Wybory prezydenckie/ Pierwszy raz wszyscy wyborcy mogą głosować korespondencyjnie
Po raz pierwszy wszyscy obywatele - a nie tylko niepełnosprawni i przebywający za granicą - będą mogli w wyborach prezydenckich zagłosować korespondencyjnie. Są też inne ułatwienia, m.in. możliwość głosowania w dowolnym miejscu na podstawie zaświadczenia.
Aby oddać głos z pomocą pakietu przesyłanego pocztą, najpóźniej w poniedziałek 27 kwietnia trzeba złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek (w przypadku głosowania za granicą, właściwemu konsulowi). Zgłoszenie będzie dotyczyło także ewentualnej drugiej tury wyborów. Pierwsza tura będzie 10 maja, ewentualna druga - 24 maja.
We wniosku trzeba podać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie wyborów, adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Pakiet można odebrać osobiście w urzędzie gminy - wówczas trzeba dołączyć także deklarację w tej sprawie. Do wniosku należy dołączyć też oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie. Do pakietu może być dołączona nakładka na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a. Zgłoszenia można dokonać: ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
Najpóźniej siedem dni przed wyborami powinniśmy otrzymać do rąk własnych pakiet wyborczy (trzeba okazać dokument tożsamości i pokwitować odbiór). Będą to oprócz karty do głosowania także: koperta zwrotna, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Dołączona będzie też instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka braillowska. Pakiet m.in. z oddanym głosem w zaklejonej kopercie należy odesłać na adres obwodowej komisji wyborczej albo - przed dniem głosowania - osobiście dostarczyć kopertę do właściwego urzędu gminy. W dniu głosowania pakiet można dostarczyć osobiście do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
Wyborcy niepełnosprawni i osoby, które ukończyły 75. rok życia mogą głosować przez pełnomocnika. Do tego potrzebne jest wcześniejsze sporządzenie tzw. aktu pełnomocnictwa. W tym celu do 4 maja trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa). Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zaznaczy inaczej (ale zawsze na obszarze danej gminy).
Korespondencyjnie i przez pełnomocnika nie zagłosują m.in. pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów studenckich, przebywający w więzieniach i aresztach śledczych. Dodatkowo, przez pełnomocnika nie można głosować za granicą.
Do 8 maja w urzędzie gminy, tam gdzie jest się ujętym w spisie wyborców, można złożyć wniosek o tzw. zaświadczenie o prawie do głosownia. Umożliwia ono głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim. Wniosek można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę; wówczas w upoważnieniu trzeba podać własne imię i nazwisko, numer PESEL a także dane osoby, która miałaby odebrać zaświadczenie. Otrzymamy dwa zaświadczania: o prawie do głosowania w pierwszej i ewentualnej drugiej turze wyborów. Zaświadczenia nie można zgubić, gdyż nie można otrzymać kolejnego zaświadczania ani też zagłosować w miejscu swego zamieszkania (osoba, która odbiera zaświadczenie jest skreślana ze spisu wyborców).
Jeśli przez dłuższy czas przebywamy poza miejscem zameldowania, możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu. Najpóźniej wniosek o dopisanie do spisu wyborców trzeba złożyć w urzędzie gminy 5 maja. Trzeba w nim podać imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL a także adres zamieszkania. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także osoby, które nigdzie nie mają meldunku. Do spisu wyborców w wybranym obwodzie (np. dostosowanym do ich potrzeb) mogą dopisać się także osoby niepełnosprawne.
W dniu wyborów do spisu wyborców mogą się dopisać m.in. polscy obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą i okażą ważny polski paszport lub dowód osobisty (w przypadku krajów, w których dowód umożliwia przekroczenie granicy).
Za granicą można głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Aby zagłosować w lokalu, trzeba zgłosić taką chęć odpowiedniemu konsulowi najpóźniej 7 maja. (PAP)
Zobacz także

Kaczyński: mówimy "nie" euro, mówimy "nie" europejskim cenom
2019-04-13, 14:18Mówimy 'nie' euro, mówimy 'nie' europejskim cenom; przyjmiemy euro, gdy osiągniemy poziom Niemiec - mówił podczas konwencji w Lublinie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że Polsce nie opłaca się dziś… Czytaj dalej »

Grudziądz odwiedzili politycy PiS i partii Wiosna
2019-04-06, 16:03Kampania wyborcza nabiera tempa. W sobotę (06.04.) swój program przedstawiali w terenie Tomasz Latos i Krzysztof Czabański (PiS) oraz Wanda Nowicka i Marek Pijanowski (Wiosna) Czytaj dalej »

Koalicja Europejska: przed nami wielki wybór - Polski silnej, lidera Europy
2019-04-04, 18:45„Przyszłość Polski. Wielki Wybór” - pod takim hasłem Koalicja Europejska pójdzie do wyborów europejskich. Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podpisali deklarację programową. Przed nami wielki wybór - Polski silnej… Czytaj dalej »

Wiosna zaprezentowała kandydatów na kujawsko-pomorskiej liście do PE
2019-04-02, 15:08Wanda Nowicka 'jedynką' na kujawsko-pomorskiej liście kandydatów Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Listę zamyka aktor Olgierd Łukaszewicz. Oficjalnie ogłosił to w Bydgoszczy lider partii Robert Biedroń. Czytaj dalej »

Koalicja Europejska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod listą do Parlamentu Europejskiego
2019-03-28, 15:15Kandydaci Koalicji Europejskiej i wolontariusze rozpoczęli w Toruniu zbiórkę podpisów pod listą wyborczą do Parlamentu Europejskiego. - Rozpoczynamy kampanię wyborczą i idziemy po zwycięstwo - powiedział poseł Platformy Obywatelskiej… Czytaj dalej »

Wanda Nowicka liderem listy Wiosny w Kujawsko-Pomorskiem
2019-03-23, 16:07Robert Biedroń, legendarny działacz Solidarności Zbigniew Bujak, działaczka feministyczna Wanda Nowicka są wśród liderów list wyborczych Wiosny do Parlamentu Europejskiego. Wiosna musi pokazać, że inna polityka jest możliwa, nasza… Czytaj dalej »

Sikorski: Kandyduję, bo marnowany jest dorobek Solidarności i międzynarodowa pozycja Polski
2019-03-23, 15:12Kandyduję do Parlamentu Europejskiego, bo gdy widzę, jak marnowany jest dorobek pokolenia Solidarności i pozycja międzynarodowa Polski, to mnie szlag trafia - powiedział były szef MSZ Radosław Sikorski - lider listy Koalicji Europejskiej… Czytaj dalej »

Kaczyński: jeśli nie zwyciężymy w kolejnych wyborach Polska zacznie się cofać
2019-03-23, 13:48Jeśli nie zwyciężymy w kolejnych wyborach Polska zacznie się cofać; nasi przeciwnicy z całą pewnością nie potrafiliby kontynuować naszej polityki - ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Musimy walczyć o przekonania… Czytaj dalej »

Paulina Matysiak będzie regionalną "jedynką" Razem w wyborach do europarlamentu
2019-03-18, 22:32Do zarządu Partii Razem dołączyła Paulina Matysiak, jedna z liderek toruńskich struktur ugrupowania. Zastąpi Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, która w lutym opuściła Razem - poinformowała w poniedziałek partia. Jak zapowiedziano, Matysiak… Czytaj dalej »

Janusz Zemke: Trzeba bronić Unii, a nie bronić się przed Unią
2019-03-18, 10:40- Przystąpienie do Unii Europejskiej było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski - mówił Janusz Zemke, gość Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »