W środę ruszy kampania przed wyborami samorządowymi
W środę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ws. wyborów samorządowych, ruszy kampania wyborcza. Zarejestrowane komitety wyborcze będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
O tym, że rozporządzenie ws. wyborów samorządowych ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier Donald Tusk rozporządzenie ws. wyborów podpisał 21 sierpnia.
Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.
7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
Z kolei 7 listopada minie czas dany na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.(PAP)
Zobacz także
Małgorzata Stawicka stawia zarzuty Rafałowi Bruskiemu
2014-11-10, 14:28Zaniedbania w przekazaniu dotacji na modernizację miejskiej oczyszczalni ścieków i lekkomyślne doprowadzenie do upadku i likwidacji bydgoskiego 'Zachemu' - takie zarzuty na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej Rafałowi Bruskiemu… Czytaj dalej »
"Metropolia Bydgoska" o budżecie obywatelskim
2014-11-10, 14:1616 listopada wybory samorządowe, zatem karuzela obietnic, planów, pomysłów na lepsze życie mieszkańców kręci się w najlepsze. Komitet Wyborczy Stowarzyszenia 'Metropolia Bydgoska' zorganizował kolejne konferencje prasowe. Czytaj dalej »
Paweł Kowal gościł na Kujawach i Pomorzu
2014-11-10, 13:36Paweł Kowal - były europoseł, obecnie przewodniczący Rady Krajowej Polski Razem wsparł kandydatów tego ugrupowania na Kujawach i Pomorzu w wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
Zmiany w transporcie miejskim proponuje kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy Marek Gralik
2014-11-09, 15:45'Dumna i nowoczesna' - taka zdaniem Marka Gralika powinna być Bydgoszcz. Drogę do tego kandydat PiS na prezydenta miasta chce rozpocząć od wprowadzania zmian w transporcie miejskim. Czytaj dalej »
Anna Mackiewicz o Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych
2014-11-09, 14:31Anna Mackiewicz, Jan Szopiński i Janusz Zemke - bydgoscy politycy SLD krytykują politykę obecnych władz województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Wyborcza konferencja prasowa Rafała Bruskiego
2014-11-09, 13:43O stabilizacji i wzroście dochodów miasta mówił starający się o reelekcję w nadchodzących wyborach samorzadowych prezydent Rafał Bruski. Czytaj dalej »
Punkt badania wzroku elementem kampanii wyborczej w Grudziądzu
2014-11-09, 10:37Andrzej Wiśniewski kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Grudziądza w niecodzienny sposób chce zyskać poparcie mieszkańców. Czytaj dalej »
Śmiałe wizje i sugestie Jacka Kuźniewicza
2014-11-07, 20:50Zgrzyt w szeregach włocławskich struktur lokalnej Platformy Obywatelskiej. Jacek Kuźniewicz - były wiceprezydent Włocławka zaskoczył widzów nie tylko lokalnej telewizji, bardzo śmiałą sugestią. Czytaj dalej »
Priorytety wyborcze Lucyny Andrysiak
2014-11-07, 16:51Kandydatka SLD w okręgu nr 2 do Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Lucyna Andrysiak przedstawiła priorytety, na których chce się skupić w przyszłej kadencji. Czytaj dalej »
Kampania wyborcza "przez pomyłkę" na koszt podatników
2014-11-07, 16:33Marek Wojtkowski - poseł Platformy Obywatelskiej i kandydat na prezydenta Włocławka, wykorzystał w swojej kampanii wyborczej pieniądze podatników. Czytaj dalej »