Hasło wyborcze PSL: "Samorząd. Tu zaczyna się Polska"
"Samorząd. Tu zaczyna się Polska" - to hasło wyborcze PSL w jesiennych wyborach samorządowych. "Chcemy, by nadchodząca kadencja była powrotem do korzeni Polski obywatelskiej" - mówił szef partii, wicepremier Janusz Piechociński w sobotę na konwencji PSL w Sandomierzu.
"Dziś, gdy startujemy do tej kampanii, mówimy Polakom w sposób szczególny - nie dajcie się nabrać na przekształcenie kampanii samorządowej w ogólnokrajową. Wybory parlamentarne za rok, a teraz, jak Polska długa i szeroka, wybierajmy tych, którzy są dobrymi gospodarzami, potwierdzajmy mandat tych, którzy się sprawdzili i zmieniajmy - ale tylko na lepszych - tych, którzy się nie sprawdzili" - mówił Piechociński do działaczy Stronnictwa.
Dlatego - tłumaczył lider PSL - partia poprze w wyborach dobrze sprawujących urząd samorządowców, niezależnie od ich sympatii politycznych i legitymacji partyjnych.
"Zachęcam abyśmy stawiali na ludzi, którzy potrafią tworzyć i pracować, a nie na radykałów, którzy niszcząc krzykiem, wszystko zadeptują" - wzywał Piechociński.
"Chcemy, by ta nadchodząca kadencja samorządowa była powrotem do korzeni Polski obywatelskiej, inicjującej, modernizującej na nowo nasze myślenie, kreującej nowe, aktywne postawy. Bo chcemy innego patriotyzmu, wspólnotowego, w którym jesteśmy zawsze razem, dla siebie i poprzez siebie, a nigdy my Polacy i my Europejczycy przeciwko sobie. Chcemy patriotyzmu szacunku, do siebie samych, także do innych. W końcu przedsiębiorczego, który także w przestrzeni samorządowej tworzy nową jakość, coraz bardziej konkurencyjną, nadążającą za techniką i technologią" - dodał polityk.
"Dziś, gdy jest obok nas tak dużo niepewności, w sobie i obok siebie warto umacniać nasz patriotyzm, tradycję, wiarę i nadzieję, że dla Polski nie tylko warto żyć i umierać, ale codziennie jeszcze lepiej, konsekwentnie, uczciwie, razem ze sobą pracować. I to jest przesłanie PSL na 2014 rok" - podkreślił szef Ludowców. Jak dodał, Stronnictwo przez 120 lat swego istnienia potwierdziło, że służy Polakom w sposób "racjonalny, mądry i odpowiedzialny".
"+Samorząd. Tu zaczyna się Polska+ - dlatego, bo każdy samorząd jest cząstką Polski. To tutaj rozpoczyna ona swój bieg i początek, to właśnie tu, w najbliższych nam małych społecznościach lokalnych zaczyna się życie" - podkreślił szef kampanii wyborczej partii, europoseł Krzysztof Hetman, który zaprezentował hasło.
Jak mówił, "dobry, sprawiedliwy samorząd, to samorząd w rękach PSL, w rękach, które każdego dnia pracują na rzecz swoich mieszkańców". "To my każdego dnia, realizując wiele potrzebnych projektów, tworzymy coraz lepsze warunki do życia i pracy. To nasza wielka odpowiedzialność, ale trzeba też do niej wielkiej odwagi i determinacji, której nam, ludowcom nie brakuje" - przekonywał Hetman.
Deklarację programową partii na najbliższe wybory przedstawił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.
Jak mówił, jednymi z najważniejszych będą działania na rzecz prawidłowego finansowania zadań, należących do samorządów. "Ciągle jest jakiś syndrom przekazywania kolejnych zadań i mówienia: +poradźcie sobie+. Zadań przybywa, a pieniędzy nie" - argumentował.
Podkreślił, że dla PSL ważny jest zrównoważony rozwój kraju - tak, aby w dobrych warunkach żyli nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale i małych miejscowości.
Dodał też, że ważne będzie wspieranie przedsiębiorczości - tak, aby powstawały nowe miejsca pracy i organizacja ekonomii społecznej na rzecz najbardziej potrzebujących. Mówił także o konieczności podjęcia zabiegów w sprawie racjonalnego finansowania usług zdrowotnych i potrzebie pozyskiwania środków na dostęp do dobrej edukacji.
Ludowcy - mówił - stawiają także na prosumencki model rozwoju energii odnawialnej, czyli produkowania energii przez gospodarstwa rolne czy przedsiębiorstwa na własne potrzeby i przekazywania jej nadwyżek sieciom energetycznym.
W niedzielę w okręgu nr 82, do którego należy Sandomierz, odbędą się wybory uzupełniające do Senatu. Krzysztof Lorentz z PKW poinformował w piątek PAP, że cisza wyborcza (od północy w piątek do zakończenia głosowania) dotyczy zakazu agitacji w związku z wyborami do Senatu, natomiast dozwolone jest prowadzenie agitacji związanej z kampanią wyborczą w wyborach samorządowych. "Oceny, czy konkretne zdarzenie naruszyło ciszę wyborczą, będą ewentualnie dokonywać organy ścigania i sądy" - powiedział Lorentz. Podkreślił, że organy wyborcze nie są do tego uprawnione.
Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki wyjaśnił, że zakaz dotyczy m.in. odwoływania się do wyborów uzupełniających do Senatu, nakłaniania do głosowania na startujących w nich kandydatów. Jak dodał, taką wykładnię przedstawiała PKW również jednemu z komitetów wyborczych. (PAP)
Zobacz także

PiS prezentuje kandydatów na radnych Bydgoszczy
2018-09-15, 15:15Liderzy okręgu bydgoskiego Prawa i Sprawiedliwości przedstawili kandydatów na radnych Rady Miasta. Na listach wyborczych PiS-u w sześciu okręgach znalazły się 43 osoby. Czytaj dalej »

Radny Krzemkowski chce zmienić siatkę połączeń kolejowych w regionie
2018-09-14, 22:00Zmianę siatki połączeń kolejowych postuluje radny Sejmiku Województwa Michał Krzemkowski. Polityk Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że szczególnie Bydgoszcz i Włocławek są poszkodowane względem Torunia. Czytaj dalej »

Dyrektorzy bydgoskich szpitali uniwersyteckich w obronie posła Latosa
2018-09-14, 19:06- Zaangażowanie i wsparcie posła Latosa przyczynia się do rozwoju bydgoskich szpitali - oświadczają w przesłanym do mediów piśmie dyrektorzy dwóch lecznic w Bydgoszczy. Chodzi o Szpital Uniwersytecki im. Biziela oraz Szpital Uniwersytecki… Czytaj dalej »

Kolejny dzień kampanii wyborczej w Bydgoszczy
2018-09-13, 21:15Kampania wyborcza trwa. Politycy z Bydgoszczy przedstawili dziś kolejne pomysły na rozwój miasta. Nie obyło się bez zaskoczenia. Niezależny radny Bogdan Dzakanowski wycofał się z walki o fotel prezydenta Bydgoszczy, z kolei kandydujący… Czytaj dalej »

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej na radnych w Bydgoszczy
2018-09-13, 19:15Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna jako pierwszy zgłosił w siedzibie Miejskiej Komisji Wyborczej listy kandydatów do bydgoskiej Rady Miasta. Czytaj dalej »

Krzysztof Kułakowski stawia na sport, edukację i sprawy seniorów
2018-09-13, 14:43Krzysztof Kułakowski, obecny wiceburmistrz Świecia potwierdził swoją gotowość startu w walce o stanowisko burmistrza gminy. Czytaj dalej »

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej krytykują działalność posła Latosa
2018-09-12, 12:14- Przez trzy lata jako poseł niczego nie zrobił dla Bydgoszczy - mówią o Tomaszu Latosie kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Sławomir Mentzen: Czeka nas katastrofa demograficzna
2018-09-12, 09:51Czeka nas katastrofa demograficzna - twierdzi Sławomir Mentzen, niezależny kandydat na prezydenta Torunia, gość dzisiejszej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »

Sylwia Kowalska: Toruń nie tylko dla turystów
2018-09-11, 14:30Sylwia Kowalska wystartuje w wyborach na prezydenta Torunia. Jest kandydatką Komitetu Wyborczego Wyborców My Toruń. Czytaj dalej »

Marcin Sypniewski zapowiada wzmocnienie bydgoskich rad osiedli
2018-09-11, 13:30Wzmocnię pozycję rad osiedli, zwiększę budżet obywatelski i zorganizuję referendum w połowie kadencji referendum, żeby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się o kierunkach rozwoju miasta - zapowiedział kandydat na prezydenta Bydgoszczy… Czytaj dalej »