Do poniedziałku niepełnosprawni mają czas na zgłoszenie ws. głosowania pocztą
Tylko do poniedziałku osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Dzięki tej formie głosowania osoby, które nie mogą dotrzeć do urn wyborczych, czują się pełnoprawnymi obywatelami - mówi Piotr Pawłowski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Chęć głosowania korespondencyjnego trzeba zgłosić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta). Można to zrobić ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Pomocniczy wzór wniosku znajduje się w serwisie informacyjnym PKW: http://info.pkw.gov.pl/uprawnienia-dla-wyborcow-niepelnosprawnych-samorzad/.
Pawłowski ocenia, że możliwość zagłosowania za pomocą poczty sprawia, że niepełnosprawni mogą czuć się pełnoprawnymi obywatelami. Przyznaje jednak, że kluczowe jest, by osoby do tej pory wykluczone zachęcić do skorzystania z tej formy głosowania. Jak mówił - chodzi o wybór tych radnych czy wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, którzy będą reprezentowali interesy tej grupy obywateli. "W kolejnym rozdaniu środków europejskich duża ich część będzie rozdzielana w samorządach. To nam, naszemu środowisku powinno zależeć, by dokonać właściwego wyboru, by osiągnąć to, czego oczekujemy, o co walczymy" - zaznaczył.
Podkreślił, że w mediach rusza właśnie kampania dotycząca głosowania korespondencyjnego skierowana do wyborców niepełnosprawnych.
Wyborca, który złożył wniosek ws. głosowania korespondencyjnego, najpóźniej w poniedziałek, 10 listopada powinien otrzymać do rąk własnych pakiet wyborczy (za pokwitowaniem odbioru). Pakiet wyborczy to: zaadresowana koperta zwrotna, karta (karty) do głosowania, koperta na kartę (karty) do głosowania oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, a także nakładka w alfabecie Braille'a, jeśli wyborca jej zażądał.
Po zaznaczeniu kandydatów karty trzeba włożyć do koperty i zakleić. Następnie tę zaklejoną kopertę wraz z podpisanym oświadczeniem trzeba włożyć do koperty zwrotnej i przekazać za pokwitowaniem, pracownikowi Poczty Polskiej. Pracownik powinien zgłosić się po odbiór pakietu najpóźniej w piątek, 14 listopada. Przesyłka przekazywana jest bezpłatnie. Głosy oddane za pomocą poczty muszą trafić do właściwej komisji obwodowej do zakończenia głosowania.
Prawo do oddania głosu przez pocztę mają osoby z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zagłosować w ten sposób mogą też wyborcy posiadający orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów, do II grupy inwalidów a także osoby ? stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Prawo to nie dotyczy pacjentów szpitali, mieszkańców domów opieki społecznej, aresztowanych i przebywających w zakładach karnych.
W zgłoszeniu kierowanym do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) trzeba podać: imię, nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL (w przypadku obywatela UE numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość) oraz adres, na który ma być przesłany pakiet. Ponadto w zgłoszeniu należy oświadczyć, że jest się wpisanym do rejestru wyborców w danej gminie. Trzeba zaznaczyć, których wyborów dotyczy zgłoszenie. Należy do niego także dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności a także żądanie załączenia nakładki w alfabecie Braille'a, o ile wyborca ich sobie zażyczy.
Wyborcy niepełnosprawni i osoby w wieku 75 lat lub więcej mogą zagłosować przez pełnomocnika; wniosek w tej sprawie trzeba złożyć do piątku, 7 listopada.
Niepełnosprawni w wyborach samorządowych mogą zagłosować poza swoim okręgiem wyborczym jeśli na terenie ich okręgu nie ma lokalu przystosowanego do ich potrzeb. Lokal, w którym chcieliby zagłosować musi jednak znajdować się na terenie tej samej gminy. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy w tej sprawie jest czas do środy, 12 listopada.
Nakładka do głosowania w alfabecie Braille'a jest wydawana w lokalu wyborczym na prośbę osoby niepełnosprawnej.
Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu w lokalu wyborczym inna osoba, także niepełnoletnia. Pomoc ta może mieć tylko techniczny charakter; nie może ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Na życzenie wyborcy niepełnosprawnego w pomieszczeniu za zasłoną może przebywać osoba udzielająca pomocy. Nie może nią być członek komisji ani mąż zaufania.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada; druga tura - jeśli w pierwszej nie zostanie wyłoniony wójt, burmistrz lub prezydent miasta - 30 listopada. Po raz pierwszy w wyborach samorządowych jest możliwość skorzystania z głosowania korespondencyjnego. (PAP)
Zobacz także
Kandydaci Kongresu Nowej Prawicy do bydgoskiej Rady Miasta
2014-09-25, 11:28Kongres Nowej Prawicy w Bydgoszczy przedstawił swoich kandydatów do Rady Miasta. Czytaj dalej »
Samorządowcy na czele list PiS do sejmiku
2014-09-24, 15:28Samorządowcy, z których niektórzy mają doświadczenie w pełnieniu funkcji posła, wojewody i wicewojewody, znaleźli się na czele list kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Poseł Janusz Dzięcioł kontra wiceprezydent Grudziądza Marek Sikora
2014-09-24, 11:13Poseł Janusz Dzięcioł ujawnił dokumenty Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące wiceprezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »
Piotr Cyprys - kandydatem "Metropolii Bydgoskiej" na prezydenta miasta
2014-09-23, 14:41Żeby dostrzec problemy miasta, trzeba na nie spojrzeć z innej perspektywy - przekonywał Piotr Cyprys, kandydat na prezydenta Bydgoszczy ze Stowarzyszenia 'Metropolia Bydgoska'. Czytaj dalej »
PiS przedstawił kandydatów na radnych Bydgoszczy
2014-09-21, 13:36Prawo i Sprawiedliwość w Bydgoszczy przedstawiło swoich kandydatów do rady miasta. O mandaty powalczy ponad 70 osób z 6 okręgów wyborczych. Czytaj dalej »
List Metropolii Bydgoskiej do Teresy Piotrowskiej
2014-09-21, 12:26'Jest w tej chwili najlepszy czas na uporządkowanie kiedyś zaniedbanych spraw i spełnienie złożonych obietnic' - piszą do nowej minister spraw wewnętrznych członkowie Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska. Czytaj dalej »
Dombrowicz jako pierwszy w Bydgoszczy zaprezentował swoich kandydatów do Rady Miasta
2014-09-20, 15:54Klub Wyborczy Wyborców Porozumienie Dombrowicza, z ramienia którego na stanowisko prezydenta Bydgoszczy startuje były włodarz miasta Konstanty Dombrowicz, podczas sobotniego konwentu wyborczego jako pierwszy zaprezentował swoich kandydatów… Czytaj dalej »
Przedstawiciele ugrupowań prawicowych z Włocławka na listach wyborczych PiS
2014-09-18, 14:23Prawo i Sprawiedliwość we Włocławku utworzyło koalicję wyborczą. O mandaty radnych z listy PiS walczyć będą reprezentanci kilku najważniejszych organizacji prawicowych. Czytaj dalej »
Michał Zaleski po raz czwarty będzie się ubiegał o fotel prezydencki w Toruniu
2014-09-09, 12:58Jestem gotowy zapewnić dalszy stabilny rozwój miasta - zadeklarował prezydent Torunia Michał Zaleski, który oficjalnie ogłosił start w listopadowych wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
Ponad pół tysiąca komitetów wyborczych wystartuje w Kujawsko-Pomorskiem w jesiennych wyborach samorządowych
2014-09-09, 11:26645 komitetów wyborczych zarejestrowało się w Kujawsko-Pomorskiem przed jesiennymi wyborami samorządowymi. Czytaj dalej »