W środę ruszy kampania przed wyborami samorządowymi
W środę, po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia ws. wyborów samorządowych, ruszy kampania wyborcza. Zarejestrowane komitety wyborcze będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada.
W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
O tym, że rozporządzenie ws. wyborów samorządowych ma się ukazać w Dzienniku ustaw 27 sierpnia informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Premier Donald Tusk rozporządzenie ws. wyborów podpisał 21 sierpnia.
Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.
7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35 proc. kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.
Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.
Z kolei 7 listopada minie czas dany na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i osoby, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.
W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa aż do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny.
Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.
Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.(PAP)
Zobacz także
Tomasz Latos słucha młodych. "Chcą strefy relaksu nad Brdą i nowego festiwalu"
2018-10-16, 15:51Poseł Tomasz Latos przedstawił propozycje wyborcze dla młodych mieszkańców Bydgoszczy. Kandydat PiS na prezydenta miasta przyznał, że specjalny plan zrodził się po rozmowach z młodymi wyborcami. Czytaj dalej »
Czabański: dostęp do przyzwoitej służby zdrowia to jedna z najważniejszych spraw dla Polaków
2018-10-15, 14:30Dostęp do przyzwoitej służby zdrowia to jedna z najważniejszych spraw dla Polaków - powiedział w poniedziałek we Włocławku szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Dodał, że kandydat PiS na prezydenta miasta Jarosław… Czytaj dalej »
Kosma Złotowski, Henryk Sapalski i Konstanty Dombrowicz poparli Tomasza Latosa
2018-10-15, 13:45Byli prezydenci Bydgoszczy poparli walczącego o prezydencki fotel posła Tomasza Latosa z PiS. Czytaj dalej »
"My Toruń" o Zielonym Ringu Torunia
2018-10-15, 06:15Komitet 'My Toruń' przypomina o Zielonym Ringu Torunia. To wypracowany z klubem radnych Czas Mieszkańców projekt zakładający utworzenie 11-kilometrowej, bezpiecznej trasy dla pieszych, rowerzystów i biegaczy. Czytaj dalej »
Tomasz Latos zaprezentował swój Komitet Honorowy
2018-10-14, 19:12Lekarze, byli prezydenci miasta i artyści znaleźli się w Komitecie Honorowym kandydata na prezydenta Bydgoszczy Tomasza Latosa. Czytaj dalej »
Zbigniew Ostrowski o współpracy samorządu województwa z Bydgoszczą
2018-10-14, 14:15Właściwie na każdym kroku w Bydgoszczy widać efekty dobrej współpracy samorządu województwa z tym miastem - mówi kandydat Koalicji Obywatelskiej do sejmiku Zbigniew Ostrowski. Czytaj dalej »
Kandydaci na radnych z Koalicji Obywatelskiej rozegrali charytatywny mecz. Sędziował Rafał Bruski
2018-10-13, 18:00Działacze Koalicji Obywatelskiej w Bydgoszczy wybiegli na boisko. Bydgoscy radni oraz kandydaci do Rady Miasta i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego rozegrali mecz piłkarski, z którego dochód trafi na rzecz Bydgoskiego Zespołu Placówek… Czytaj dalej »
Włocławska lewica chce budowy izby wytrzeźwień
2018-10-13, 08:00Pododdział dla ludzi pijanych albo budowa izby wytrzęźwień - takie są pomysły włoclawskiej lewicy na rozwiązanie problemów oddziału ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku. Czytaj dalej »
Nowe rozwiązania komunikacyjne propozycją kandydatów z MY Toruń
2018-10-13, 07:15Wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta, przebudowa przejść dla pieszych, na których dochodzi do wypadków oraz ronda zamiast świateł. Kandydaci do Rady Miasta z 'MY Toruń' przedstawili program Wizja Zero. Czytaj dalej »
Mackiewicz: Powołam społecznego pełnomocnika ds. równego traktowania
2018-10-12, 20:45Społecznego pełnomocnika ds. równego traktowania chce powołać Anna Mackiewicz, kandydatka na prezydenta Bydgoszczy koalicji SLD-Lewica Razem. Czytaj dalej »