W środę ruszy kampania przed wyborami samorządowymi
W środę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ws. wyborów samorządowych, ruszy kampania wyborcza. Zarejestrowane komitety wyborcze będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
O tym, że rozporządzenie ws. wyborów samorządowych ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier Donald Tusk rozporządzenie ws. wyborów podpisał 21 sierpnia.
Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.
7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
Z kolei 7 listopada minie czas dany na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.(PAP)
Zobacz także
PO zapowiada walkę z bezrobociem w Kujawsko-Pomorskiem
2014-10-27, 09:07Walkę z bezrobociem, program mający zwiększyć liczbę osób z wykształceniem wyższym oraz powiązanie całego regionu kujawsko-pomorskiego z drogą S-5 zapowiedział w niedzielę marszałek województwa Piotr Całbecki podczas konwencji… Czytaj dalej »
Powiatowa Konwencja PiS w Inowrocławiu
2014-10-27, 08:32'Czas na zmiany' - z takim hasłem do wyborów idzie Prawo i Sprawiedliwość w Inowrocławiu i powiecie inowrocławskim. Program wyborczy i osoby odpowiedzialne za jego realizację przedstawiono podczas niedzielnej (26.10) Konwencji w In… Czytaj dalej »
Konwencja wyborcza PiS we Włocławku
2014-10-27, 08:1326 października obradowała we Włocławku konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Partia zaprezentowała włocławskich kandydatów do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, do rady miasta oraz kandydata na prezydenta Włocław… Czytaj dalej »
Konwencja wyborcza Samoobrony
2014-10-26, 16:17- Chcemy dbać o prawa rolników, a młodym stworzyć odpowiednie warunki, żeby nie musieli wyjeżdżać za granicę w poszukiwaniu pracy - przekonywał w Toruniu podczas konwencji wyborczej Samoobrony, przewodniczący partii Lech Kuropa… Czytaj dalej »
Regionalna konwencja wyborcza PO w Toruniu
2014-10-26, 14:11Rozwój województwa kujawsko-pomorskiego, wspieranie szkolnictwa wyższego i przedsiębiorców - to część programu wyborczego kujawsko-pomorskiej Platformy Obywatelskiej, który zaprezentowano podczas regionalnej konwencji tej partii w… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Chcemy powrotu do normalności
2014-10-26, 10:26- Wyjdźmy z cienia i wróćmy do normalności - nawoływał w Bydgoszczy Janusz Korwin - Mikke. Prezes Nowej Prawicy był obecny na sobotniej konwencji wyborczej w kinoteatrze Adria. Czytaj dalej »
Zapowiedzi wyborcze Czasu Gospodarzy w Toruniu
2014-10-25, 13:28Rozbudowa i modernizacja Szosy Chełmińskiej i nowa linia tramwajowa w kierunku Wrzosów - to nie wszystkie pomysły ugrupowania Czas Gospodarzy. Czytaj dalej »
Kandydat na prezydenta Bydgoszczy spotkał się z mieszkańcami Fordonu
2014-10-25, 13:16Gralik uważa, że jeśli dokona się kilku istotnych zmian, mieszkanie w Fordonie będzie wygodniejsze. Czytaj dalej »
Ryszard Brejza odmówił udziału w debacie
2014-10-23, 21:57Prezydent Inowrocławia, Ryszard Brejza nie weźmie udziału w publicznej debacie prezydenckiej, do udziału w której wezwał go Marcin Wroński. Czytaj dalej »
Niespodziewany sojusznik posła Marka Wojtkowskiego
2014-10-23, 21:53Kandydat na prezydenta Włocławka, poseł Platformy Obywatelskiej Marek Wojtkowski, zyska sobie niespodziewanego sojusznika. Oficjalnie poprą go włocławscy członkowie Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Czytaj dalej »