Pierwsza debata z udziałem wszystkich kandydatów. Padały kontrowersyjne wypowiedzi
Prawo aborcyjne, polityka mieszkaniowa, migracja i obronność to niektóre z tematów debaty „Super Expressu", pierwszej z udziałem wszystkich kandydatów na prezydenta. Dyskusje przyćmiły kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna i Macieja Maciaka. Magdalena Biejat zapowiedziała zawiadomienie prokuratury po słowach Brauna.
Debata „Super Expressu" była pierwszą w tej kampanii z udziałem wszystkich 13 zarejestrowanych kandydatów na prezydenta. Nowa była też formuła - każdy kandydat zadał po jednym pytaniu trzem kandydatom, z czego dwóch wskazał sam, a nazwisko trzeciego zostało wcześniej wylosowane. W drugiej rundzie kandydaci mieli po 90 sekund na podsumowanie i oświadczenia.
Wśród tematów, o które kandydaci pytali swoich konkurentów, były m.in.: polityka migracyjna, bezpieczeństwo, w tym wydatki na obronę i pobór do wojska, polityka migracyjna, budownictwo mieszkaniowe, przyjęcie euro w Polsce, prawo aborcyjne, relacje państwo-Kościół.
Biejat kontra Nawrocki
Kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki był pytany m.in. o swoje zapowiedzi dotyczące podatku katastralnego. - Będę państwa obrońcą przed podatkiem katastralnym. (...)To jest rzecz, którą zadeklarowałem także w swoim kontrakcie podatkowym z Polakami - powiedział do widzów Nawrocki. Wskazał, że trzeba ograniczyć patologię polegającą na posiadaniu kilkunastu mieszkań.
Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat zarzuciła mu, że nie wie, o czym mówi. Tłumaczyła, że danina pobierana od trzeciego lokum służyłaby ograniczeniu traktowania mieszkań jak lokaty. - Opowiada pan bzdury, ponieważ większość ludzi nie ma trzech, czterech, pięciu mieszkań - zauważyła Biejat.
Krzysztof Stanowski (dziennikarz) zarzucił kandydatowi KO Rafałowi Trzaskowskiemu brak konsekwencji w kwestii migrantów na granicy polsko-białoruskiej. - Przeoczyłem ten moment, w którym skończyli się migranci, których powinniśmy utulić, a zaczęli się agresywni najeźdźcy - mówił Stanowski. Trzaskowski odpowiedział, że empatia w stosunku do ludzi nie kłóci się z twardym stanowiskiem wobec granicy.
Aborcja i adopcja
Marek Jakubiak (poseł koła Wolni Republikanie) zapytał Trzaskowskiego, czy jako prezydent podpisze ustawy liberalizujące przepisy aborcyjne, ustawę ws. związków partnerskich oraz rozwiązania pozwalające na adopcję dzieci przez parę homoseksualne. Kandydat KO powtórzył, że jest za prawem do aborcji do dwunastego tygodnia ciąży. Dodał, że jest również za ustawą o związkach partnerskich.
Kwestię prawa aborcyjnego poruszyła także Biejat, która zapytała kandydata Konfederacji Sławomira Mentzena, czy 14-letnia dziewczynka zgwałcona przez wuja powinna mieć prawo do przerwania ciąży. Mentzen odparł, że takie przypadki zdarzają się mniej więcej raz na rok.
Według niego, aby działy się rzadziej, nie można masowo wpuszczać migrantów z Azji czy Afryki, jak jego zdaniem robi obecny rząd. Stwierdził też, że obecne prawo aborcyjne w Polsce dopuszcza sytuację, w której w szpitalu w Oleśnicy zostało zamordowane dziecko w 9. miesiącu ciąży. Biejat zauważyła, że dziewczynka, o której wspomniała, została zgwałcona przez swojego wuja, a nie migranta.
Odnosząc się do sytuacji z Oleśnicy wskazała, że ciąża mogła zostać przerwana wcześniej, ale lekarze okłamywali pacjentkę przez pół ciąży. - Dziecko, które by się urodziło, cierpiało na łamliwość kości typu 2. Umarłoby w kilka dni po porodzie w straszliwych męczarniach - dodała.
Hołownia o euro
Stanowski spytał marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołownię o ewolucję jego poglądów dotyczącą przyjęcia waluty euro w Polsce. Według Stanowskiego, jeszcze niedawno Hołownia był za, a w trakcie kampanii wyborczej zmienił zdanie. Marszałek Sejmu zaznaczył, że przyjęcie euro nie jest dogmatem, tylko zobowiązaniem, którego się podjęliśmy wchodząc do UE. Podkreślił, że z przyjęciem tej waluty należy poczekać na właściwe warunki. Jak dodał, te warunki zmieniły się od jego wcześniejszych wypowiedzi. - Euro należy wstrzymać do momentu, kiedy nasza gospodarka i otoczenie konkurencyjne będzie pozwalało, żeby o tym myśleć. Teraz nie pozwala i koniec historii" - oświadczył Hołownia.
Hołownia i Andrian Zandberg (partia Razem) zarzucili Trzaskowskiemu, że jego ugrupowanie blokuje rozwiązania mające zapobiec obsadzaniu spółek Skarbu Państwa według partyjnego klucza. Kandydat KO odpowiedział, że Hołowni bardzo łatwo jest dystansować się od tego, co robi w tej chwili rząd i atakować go z wygodnej pozycji. Wskazał, że marszałek Sejmu jest „drugą osobą" w koalicji rządzącej i ponosi większą odpowiedzialność za to, co się w tej chwili dzieje w spółkach Skarbu Państwa. Trzaskowski podkreślił, że jest i będzie zwolennikiem rozwiązań ustanawiających najwyższe standardy w spółkach SP.
Kto podziwia Putina?
Największe kontrowersje wzbudziły wypowiedzi dwóch kandydatów Macieja Maciaka (kandydata Ruchu Dobrobytu i Pokoju) i Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji). Marek Jakubiak zapytał Maciaka, czy podziwia prezydenta Rosji Władimira Putina. - Tak. Każdy z nas tutaj w Polsce nie dałby rady wytrzymać takiej presji. To świadczy o tym, że jest bardzo dobrym politykiem - odpowiedział Maciak. Po tych słowach było słychać było okrzyk z sali „brawa dla Putina".
Na słowa Maciaka i oklaski po jego wypowiedzi zareagował Trzaskowski. - To, co przed chwilą słyszeliśmy to jest coś nieprawdopodobnego. To znaczy w momencie, kiedy Putin morduje ludzi, morduje dzieci, pozwala na gwałty w Ukrainie, no w tej chwili klaskać Putinowi, to ja naprawdę czegoś takiego nie widziałem, jak żyję. Myślę, że przynajmniej w tej jednej sprawie wszyscy jak tutaj stoimy się zgadzamy(...) - oświadczył Trzaskowski.
Z kolei Grzegorz Braun stwierdził w czasie debaty, że „chwała Bogu" Polska nie graniczy z „żydowskim państwem położonym w Palestynie". Ocenił, że „wówczas ludobójcza polityka reklamowana przez ministrów, rabinów i generałów państwa Izrael mogłaby łatwo zwrócić się przeciw nam". Stwierdził też, że „państwo Izrael jest Polakom stręczone jako sojusznik, jako jakiś lotniskowiec cywilizacji europejskiej na Bliskim Wschodzie".
- To jest skandaliczne, że pozwala się na to, żeby taki ściek antysemicki, jaki zaprezentował pan Braun na samym początku debaty przeszedł w tym studiu bez echa. To są skandaliczne słowa i one nie powinny mieć nigdy miejsca w debacie publicznej, bo nie ma żadnej wymówki, żeby stosować antysemityzm - zareagowała na te słowa Biejat.
„Tego nie będę słuchał"
W dalszej części debaty Braun powiedział do Trzaskowskiego, że ten parę dni temu był „oflagowany żydowskim żonkilem, tym znakiem hańby". - O czym pan mówi? Jakiej hańby? To było powstanie w Getcie Warszawskim. O czym pan opowiada? To są bohaterowie naszej historii. To coś nieprawdopodobnego. Ja tego nie będę słuchał - odparł Trzaskowski, po czym odwrócił się i opuścił mównicę przed upływem przeznaczonego dla niego czasu.
Po debacie Biejat zapowiedziała, że złoży zawiadomienie do prokuratury „za mowę nienawiści, szerzenie agresji, nawoływanie do nienawiści" ze strony Brauna. Biejat podkreśliła, że szczególnie oburzające było to, że antysemickie słowa Grzegorza Brauna padały przez większą część debaty praktycznie bez komentarzy.
Zwycięzców jest dwóch?
Debatę skwitowali na X szefowie dwóch największych partii. Lider PO, premier Donald Tusk jeszcze w trakcie debaty ocenił, że Rafał Trzaskowski ją wygrywa, i to w formule „wszyscy na jednego".
Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że bezapelacyjnym zwycięzcą starcia jest Karol Nawrocki, który jego zdaniem pokazał, że jest w stanie przewodzić Polsce i Polakom. Kaczyński dodał, że podczas debaty dostrzegł wiele nieszczęścia, bo - jak stwierdził - „głupota w polityce oraz niezrozumienie mechanizmów demokracji i współczesnych czasów jest nieszczęściem". „Wśród zamieszania i dziwnych twierdzeń szczególnie uderzały niezwykle wręcz bezczelne kłamstwa, ze szczególnym wyróżnieniem obrony granicy. Najbardziej intensywny atak na nią miał miejsce za naszych czasów. To my stworzyliśmy podstawy do tego, żeby go odeprzeć, oni to wówczas wściekle atakowali" - napisał Kaczyński.
Debata „Super Expressu" była czwartą debatą kandydatów w trwającej kampanii. W poprzednich trzech (dwóch w Końskich i jednej w studiu Telewizji Republika w Warszawie) nie brali udziału wszyscy kandydaci.
W poniedziałkowej debacie wzięli też udział Artur Bartoszewicz (ekonomista), Joanna Senyszyn (była posłanka SLD, ekonomistka), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców).
Zobacz także

Toruński radny Bartosz Szymanski kandydatem na prezydenta miasta. „Jesteśmy jednością” [zdjęcia]
2024-02-16, 20:03Radny klubu Aktywni dla Torunia Bartosz Szymanski ogłosił w piątek start w wyborach samorządowych na urząd prezydenta miasta. Wskazał, że jego środowiska ma nową wizję dla Torunia, zawierającą się w pomyśle odbetonowania ulic… Czytaj dalej »

Rośnie lista kandydatów na prezydenta Włocławka. Do wyścigu startuje senator Krzysztof Kukucki
2024-02-16, 19:05Pojawił się kolejny kandydat na prezydenta Włocławka. Jest nim Krzysztof Kukucki, aktualny senator i wiceminister rozwoju, lokalny lider Nowej Lewicy. Czytaj dalej »

Marek Wojtkowski: Chcę, żeby Włocławek był komfortowym miastem do życia [Rozmowa dnia]
2024-02-16, 09:58- Trudno będzie wyrównać różnice w poziomie życia pomiędzy największymi miastami a tymi średniej wielkości, ale mniejsze miasta mogą być konkurencyjne, bo w nich żyje się łatwiej - mówił w „Rozmowie dnia” w PR PiK prezydent… Czytaj dalej »

Dariusz Woźniak drugim kandydatem na burmistrza Świecia. Zapowiada merytoryczną kampanię
2024-02-15, 15:28Skarbnik powiatu świeckiego będzie kandydował na burmistrza Świecia. Dariusz Woźniak - kandydat niezależny, wystartuje z komitetu Nasze Świecie Razem. Zapowiada ciekawą, ale kulturalną kampanię. Czytaj dalej »

Prezydent Grudziądza będzie ubiegał się o reelekcję. Kto go wspiera?
2024-02-15, 12:45Maciej Glamowski do wyborów pójdzie między innymi z Nową Lewicą, Polską 2050 i Polskim Stronnictwem Ludowym. Czytaj dalej »

Kandydat KO: Ubiegam się o stanowisko prezydenta najpiękniejszego miasta na świecie
2024-02-15, 09:12Paweł Gulewski, kandydat KO na prezydenta Torunia, ocenił, że rzeczywistość, w której przyszło rządzić miastem, wyprzedziła i wyprzedza obecnego włodarza Michała Zaleskiego. Podczas czwartkowej inauguracji kampanii poparli go marszałek… Czytaj dalej »

Działania „Z miłości do Bydgoszczy”. Łukasz Schreiber mówi o zasługach dla miasta
2024-02-14, 17:11Pozyskanie środków na budowę kampusu Akademii Muzycznej czy utworzenie Politechniki Bydgoskiej - to niektóre działania na rzecz miasta, o których w środę mówił Łukasz Schreiber, kandydat „Bydgoskiej Prawicy” na prezydenta w… Czytaj dalej »

Wiceminister Scheuring-Wielgus: Ustawa o Radzie Mediów Narodowych jest gotowa
2024-02-14, 11:28- Trwają dyskusje na temat zmian i podejścia do mediów publicznych, ale ustawa o Radzie Mediów Narodowych jest już gotowa - mówiła Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego w TVP Info. Czytaj dalej »

Ewa Koman: Chcę skupić się na troskach i potrzebach mieszkańców Inowrocławia [Rozmowa dnia]
2024-02-14, 09:52„Nie róbmy polityki, róbmy miasto' - z takim hasłem idzie do wyborów Ewa Koman - kandydatka na urząd prezydenta Inowrocławia, popierana przez Porozumienie Samorządowe. O swoich pomysłach na miasto mówiła dziś w „Rozmowie dnia'… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2024-02-14, 06:00Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK była Ewa Koman, kandydatka na urząd prezydenta Inowrocławia. Rozmawialiśmy o jej pomysłach na miasto. Agnieszka Marszał: Idzie Pani do wyborów z hasłem „Nie róbmy polityki, róbmy… Czytaj dalej »