W środę ruszy kampania przed wyborami samorządowymi
W środę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ws. wyborów samorządowych, ruszy kampania wyborcza. Zarejestrowane komitety wyborcze będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
O tym, że rozporządzenie ws. wyborów samorządowych ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier Donald Tusk rozporządzenie ws. wyborów podpisał 21 sierpnia.
Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.
7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
Z kolei 7 listopada minie czas dany na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.(PAP)
Zobacz także
Wiceprezydent Marek Sikora chce być prezydentem Grudziądza
2018-09-27, 05:15Jest drugi, chce być pierwszym - Marek Sikora wiceprezydent Grudziądza oficjalnie potwierdził dzisiaj swój start w wyborach samorządowych. Czytaj dalej »
Zgłoszenia kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów do środy
2018-09-26, 09:46W środę o północy mija termin rejestrowania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Swoich kandydatów mogą zgłaszać tylko te komitety, które zarejestrowały listy w wyborach do rad w co najmniej połowie okręgów… Czytaj dalej »
Politycy PiS oskarżają władze Bydgoszczy o bezczynność w sprawie Babiej Wsi
2018-09-25, 17:51Popękane ściany, sypiący się tynk wewnątrz i na zewnątrz - tak wyglądają dwa domy na Babiej Wsi w Bydgoszczy. Problem dotyczy budynków, które znalazły się najbliżej budowy wieżowca Nordic Astrum nad Brdą. Czytaj dalej »
Kukiz'15 chce rozwiązań przyjaznych bydgoskim seniorom
2018-09-25, 15:49O rozwiązaniach przyjaznych osobom starszym mówił dziś na bydgoskich Bartodziejach Paweł Skutecki, kandydat Kukiz'15 na prezydenta miasta. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Płacisz podatki w Bydgoszczy - zyskujesz
2018-09-25, 14:00Wprowadzenie Karty Bydgoszczanina dla osób, które płacą podatki w Bydgoszczy - proponuje Marcin Sypniewski. Walczący o urząd prezydenta miasta kandydat Czasu Bydgoszczy CB2018.PL przekonywał, że takie rozwiązanie przyniosłoby korzyści… Czytaj dalej »
Rafał Bruski częstował kawą na rondzie Jagiellonów
2018-09-25, 10:06Przystosowanie ronda Jagiellonów dla osób niepełnosprawnych obiecał ubiegający się o ponowny wybór prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski razem z kandydatami Koalicji Obywatelskiej na radnych miasta częstował również mieszkańców… Czytaj dalej »
Tomasz Latos o centrum wystawienniczym w Bydgoszczy
2018-09-24, 16:45- Jak wygram wybory rozruszam Bydgoskie Centrum Targowo-Wystawiennicze - obiecuje kandydat PiS na prezydenta Bydgoszczy poseł Tomasz Latos. Czytaj dalej »
Partia Zieloni z Torunia o ekologii i transporcie regionalnym
2018-09-24, 15:41Na czystość powietrza, lepszą jakość transportu publicznego w regionie, odnawialne źródła energii i wsparcie gospodarstw ekologicznych, stawiają kandydaci Partii Zieloni do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. W Toruniu zaprezentowali… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2018-09-24, 06:00Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o bieżące inwestycje, sukcesy i porażki mijającej kadencji. Marcin Kupczyk:… Czytaj dalej »
Bydgoskie PiS: czy marszałek Całbecki robi sobie kampanię za publiczne pieniądze?
2018-09-23, 15:02Okręg bydgoski PiS skarży marszałka województwa Piotra Całbeckiego do Państwowej Komisji Wyborczej. Politycy uważają, że marszałek promuje się w mediach za publiczne pieniądze, łamiąc kodeks wyborczy. Czytaj dalej »