W serwisie PKW praktyczne informacje dla wyborców
Kto może oddać głos w jesiennych wyborach samorządowych, w jakich godzinach odbędzie się głosowanie - praktyczne informacje dla wyborców można znaleźć w serwisie uruchomionym przez PKW.
Radnych oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będziemy wybierać 16 listopada.
Na stronie internetowej: http://info.pkw.gov.pl/kto-moze-brac-udzial-w-glosowaniu-samorzad/kto-moze-brac-udzial-w-glosowaniu-samorzad.html wyborcy dowiedzą się, kiedy i w jakich godzinach odbędą się wybory, a także kto może głosować.
Szczegółowe informacje znajdą także obywatele Unii Europejskiej nie będący Polakami, którzy mogą głosować w wyborach do rad gmin oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jeśli na stałe mieszkają na terenie danej gminy.
Wyborcy niepełnosprawni znajdą potrzebne informacje co zrobić, by zagłosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Przez pełnomocnika zagłosować w wyborach samorządowych będą mogły także osoby, które najpóźniej w dniu wyborów ukończą 75 lat. Na stronie znajdują się potrzebne formularze oraz informacje o terminach, w których należy złożyć wnioski.
PKW udostępniła także informacje i formularze potrzebne do dopisania się do rejestru wyborców przydatne dla osób, które stale mieszkają na terenie danej gminy, ale nie mają stałego meldunku, dla osób bezdomnych oraz obcokrajowców - obywateli Unii.
Serwis PKW dostarcza też informacji tym, którzy chcieliby zostać członkiem komisji obwodowych lub terytorialnych.
W wyborach samorządowe wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Druga tura wyborów, tam, gdzie to będzie konieczne, odbędzie się 30 listopada.
Wyborcy w większości gmin będą mogli oddać aż cztery głosy; po jednym w głosowaniu na radnych: gminy, powiatu i województwa oraz jeden przy wyborze wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Nieco inaczej będą głosować wyborcy w miastach na prawach powiatu i w Warszawie. Mieszkańcy miast na prawach powiatu będą wybierać radnych miasta, sejmiku województwa oraz prezydenta miasta. Z kolei mieszkańcy Warszawy zagłosują na radnych: miasta, dzielnic, sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta. (PAP)
Zobacz także
Wybory uzupełniające we Włocławku
2013-05-10, 14:15W piątek o północy mija termin rejestracji kandydatów na radnego Gminy Włocławek. Czytaj dalej »
Islandia wybierze nowy parlament
2013-04-26, 18:36Na Islandii odbędą się w sobotę wybory parlamentarne, w których faworytami są dwie partie przeciwne wejściu kraju do Unii Europejskiej. Czytaj dalej »
Poseł Piecha wygrał wybory do Senatu
2013-04-22, 08:22Dotychczasowy poseł Bolesław Piecha z PiS zwyciężył w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu rybnickim; pokonał siedmiu innych kandydatów. Piecha obejmie mandat po zmarłym w styczniu senatorze Antonim Motyczce… Czytaj dalej »
Minister Cyfryzacji do Parlamentu Europejskiego
2013-04-12, 08:53Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni powiedział piątek, że rozważa kandydowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2014 r. Czytaj dalej »
"Wyzwania współczesnego prawa wyborczego"
2013-03-15, 17:29Naukowcy oraz specjaliści zajmujący się tematyką wyborów spotkali się dziś w Toruniu na konferencji 'Wyzwania współczesnego prawa wyborczego'. Rozmowy dotyczyły m.in. konieczności usprawnienia procedur wyborczych oraz wątpliwości… Czytaj dalej »