Poniedziałek ostatnim dniem na rejestrowanie komitetów wyborczych
Poniedziałek jest ostatnim dniem na rejestrację komitetów wyborczych w jesiennych wyborach samorządowych. Wybory odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Partie polityczne i koalicje partii politycznych o utworzeniu komitetu wyborczego zawiadamiają PKW; mają na to czas do poniedziałku do godz. 16.15. Zawiadomienie może być złożone pisemnie przez osobę upoważnioną przez organ partii politycznej lub np. pocztą. W przypadku wysłania zawiadomienia pocztą o dotrzymaniu terminu złożenia zawiadomienia decyduje data wpływu przesyłki do PKW.
Komitet wyborczy organizacji oraz komitet wyborczy wyborców zawiadamia PKW o swoim utworzeniu w przypadku, gdy zamierza zgłosić kandydatów w więcej niż jednym województwie.
Z danych PKW wynika, że do piątku Komisja przyjęła zawiadomienia o utworzeniu komitetów: PO, PiS, PSL, SLD Lewica Razem, Twojego Ruchu, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, Polski Razem Jarosława Gowina, Nowej Prawicy JKM, Związku Słowiańskiego, Oburzonych, Samoobrony, Demokracji Bezpośredniej, Ruchu Autonomii Śląska, Wspólnota Patriotyzm Solidarność, Prawicy Rzeczypospolitej, komitetu wyborczego "Nowa Polska", Partii Zieloni, Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" RP, Polski Patriotycznej, Stronnictwa Demokratycznego, Narodowego Odrodzenia Polski, Partii Demokratycznej - demokraci.pl, komitetu wyborczego Rycerze Maryi, Porozumienia Obywatelskiego Wolność, Samoobrony Odrodzenie.
Zawiadomienia złożyły również komitety: Porozumienie Ryszarda Kalisza oraz Ruch Narodowy. PKW ma trzy dni na jego przyjęcie lub wezwanie do usunięcia wady.
W przypadku gdy komitet organizacji lub komitet wyborców zamierza zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, o swoim utworzeniu zawiadamia właściwego komisarza wyborczego; jest na to czas do poniedziałku, w godzinach urzędowania komisarza. W przypadku wysłania zawiadomienia pocztą, będzie decydować data wpłynięcia przesyłki do komisarza wyborczego.
Komitety wyborcze do północy 7 października będą miały czas na zgłaszanie list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)
Zobacz także
Przedwyborcza przejażdżka "ogórkiem" po Bydgoszczy
2014-10-30, 08:45Był już samolot, był pociąg, a teraz Piotr Cyprys zaprosił dziennikarzy do zabytkowego 'ogórka'. W nim właśnie kandydat Stowarzyszenia 'Metropolia Bydgoska' na prezydenta miasta, przedstawił swoją koncepcję zagospodarowania północnej… Czytaj dalej »
We Włocławku ruszyła przedwyborcza wojna plakatowa
2014-10-29, 17:35Nieznani sprawcy skradli kilkanaście banerów zachęcających do głosowania na kandydatów do Rady Miasta Włocławka z list Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke broni bydgoskich przedsiębiorców
2014-10-29, 15:25Przedsiębiorcy, którym spadają obroty z powodu prowadzonych w mieście remontów, powinni otrzymywać rekompensaty - uważają działacze Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »
Małgorzata Stawicka o Spółce Wodnej Kapuściska w Bydgoszczy
2014-10-28, 20:08Rozwiązanie Spółki Wodnej Kapuściska i przejęcie zarządzanej przez nią oczyszczalni ścieków przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy grozi upadkiem działających na terenie po byłym Zachemie firm, takich jak Nitro-Chem… Czytaj dalej »
Komitet "Razem możemy więcej w powiecie inowrocławskim" o swoich planach
2014-10-28, 20:02Komitet mówi, że chce zarządu powiatu młodego i dynamicznego. Stawia przede wszystkim na dobrą współpracę z wszystkimi wójtami. Czytaj dalej »
Rodzina włocławskiego radnego odpowiada Wojtkowskiemu
2014-10-28, 18:08Nie zostały bez odpowiedzi pytania posła i kandydata na prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego, który sugerował przemoc domową w rodzinie działacza SLD. Czytaj dalej »
Inwestycje sportowe w Toruniu wg Czasu Gospodarzy
2014-10-28, 16:15Remont obiektów już istniejących i budowa nowych - to niektóre pomysły kandydatów Czasu Gospodarzy w Toruniu. Czytaj dalej »
W Toruniu konwencja komitetu Czas Mieszkańców
2014-10-27, 18:36Wyludniające się miasto i zadłużenie Torunia - tymi problemami chce zająć się Czas Mieszkańców. Czytaj dalej »
Proces w trybie wyborczym we Włocławku?
2014-10-27, 17:38We Włocławku prawdopodobnie dojdzie do pierwszego procesu w trybie wyborczym. Czytaj dalej »
Andrzej Wiśniewski kandydat na prezydenta Grudziądza uważa, że został pomówiony
2014-10-27, 17:23Andrzej Wiśniewski kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza zawiadomił policję o możliwości popełnieniu przestępstwa. Czytaj dalej »