać się także osoby niepełnosprawne.
W dniu wyborów do spisu wyborców mogą się dopisać m.in. polscy obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą i okażą ważny polski paszport lub dowód osobisty (w przypadku krajów, w których dowód umożliwia przekroczenie granicy).
Za granicą można głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Aby zagłosować w lokalu, trzeba zgłosić taką chęć odpowiedniemu konsulowi najpóźniej 7 maja. (PAP)
Zobacz także

Jan Krzysztof Ardanowski: Samorządy dostają ogromne pieniądze na inwestycje [Rozmowa dnia]
2023-10-10, 09:48Szef prezydenckiej Rady ds. rolnictwa i obszarów wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że obecny system finansowania samorządów ma wiele zalet w stosunku do poprzedniego. Czytaj dalej »

Mateusz Morawiecki: polityka społeczna za PO-PSL to było mniej niż zero
2023-10-09, 21:45Za rządów PO-PSL lody kręciły mafie vatowskie. Myśmy te 260 miliardów złotych zdobyli i oddaliśmy polskim dzieciom - powiedział w trakcie poniedziałkowej debaty wyborczej w TVP premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ocenił, że… Czytaj dalej »

Nowa Lewica w Bydgoszczy: Proponujemy program leczenia niepłodności i refundację badań
2023-10-09, 21:23Naszym celem jest bezpieczna kobieta, jest poszanowanie naszych praw - mówiła na Placu Praw Kobiet w Bydgoszczy Karolina Kozłowska, kandydatka Lewicy w wyborach do Sejmu. Czytaj dalej »

Donald Tusk: Będę pilnował, żeby nikomu do głowy nie przyszło podwyższanie wieku emerytalnego
2023-10-09, 21:02Podczas debaty przedwyborczej, którą zorganizowała Telewizja Polska, kandydaci zostali zapytani o kwestie wieku emerytalnego. Deklarację złożył lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk. Czytaj dalej »

Grzegorz Braun: Prosimy o głosy z podniesionym czołem i czystą kartą
2023-10-09, 17:58My stajemy po stronie własności, wolności i bezpieczeństwa - powiedział w Toruniu poseł Grzegorz Braun, lider Konfederacji Korony Polskiej. Nasi kandydaci to misie, czyli mali i średni przedsiębiorcy - ginący gatunek, który chcemy… Czytaj dalej »

Bydgoska Konfederacja pod ZUS-em. Temat: zbyt wysokie składki dla przedsiębiorców
2023-10-09, 14:18Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców i ryczałtowy sposób naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne - tego chce Konfederacja. Kandydaci do Sejmu z okręgu bydgoskiego zorganizowali konferencję prasową przed bydgoską siedzibą ZUS. Czytaj dalej »

W poniedziałek debata wyborcza w TVP. Politycy będą pytani m.in. o migrację i o wiek emerytalny
2023-10-09, 10:16Migracja, prywatyzacja, wiek emerytalny, bezpieczeństwo, bezrobocie oraz świadczenia społeczne Migracja, prywatyzacja, wiek emerytalny, bezpieczeństwo, bezrobocie oraz świadczenia społeczne - to zagadnienia, o które będą pytani politycy… Czytaj dalej »

Izabela Pałgan: Świat zwiększa wydobycie węgla. Nam każą zamykać kopalnie [Rozmowa Dnia]
2023-10-09, 09:34Izabela Pałgan, kandydatka do Sejmu z komitetu Polska Jest Jedna, która była gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, uważa, że społeczeństwo nie jest rzetelnie poinformowane o celach i przebiegu transformacji energetycznej. Czytaj dalej »

Minister sportu popiera Marcina Wrońskiego. „To doświadczony samorządowiec”
2023-10-08, 18:02Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk poparł w Inowrocławiu kandydaturę do Sejmu Marcina Wrońskiego, reprezentującego Prawo i Sprawiedliwość. Czytaj dalej »

Jarosław Kaczyński: Nasza polityka zmierza do tego, żeby Polak był z siebie dumny
2023-10-08, 16:48- W Polsce przez lata uprawiano pedagogikę wstydu i mikromanię narodową; myśmy to odwrócili; nasza polityka zmierza do tego, bo Polacy mieli poczucie wartości własnej historii - mówił w niedzielę w Jasionce pod Rzeszowem prezes PiS… Czytaj dalej »