Poniedziałek ostatnim dniem na rejestrowanie komitetów wyborczych
Poniedziałek jest ostatnim dniem na rejestrację komitetów wyborczych w jesiennych wyborach samorządowych. Wybory odbędą się 16 listopada; wybierzemy w nich blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Partie polityczne i koalicje partii politycznych o utworzeniu komitetu wyborczego zawiadamiają PKW; mają na to czas do poniedziałku do godz. 16.15. Zawiadomienie może być złożone pisemnie przez osobę upoważnioną przez organ partii politycznej lub np. pocztą. W przypadku wysłania zawiadomienia pocztą o dotrzymaniu terminu złożenia zawiadomienia decyduje data wpływu przesyłki do PKW.
Komitet wyborczy organizacji oraz komitet wyborczy wyborców zawiadamia PKW o swoim utworzeniu w przypadku, gdy zamierza zgłosić kandydatów w więcej niż jednym województwie.
Z danych PKW wynika, że do piątku Komisja przyjęła zawiadomienia o utworzeniu komitetów: PO, PiS, PSL, SLD Lewica Razem, Twojego Ruchu, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, Polski Razem Jarosława Gowina, Nowej Prawicy JKM, Związku Słowiańskiego, Oburzonych, Samoobrony, Demokracji Bezpośredniej, Ruchu Autonomii Śląska, Wspólnota Patriotyzm Solidarność, Prawicy Rzeczypospolitej, komitetu wyborczego "Nowa Polska", Partii Zieloni, Stronnictwa Ludowego "Ojcowizna" RP, Polski Patriotycznej, Stronnictwa Demokratycznego, Narodowego Odrodzenia Polski, Partii Demokratycznej - demokraci.pl, komitetu wyborczego Rycerze Maryi, Porozumienia Obywatelskiego Wolność, Samoobrony Odrodzenie.
Zawiadomienia złożyły również komitety: Porozumienie Ryszarda Kalisza oraz Ruch Narodowy. PKW ma trzy dni na jego przyjęcie lub wezwanie do usunięcia wady.
W przypadku gdy komitet organizacji lub komitet wyborców zamierza zgłosić kandydatów na radnych tylko w jednym województwie, o swoim utworzeniu zawiadamia właściwego komisarza wyborczego; jest na to czas do poniedziałku, w godzinach urzędowania komisarza. W przypadku wysłania zawiadomienia pocztą, będzie decydować data wpłynięcia przesyłki do komisarza wyborczego.
Komitety wyborcze do północy 7 października będą miały czas na zgłaszanie list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety mogą zgłaszać kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik. Wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. (PAP)
Zobacz także
Pomysły KNP w Inowrocławiu
2014-11-04, 17:12Mapę wszystkich wydatków Inowrocławia w 2013 roku przedstawili podczas konferencji prasowej działacze Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »
Edyta Mokra o włocławskiej służbie zdrowia
2014-11-04, 16:12Kandydatka komitetu 'Bezpartyjny Włocławek' mówiła o sprawach związanych ze służbą zdrowia. Czytaj dalej »
TR i SLD wspólnie do bydgoskiej Rady Miasta, ale osobno do sejmiku województwa
2014-11-04, 13:26Podczas konferencji prasowej przedstawieni zostali kandydaci SLD i Twojego Ruchu do bydgoskiej Rady Miasta oraz kandydaci do sejmiku województwa, ale w tym przypadku te partie startują osobno. Czytaj dalej »
Kongres Nowej Prawicy o likwidacji Straży Miejskiej
2014-11-04, 13:14O jednym ze swoich postulatów, czyli likwidacji Straży Miejskiej, przypomnieli przedstawiciele bydgoskich struktur Kongresu Nowej Prawicy. Czytaj dalej »
W Warlubiu giną plakaty wyborcze
2014-11-04, 12:40Nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o nieuczciwą i agresywną walkę wyborczą, czy w grę wchodzi zwyczajny wandalizm. Tak czy inaczej w Warlubiu dochodzi do tajemniczych zaginięć wystawionych materiałów wyborczych. Czytaj dalej »
Konstanty Dombrowicz o miejskiej polityce historycznej
2014-11-03, 19:01Miasto powinno wspierać inicjatywy, które mają na celu popularyzowanie historii wśród mieszkańców - uważa Konstanty Dombrowicz, kandydat na prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Marcin Wroński o miejscach i opłatach parkingowych
2014-11-03, 18:03Brak miejsc parkingowych, zły stan techniczny ulic i chodników, niewystarczające oświetlenie miasta. To problemy na które zwracał uwagę podczas zorganizowanej w Inowrocławiu konferencji prasowej Marcin Wroński, kandydat na prezydenta… Czytaj dalej »
Dekomunizację przestrzeni publicznej deklaruje włocławska Nowa Prawica
2014-11-03, 17:37'Goń bolszewika z pomnika' - to nowa przedwyborcza akcja, w którą we Włocławku włączył się sztab wyborczy Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke. Czytaj dalej »
Chmielewski proponuje likwidację podatku od nieruchomości
2014-11-03, 17:28Likwidację podatku od nieruchomości w przypadku wygranej w wyborach prezydenta miasta zadeklarował Jarosław Chmielewski - kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Włocławka. Czytaj dalej »
Grzegorz Gruszka nt. stanu województwa
2014-11-03, 14:29W bydgoskiej siedzibie SLD odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której kandydujący do sejmiku Grzegorz Gruszka zarzucał Platformie Obywatelskiej odpowiedzialność za zły stan województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »