W środę ruszy kampania przed wyborami samorządowymi
W środę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ws. wyborów samorządowych, ruszy kampania wyborcza. Zarejestrowane komitety wyborcze będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
O tym, że rozporządzenie ws. wyborów samorządowych ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier Donald Tusk rozporządzenie ws. wyborów podpisał 21 sierpnia.
Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.
7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
Z kolei 7 listopada minie czas dany na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.(PAP)
Zobacz także
"Do zobaczenia w wolnej Polsce" - hasło wyborcze Agaty Banasik
2015-10-08, 13:46Agata Banasik, liderka listy KORWiN do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim, idzie do wyborów z hasłem 'Do zobaczenia w wolnej Polsce'. Czytaj dalej »
Lider listy PiS w okręgu toruńsko-włocławskim w trosce o zwierzęta
2015-10-04, 14:40Jest 'zwierzolubem'. W domu ma 4 koty. Krzysztof Czabański - lider listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu toruńsko - włocławskim z okazji przypadającego Światowego Dnia Zwierząt odwiedził Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt… Czytaj dalej »
Naukowcy z WSG zbadali jak wyborcy patrzą na kartę do głosowania
2015-09-30, 11:27Czy układ graficzny karty do głosowania ma wpływ na proces podejmowania decyzji przez wyborców? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali naukowcy z Pracowni Neuropsychologii i Użyteczności Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
"Na prawo patrz!" - hasło wyborcze Andrzeja Walkowiaka
2015-09-25, 12:44'Na prawo - patrz!' - z takim hasłem do wyborów idzie Andrzej Walkowiak, piątka na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmu w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »
Lewica przeciwko umowom śmieciowym
2015-09-24, 16:00Włocławski sztab wyborczy koalicji 'Lewica razem' zwołał konferencję prasową, poświęconą gospodarczej części swojego programu. Czytaj dalej »
Sąd oddalił powództwo posłanki Domiceli Kopaczewskiej przeciwko włocławskiej gazecie
2015-09-24, 14:28Szefowa Platformy Obywatelskiej we Włocławku, poseł Domicela Kopaczewska, ostatecznie przegrała proces o ochronę dóbr osobistych. Prawomocny wyrok w tej sprawie wydał Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Czytaj dalej »
KORWiN kontra Nowoczesna. Źle oznaczone materiały wyborcze?
2015-09-24, 14:03Andrzej Ignatowicz - szef bydgoskiego okręgu partii KORWiN i jednocześnie kandydat tej partii do Sejmu zawiadamia prokuraturę w sprawie ulotek ugrupowania Nowoczesna. Jego zdaniem doszło do nielegalnego finansowania kampanii Nowoczesn… Czytaj dalej »
Partia Razem zainaugurowała kampanię wyborczą w Bydgoszczy
2015-09-24, 11:12'Inna polityka jest możliwa' - to hasło wyborcze Partii Razem. Ugrupowanie rusza z kampanią wyborczą w Bydgoszczy. W okręgu bydgoskim wystawia 13 kandydatów. Czytaj dalej »
Pieniądze na drogowe inwestycje w Strzelnie i gminie Szubin
2015-09-21, 19:44Na kujawsko-pomorskich drogach ma być bezpieczniej. To za sprawą rządowego programu, który przewiduje pieniądze na inwestycje związane z poprawą bezpieczeństwa. Czytaj dalej »
O programie gospodarczym Nowoczesnej
2015-09-21, 19:27Działacze Nowoczesnej Ryszarda Petru mówili w Bydgoszczy o założeniach programu gospodarczego ugrupowania. Jego filary to: wolność, sprawiedliwość i przejrzystość, Polska bez uprzywilejowanych grup, a także proste i równe podatki:… Czytaj dalej »