Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej
Podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji przekazała, że od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa. Dodała, że głównie są to wykroczenia w Internecie.
W niedzielę odbędą się wybory prezydenckie. Cisza wyborcza rozpoczęła się o północy, w nocy z piątku na sobotę i potrwa do niedzieli do godz. 21, kiedy ma się zakończyć głosowanie. W czasie ciszy wyborczej nie można publikować sondaży i agitować na rzecz kandydatów.
Usuwanie plakatów
W sobotę w woj. świętokrzyskim, na kieleckim osiedlu Ślichowice doszło do zerwania plakatu wyborczego i powieszenia dwóch innych. - Prowadzimy postepowanie w tej sprawie – powiedział asp. szt. Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Również lubelska policja przyjęła w sobotę zgłoszenie dotyczące usunięcia plakatu wyborczego jednego z kandydatów w powiecie tomaszowskim.
Mężczyzna z flagą
Natomiast białostocka policja wyjaśnia sprawę naruszenia ciszy wyborczej poprzez prezentację materiałów wyborczych. Jak poinformował w sobotę wieczorem rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, na komisariat zgłosiła się kobieta, która powiadomiła, że na ulicy w centrum miasta jeden z czterech idących w grupie mężczyzn niósł flagę z nazwą jednego z komitetów wyborczych. Dodał, że policja prowadzi czynności z artykułu 498 kodeksu wyborczego, który dotyczy agitacji politycznej w trakcie ciszy wyborczej. Grozi za to kara grzywny.
Poseł wskazał kandydata
Wśród sobotnich wykroczeń są dwa popełnione przez posłów.
W sobotę rano na profilu wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy na Facebooku pojawiła się grafika zachęcająca do głosowania na wskazanego przez niego kandydata. „W niedzielę głosujemy!" - napisał w poście. „Przepraszam, w wyniku błędu ładowania grafik pojawiły się one po północy. Już usunąłem. Za błąd przepraszam" - napisał następnie Myrcha na portalu X.
Post dotyczący wyborów opublikował w sobotę rano także poseł Piotr Głowski (KO). „Wpis dotyczący wyborów Prezydenta RP, który X opublikował na tej stronie w sobotę 17.05 w godzinach porannych - umieściłem równocześnie z podobnym na Facebooku - w piątek 16.05 wieczorem" - poinformował Głowski na portalu X. „Dla pewności, że ktoś to może inaczej zinterpretować - wpis usuwam" - dodał.
Nie wolno agitować
Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania. Nie wolno w czasie ciszy wyborczej zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zachęcanie do udziału w wyborach nie narusza ciszy wyborczej, o ile nie zawiera elementów agitacji wyborczej na rzecz któregoś z kandydatów.
Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, taki pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w Internecie.
Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym, w którym on się znajduje, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli, obrazów, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.
W czasie ciszy wyborczej zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży.
Kara do miliona złotych
Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej grzywna wynosi od 500 tys. zł do 1 mln zł. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.
Państwowa Komisja Wyborcza zaznacza, że o tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy, a wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić bezpośrednio Policji.
Zobacz także

Trzecia Droga o rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy i w całym województwie
2024-03-24, 18:14O kolei jako najlepszym środku na rozwiązanie problemów transportu publicznego w Bydgoszczy mówili w niedzielę bydgoscy kandydaci Trzeciej Drogi, czyli koalicji Polski 2050 i PSL, startujący w wyborach samorządowych. Czytaj dalej »

Michał Kamiński i Agnieszka Kłopotek w Tucholi. Podkreślali wagę wyborów samorządowych
2024-03-23, 21:30- Te wybory są bardzo ważne. Mają potwierdzić, że raz na zawsze odsunęliśmy od władzy Prawo i Sprawiedliwość - tak do udziału w wyborach samorządowych zachęcali w Tucholi Agnieszka Kłopotek, posłanka Trzeciej Drogi i Michał… Czytaj dalej »

Propozycje lewicowych partii we Włocławku. Jest nowa kandydatka na urząd prezydenta
2024-03-23, 20:17We Włocławku dwie odrębne lewicowe partie zachęcały wyborców do poparcia w wyborach samorządowych. Czytaj dalej »

Aktywni dla Torunia chcą zmian w edukacji. Pozostałe sztaby zapraszają na spacery
2024-03-23, 19:08Bartosz Szymanski - kandydat na prezydenta Aktywnych dla Torunia, przedstawił swoje propozycje dla toruńskiej edukacji. Natomiast Koalicja Ruchów Miejskich chce rozmawiać z mieszkańcami w otoczeniu przyrody. Czytaj dalej »

Czysta energia z odpadów – to pomysł Rafała Bruskiego. Łukasz Schreiber chce obniżki opłat
2024-03-23, 12:25Bydgoszcz wkrótce będzie w stanie zagospodarować wszystkie miejskie odpady i przerobić je na energię - zadeklarował prezydent miasta. Rafał Bruski zapowiedział, że to wydarzy się po wybudowaniu elektrociepłowni. Swoimi pomysłami… Czytaj dalej »

Pieniądze leżą na chodniku? Maciej Maciak zwraca uwagę na gospodarkę odpadami we Włocławku
2024-03-22, 22:19Kandydat na prezydenta Włocławka, Maciej Maciak, obiecuje mieszkańcom więcej koszy na śmieci. Jego zdaniem dzięki tej inwestycji, na ulicach będzie czyściej, a finanse miasta również się poprawią. Czytaj dalej »

Jakie plany na Inowrocław mają kandydaci na prezydenta? Zwracają uwagę na ekonomię, czy place zabaw
2024-03-22, 21:48Arkadiusz Fajok zwrócił uwagę na sposób prowadzenia kampanii przez obecne władze miasta. Z kolei Ewa Koman proponuje utworzenie strefy ekonomicznej, natomiast pełniący obowiązki prezydenta miasta Wojciech Piniewski przedstawił pakiet… Czytaj dalej »

Budowa dróg, protest rolników i Bulwar Filadelfijski. Pomysły kandydatów na prezydenta Torunia
2024-03-22, 21:23Paweł Gulewski zapowiadał przebudowę ulicy Olszyńskiej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości zabrali głos w sprawie protestów rolników, a Maciej Cichowicz z Konfederacji ma nowy pomysł na wykorzystanie potencjału Bulwaru Filadelfijs… Czytaj dalej »

Lewica w Bydgoszczy zwraca uwagę na potrzeby seniorów. Jakie ma pomysły?
2024-03-22, 20:21Tramwaje niskopodłogowe, przystanki wiedeńskie, centra seniorów na osiedlach, co najmniej jeszcze jeden zakład opiekuńczo-leczniczy i windy w blokach - takie inwestycje, mające ułatwić życie najstarszym mieszkańcom miasta, obiecują… Czytaj dalej »

Bartosz Szymanski: Toruń bardziej potrzebuje małych niż dużych inwestycji [Rozmowa dnia]
2024-03-22, 09:01Toruń powinien się rozwijać gospodarczo, miasto trzeba oddłużyć i wprowadzić zmiany, które zatrzymają młodych ludzi - mówi Bartosz Szymanski. Kandydat na prezydenta Aktywnych dla Torunia był gościem „Rozmowy dnia” w PR Pi… Czytaj dalej »