Poniedziałek ostatnim dniem na rejestrowanie komitetów wyborczych
Poniedziałek jest ostatnim dniem na rejestrację komitetów wyborczych w jesiennych wyborach samorządowych. Wybory odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Partie polityczne i koalicje partii politycznych o utworzeniu komitetu wyborczego zawiadamiają PKW; mają na to czas do poniedziałku do godz. 16.15. Zawiadomienie może być złożone pisemnie przez osobę upoważnioną przez organ partii politycznej lub np. pocztą. W przypadku wysłania zawiadomienia pocztą o dotrzymaniu terminu złożenia zawiadomienia decyduje data wpływu przesyłki do PKW.
Komitet wyborczy organizacji oraz komitet wyborczy wyborców zawiadamia PKW o swoim utworzeniu w przypadku, gdy zamierza zgłosić kandydatów w więcej niż jednym województwie.
Z danych PKW wynika, że do piątku Komisja przyjęła zawiadomienia o utworzeniu komitetów: PO, PiS, PSL, SLD Lewica Razem, Twojego Ruchu, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, Polski Razem Jarosława Gowina, Nowej Prawicy JKM, Związku Słowiańskiego, Oburzonych, Samoobrony, Demokracji Bezpośredniej, Ruchu Autonomii Śląska, Wspólnota Patriotyzm Solidarność, Prawicy Rzeczypospolitej, komitetu wyborczego "Nowa Polska", Partii Zieloni, Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" RP, Polski Patriotycznej, Stronnictwa Demokratycznego, Narodowego Odrodzenia Polski, Partii Demokratycznej - demokraci.pl, komitetu wyborczego Rycerze Maryi, Porozumienia Obywatelskiego Wolność, Samoobrony Odrodzenie.
Zawiadomienia złożyły również komitety: Porozumienie Ryszarda Kalisza oraz Ruch Narodowy. PKW ma trzy dni na jego przyjęcie lub wezwanie do usunięcia wady.
W przypadku gdy komitet organizacji lub komitet wyborców zamierza zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, o swoim utworzeniu zawiadamia właściwego komisarza wyborczego; jest na to czas do poniedziałku, w godzinach urzędowania komisarza. W przypadku wysłania zawiadomienia pocztą, będzie decydować data wpłynięcia przesyłki do komisarza wyborczego.
Komitety wyborcze do północy 7 października będą miały czas na zgłaszanie list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)
Zobacz także
Jan Vincent-Rostowski o opodatkowaniu dochodów żużlowców
2014-05-22, 17:43- Żużlowcy mogą płacić niższe podatki - poinformował w Toruniu Jan Vincent-Rostowski, były minister finansów, lider kujawsko - pomorskiej listy PO do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Zybertowicz: Nieporozumienia miną, diagnoza wciąż aktualna
2014-05-22, 17:27- To była żartobliwa charakterystyka postaci - tak prof. Andrzej Zybertowicz tłumaczył Polskiemu Radiu PiK swoje publikacje na temat prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj dalej »
Prezydencki zakład o frekwencję
2014-05-21, 14:43Bydgoszcz i Toruń powalczą o frekwencję podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Młodzież szkół średnich i gimnazjów "głosowała w wyborach" do Parlamentu Europejskiego
2014-05-19, 15:39Prawie pół miliona uczniów z gimnazjów i szkół średnich wzięło udział w młodzieżowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Organizatorem akcji „Młodzi Głosują” jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego
2014-05-19, 10:05Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. Składy komisji obwodowych skompletowane, przedwyborcza praca wre. Przygotowanie lokali, dostarczenie dokumentów - z tym wszystkim trzeba zdążyć przed 25 maja. Czytaj dalej »
Bydgoskie posłanki PO i SLD zachęcają do udziału w wyborach
2014-05-16, 16:03'Opłaca się głosować' mówią jednym głosem Teresa Piotrowska i Anna Bańkowska. Bydgoskie posłanki Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizowały w piątek wspólną konferencję prasową. Czytaj dalej »
Ewa Kopacz w Centrum Onkologii w Bydgoszczy
2014-05-15, 18:50- To ośrodek na miarę XXII wieku - mówiła o Centrum Onkologii w Bydgoszczy Ewa Kopacz. Marszałek Sejmu przyjechała na Kujawy i Pomorze w związku z 20-leciem istnienia bydgoskiej placówki. Czytaj dalej »
SLD apeluje do prezydenta Bydgoszczy
2014-05-14, 16:18Sojusz Lewicy Demokratycznej w Bydgoszczy apeluje do prezydenta miasta Rafała Bruskiego w sprawie frekwencji wyborczej. Czytaj dalej »
Kampania pro-frekwencyjna w Toruniu
2014-05-14, 14:38Prezydent Torunia Michał Zaleski zachęca mieszkańców miasta, by oddali swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
prof. Magdalena Środa popiera Kazimierę Szczukę
2014-05-13, 20:24W Regionalnej Konwencji Komitetu Europa Plus Twój Ruch w Bydgoszczy wzięli udział oprócz kandydatów z kujawsko-pomorskiego także lider partii Janusz Palikot i Ryszard Kalisz. Czytaj dalej »