W środę ruszy kampania przed wyborami samorządowymi
W środę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ws. wyborów samorządowych, ruszy kampania wyborcza. Zarejestrowane komitety wyborcze będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
O tym, że rozporządzenie ws. wyborów samorządowych ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier Donald Tusk rozporządzenie ws. wyborów podpisał 21 sierpnia.
Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.
7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
Z kolei 7 listopada minie czas dany na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.(PAP)
Zobacz także
Wyborcza debata nt. polskiego rolnictwa
2014-05-06, 20:54Prawie 3 godziny trwała, niekiedy dość ostra, debata na temat sytuacji i szans polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej, zorganizowana w Kujawsko-Pomorskim Centrum Rolniczym we Wtelnie koło Koronowa. Czytaj dalej »
Jan Vincent-Rostowski o telewizyjnym spocie nt. 10-lecia w UE
2014-05-01, 14:45- Musieliśmy wydać pieniądze na promocję Unii Europejskiej, a telewizyjny spot to najlepsza forma takiej promocji. Zarzuty jakoby był to wydatek nieobowiązkowy są chybione - tak skomentował zbliżający się proces w trybie wyborczym… Czytaj dalej »
Kosma Złotowski o działaniach rządu
2014-04-29, 20:06Lider listy PiS w Kujawsko-Pomorskiem w wyborach do Parlamentu Europejskiego w przededniu oddania do użytku brakującego odcinka A1 w regionie odniósł się do działań rządu. Czytaj dalej »
Czerwony autobus SLD pojawił się w Bydgoszczy
2014-04-24, 17:11Czerwony autobus, którym w ramach kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego politycy SLD jeżdżą po kraju, dotarł do naszego regionu. W Bydgoszczy działacze lewicy mówili m.in o unijnych pieniądzach. Czytaj dalej »
PiS ma już kandydata na fotel prezydenta Bydgoszczy
2014-04-24, 14:55Marek Gralik został oficjalnym kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Profesor Zybertowicz kandyduje w wyborach do PE
2014-04-23, 15:40Naukowcy, działacze 'Solidarności' oraz lekarze weszli w skład Komitetu Honorowego osób popierających kandydaturę prof. Andrzeja Zybertowicza w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czytaj dalej »
Wyborczy program kandydatów Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke
2014-04-17, 18:00'Nowa Prawica - Wolna Europa' - pod takim hasłem Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W Toruniu przedstawiono kandydatów z kujawsko-pomorskiej listy tej partii. Czytaj dalej »
Otylia Jędrzejczak zamierza lobbować na rzecz sportu i turystyki w Kujawsko-Pomorskiem
2014-04-17, 11:52Włocławek, ale również cały region może zarabiać na bazie, jaką stanowią sanatoria, szlaki turystyczne oraz obiekty sportowe - uważa Otylia Jędrzejczak, kandydatka Platformy Obywatelskiej do Europarlamentu. Czytaj dalej »
Minął termin zgłaszania list kandydatów do PE; losowanie numerów list - 25 kwietnia
2014-04-16, 07:41O północy minął termin zgłaszania list kandydatów na europosłów; ostateczną liczbę zarejestrowanych list PKW poda w ciągu najbliższych dni. 25 kwietnia odbędzie się losowanie numerów list wyborczych. Czytaj dalej »
Toruńscy działacze SLD o 15-leciu partii i wyborach do PE
2014-04-15, 17:47Zawsze byliśmy blisko mieszkańców przekonywali na Rynku Staromiejskim w Toruniu miejscy radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej w 15-lecie założenia partii. Czytaj dalej »