W środę ruszy kampania przed wyborami samorządowymi
W środę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ws. wyborów samorządowych, ruszy kampania wyborcza. Zarejestrowane komitety wyborcze będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
O tym, że rozporządzenie ws. wyborów samorządowych ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier Donald Tusk rozporządzenie ws. wyborów podpisał 21 sierpnia.
Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.
7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
Z kolei 7 listopada minie czas dany na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.(PAP)
Zobacz także
Niektórzy zostaną radnymi bez głosowania
2014-10-17, 12:52Ponad stu kandydatów na radnych w zbliżających się wyborach samorządowych w naszym województwie może spać spokojnie. Czytaj dalej »
Marcin Wroński, kandydatem KWW Nowy Inowrocław na prezydenta miasta
2014-10-16, 21:19Pełna przejrzystość życia publicznego - to jeden z głównych postulatów programu wyborczego KWW Nowy Inowrocław. Czytaj dalej »
SLD we Włocławku oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą
2014-10-16, 21:05Sojusz Lewicy Demokratycznej we Włocławku oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą do samorządu. Partia przedstawiła kandydatów do rady miasta i do sejmiku wojewódzkiego. Czytaj dalej »
Camperem po Bydgoszczy - kampania wyborcza Rafała Bruskiego
2014-10-16, 21:00Przez najbliższy miesiąc prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski będzie się spotykał z mieszkańcami w swoim mobilnym biurze. Czytaj dalej »
Grzegorz Roszak, kandydat na prezydenta Inowrocławia, przedstawił swój program wyborczy
2014-10-16, 20:29Równomierny rozwój wszystkich osiedli, konsultacje z mieszkańcami w sprawie inwestycji z budżetu partycypacyjnego i stworzenie większych szans dla młodych. Czytaj dalej »
SLD proponuje debatę kontrkandydatom do Sejmiku Województwa
2014-10-16, 14:50Debatę poświęconą wizji rozwoju Bydgoszczy, w kontekście nowej perspektywy finansowej 2014-2020, proponują kandydujący do Sejmiku Województwa Elżbieta Krzyżanowska i Grzegorz Gruszka. Czytaj dalej »
Wyborcze zapowiedzi Michała Zaleskiego
2014-10-16, 14:11Budowa osiedlowych centrów spędzania wolnego czasu oraz linii tramwajowej w kierunku osiedla „Jar”, wspieranie przedsiębiorców i uboższych torunian poprzez budowę kolejnych mieszkań socjalnych - to część zapowiedzi programu wyborczego… Czytaj dalej »
Konstanty Dombrowicz o pomysłach dla Fordonu
2014-10-16, 13:39- Czas, by Fordon przestał być wielką sypialnią, a zaczął tętnić życiem - podkreśla Konstanty Dombrowicz. Niezależny kandydat na prezydenta Bydgoszczy spotkał się z dziennikarzami w fordońskiej galerii handlowej i mówił o pomysłach… Czytaj dalej »
Informacje dla pełnomocników komitetów wyborczych
2014-10-16, 10:54Polskie Radio PiK przyjmuje od uprawnionych komitetów wyborczych wnioski o przydział nieodpłatnego czasu antenowego na rozpowszechnianie audycji wyborczych w ramach kampanii przed zarządzonymi na dzień 16 listopada 2014 r. wyborami s… Czytaj dalej »
Konwencja wyborcza PO we Włocławku
2014-10-15, 19:02We Włocławku Platforma Obywatelska oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą do samorządu. Czytaj dalej »