Wybory prezydenckie/ Pierwszy raz wszyscy wyborcy mogą głosować korespondencyjnie
Po raz pierwszy wszyscy obywatele - a nie tylko niepełnosprawni i przebywający za granicą - będą mogli w wyborach prezydenckich zagłosować korespondencyjnie. Są też inne ułatwienia, m.in. możliwość głosowania w dowolnym miejscu na podstawie zaświadczenia.
Aby oddać głos z pomocą pakietu przesyłanego pocztą, najpóźniej w poniedziałek 27 kwietnia trzeba złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek (w przypadku głosowania za granicą, właściwemu konsulowi). Zgłoszenie będzie dotyczyło także ewentualnej drugiej tury wyborów. Pierwsza tura będzie 10 maja, ewentualna druga - 24 maja.
We wniosku trzeba podać nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, oznaczenie wyborów, adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy. Pakiet można odebrać osobiście w urzędzie gminy - wówczas trzeba dołączyć także deklarację w tej sprawie. Do wniosku należy dołączyć też oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców w danej gminie. Do pakietu może być dołączona nakładka na kartę do głosowania w alfabecie Braille'a. Zgłoszenia można dokonać: ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.
Najpóźniej siedem dni przed wyborami powinniśmy otrzymać do rąk własnych pakiet wyborczy (trzeba okazać dokument tożsamości i pokwitować odbiór). Będą to oprócz karty do głosowania także: koperta zwrotna, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Dołączona będzie też instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka braillowska. Pakiet m.in. z oddanym głosem w zaklejonej kopercie należy odesłać na adres obwodowej komisji wyborczej albo - przed dniem głosowania - osobiście dostarczyć kopertę do właściwego urzędu gminy. W dniu głosowania pakiet można dostarczyć osobiście do obwodowej komisji wyborczej, której adres znajduje się na kopercie zwrotnej.
Wyborcy niepełnosprawni i osoby, które ukończyły 75. rok życia mogą głosować przez pełnomocnika. Do tego potrzebne jest wcześniejsze sporządzenie tzw. aktu pełnomocnictwa. W tym celu do 4 maja trzeba złożyć wniosek do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) gminy, w której jest się ujętym w rejestrze wyborców. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. pisemną zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa osoby, która ma być pełnomocnikiem, kopię aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności oraz kopię zaświadczenia o prawie do głosowania pełnomocnika (jeśli osoba ta nie jest ujęta w rejestrze wyborców w tej samej gminie, co udzielający pełnomocnictwa). Akt pełnomocnictwa jest sporządzany w miejscu zamieszkania wyborcy, chyba, że wyborca we wniosku zaznaczy inaczej (ale zawsze na obszarze danej gminy).
Korespondencyjnie i przez pełnomocnika nie zagłosują m.in. pacjenci szpitali, mieszkańcy domów pomocy społecznej, domów studenckich, przebywający w więzieniach i aresztach śledczych. Dodatkowo, przez pełnomocnika nie można głosować za granicą.
Do 8 maja w urzędzie gminy, tam gdzie jest się ujętym w spisie wyborców, można złożyć wniosek o tzw. zaświadczenie o prawie do głosownia. Umożliwia ono głosowanie w dowolnym miejscu w kraju, za granicą i na statku morskim. Wniosek można złożyć pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Do odbioru zaświadczenia wyborca może upoważnić inną osobę; wówczas w upoważnieniu trzeba podać własne imię i nazwisko, numer PESEL a także dane osoby, która miałaby odebrać zaświadczenie. Otrzymamy dwa zaświadczania: o prawie do głosowania w pierwszej i ewentualnej drugiej turze wyborów. Zaświadczenia nie można zgubić, gdyż nie można otrzymać kolejnego zaświadczania ani też zagłosować w miejscu swego zamieszkania (osoba, która odbiera zaświadczenie jest skreślana ze spisu wyborców).
Jeśli przez dłuższy czas przebywamy poza miejscem zameldowania, możemy złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu. Najpóźniej wniosek o dopisanie do spisu wyborców trzeba złożyć w urzędzie gminy 5 maja. Trzeba w nim podać imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL a także adres zamieszkania. Z tego rozwiązania mogą skorzystać także osoby, które nigdzie nie mają meldunku. Do spisu wyborców w wybranym obwodzie (np. dostosowanym do ich potrzeb) mogą dopisać się także osoby niepełnosprawne.
W dniu wyborów do spisu wyborców mogą się dopisać m.in. polscy obywatele, którzy mieszkają na stałe za granicą i okażą ważny polski paszport lub dowód osobisty (w przypadku krajów, w których dowód umożliwia przekroczenie granicy).
Za granicą można głosować w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. Aby zagłosować w lokalu, trzeba zgłosić taką chęć odpowiedniemu konsulowi najpóźniej 7 maja. (PAP)
Zobacz także
Bezpartyjni: - Walka dwóch partii dezorganizuje państwo. Bierzmy sprawy w swoje ręce
2019-09-19, 15:28„Walka z korupcją i pomoc obywatelom” - z tym przesłaniem idzie do wyborów Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy. O swoim programie jej przedstawiciele mówili w Inowrocławiu. Czytaj dalej »
Paweł Kukiz: Prawo i Sprawiedliwość chce wszystko zawłaszczyć
2019-09-19, 15:05Walczę o taki ustrój, w którym obywatele będą wystawiać swoich kandydatów, a nie partie polityczne - powiedział w Toruniu Paweł Kukiz. Do parlamentu startuje w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym. Czytaj dalej »
Wenderlich puka do drzwi Olszewskiego. A w tle zarzuty o: hejt, lenistwo i...frustrację
2019-09-19, 13:55Krytykuje program posła PO, zarzuca mu nieskuteczność i mowę nienawiści, w końcu stawia pytania. Paulina Wenderlich, kandydatka PiS do Sejmu z okręgu bydgoskiego, zorganizowała konferencję przed biurem Pawła Olszewskiego z Platformy… Czytaj dalej »
Sejm dokończy obrady po wyborach? Poseł Bartosz Kownacki: - To nic nadzwyczajnego
2019-09-19, 11:10Po raz pierwszy w historii parlamentu zdarza się, że ostatnie posiedzenie „starej' Izby zostało przerwane i będzie dokończone tuż po wyborach. Politycy opozycji podejrzewają, że Prawo i Sprawiedliwość zechce przegłosować np… Czytaj dalej »
Plakat wszystko zniesie? Policja bierze się za przedwyborczych wandali
2019-09-18, 19:00Zniszczone plakaty wyborcze: w naszym regionie wpłynęły dotąd dwa zawiadomienia w tej sprawie, a już wiadomo, że będą następne. W Koronowie „zaatakowany” został plakat wyborczy Pawła Olszewskiego , kandydata Koalicji Obywatelskiej… Czytaj dalej »
Robert Kwiatkowski zapowiada budowę trzeciego mostu dla Torunia
2019-09-18, 15:29Lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim Robert Kwiatkowski, do swojego programu wpisał między innymi budowę stopnia wodnego w Siarzewie, węzła autostradowego Dźwierzno-Kiełbasin oraz trzeci most dla Torunia. Czytaj dalej »
Posłanka Michałek o muzeum im. Elżbiety Zawackiej i liniach kolejowych
2019-09-18, 13:42Toruńska poseł Iwona Michałek zdradziła swoje plany na następną kadencje sejmu. Jeżeli ponownie zostanie wybrana, chce wspierać szkolnictwo wyższe oraz inwestycje infrastrukturalne. Czytaj dalej »
Senator Kobiak: Obawiam się, że sytuacja polskich firm mocno się pogorszy
2019-09-18, 11:26Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw, związanych z koniecznością podwyżek płac w przedsiębiorstwach. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-18, 06:00Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Michał Jędryka: 'Silni Razem' to dobre czy złe hasło?… Czytaj dalej »
Zieloni o swoi programie. Piotr Malich startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2019-09-17, 20:15Zielona wizja przyszłości to solidarność, demokracja i ekologia - poinformowali przedstawiciele partii Zieloni. Swój program wyborczy przedstawił w Bydgoszczy Piotr Malich, który startuje do Sejmu z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego… Czytaj dalej »