Rafał Trzaskowski: Potrzebujemy prezydenta z woli narodu, który będzie łączył, a nie dzielił
Polska potrzebuje prezydenta z woli narodu, takiego, który będzie łączył, nie dzielił – mówił na niedzielnym wiecu w Poznaniu kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Zapewniał, że jest „kandydatem obywatelskim”. Głos na wiecu zabrali szef MSZ Radosław Sikorski i żona Trzaskowskiego, Małgorzata.
Trzaskowski, nawiązując do obchodzonej 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, mówił, że stawką najbliższych wyborów jest to, czy „wybierzemy prezydenta, który będzie prezydentem tylko jednego plemienia”, czy też wyborcy wskażą na osobę, która będzie „prezydentem wszystkich Polek i Polaków, całego narodu”.
– Mogę powiedzieć z całą mocą, że jestem waszym kandydatem, kandydatem obywatelskim – zapewniał zebranych na poznańskim placu Wolności wyborców Trzaskowski.
W swoim wystąpieniu do zebranych Trzaskowski wspomniał o niedzielnej, łódzkiej konwencji kandydata na prezydenta popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość Karola Nawrockiego. – Zrobiło mi się naprawdę przykro, dlatego, że zobaczyłem, że Jarosław Kaczyński przyszedł na konwencję i postawił sobie, przed sobą, prezydenta RP Andrzeja Dudę i postawił sobie z drugiej strony – po sobie – pana Karola Nawrockiego. I nie czuł w tym żadnego obciachu – mówił Trzaskowski.
– Dzisiaj potrzebujemy prezydenta RP, który będzie prezydentem z waszej decyzji, który będzie prezydentem RP z woli narodu, i który będzie łączył, a nie dzielił – oświadczył polityk.
„Trzeba budować Polskę dla wszystkich”
Trzaskowski ocenił, że w ciągu ostatniego roku rządowi „udaje się odbudowywać pozycję Polski w UE i NATO”, a także odbudowywać polską gospodarkę. Jego zdaniem rządowi udało się też „obronić wolne media i wolne sądy” oraz doprowadzić do tego, że Polska dalej może się rozwijać. Podkreślił jednak, że wciąż jest „bardzo wiele” do zrobienia.
Kandydat KO mówił także o potrzebie sprawczości i doświadczeniu w polityce oraz o „budowaniu Polski dla wszystkich”. Polityk przekonywał także, że najważniejszym zadaniem prezydenta jest „stawianie na równość”, by wszyscy obywatele mieli równy dostęp do edukacji, transportu publicznego i opieki zdrowotnej.
Według niego, wielu polityków nie bierze na siebie żadnej odpowiedzialności, bo wolą obsadzać się w rolach recenzentów. Podkreślił, że pełnienie funkcji prezydenta Warszawy nauczyło go, że trzeba „budować Polskę dla wszystkich, niezależnie od tego, na kogo kto głosuje i jakie ma sympatie polityczne”.
Trzaskowski zwrócił uwagę, że prawdziwy patriotyzm łączy, buduje i wyciąga do wszystkich otwartą dłoń, a „nie pięść, bo polityka to nie ring bokserski”.
„Putin chce zniszczyć jedność europejską”
Przemawiający przed wystąpieniem Rafała Trzaskowskiego szef MSZ Radosław Sikorski przekonywał zebranych m. in., że Polska potrzebuje prezydenta, który przyczyni się do sukcesu naszego kraju w „wyścigu modernizacyjnym z innymi państwami”. – Potrzebujemy takiego prezydenta, który współdziała z rządem, a nie wsadza kij w szprychy. Dobrze reprezentuje kraj i nie przynosi mu wstydu – powiedział.
Sikorski zaznaczył także, że to, co „wypominają” Trzaskowskiemu konkurenci – czyli, jak mówił, znajomość języków – przydaje się każdemu. – Ja państwu gwarantuję, że prezydent Trzaskowski nie powie do wiceprezydenta USA, że jest jego „friend in d**k” – stwierdził.
– Polska potrzebuje innego prezydenta niż do tej pory. Potrzebuje prezydenta obytego, przewidywalnego, zadomowionego w Europie, patriotycznego i jednocześnie nowoczesnego. Polska potrzebuje prezydenta Trzaskowskiego – oświadczył Sikorski.
W swoim wystąpieniu szef MSZ przeczytał także fragment dokumentu ustanawiającego konfederację targowicką z 1792 roku, w którym mowa była o żądaniu „ażeby Rzeczpospolita udzielną, samowładną, niepodległą, w granicach całą została, bo od wieków nikomu podległą, niczyją własnością, podległa nie była”.
– Jaka z tego lekcja? Ano taka, że nie każdy, kto najwięcej mówi o patriotyzmie, rzeczywiście ojczyźnie dobrze służy. Powiedzą dziś - przedstawiciele dzisiejszej opozycji - ale to nie do nas, przecież my jesteśmy podejrzliwi wobec Putina, wobec Rosji, a Targowica oddała Polskę w pakt carycy Katarzynie. Nie o to chodzi. Putin nie potrzebuje żebyście kochali jego czy Rosję. Putinowi wystarczy, że jesteście antyzachodni – zaznaczył Sikorski.
Szef MSZ wyliczył też szereg państw europejskich, które w pojedynkę przegrały wojny z Rosją. Dodał przy tym, że razem „jesteśmy potęgą” i zaznaczył, że tę jedność europejską chce zniszczyć prezydent Rosji.
Pięć tysięcy osób na wiecu Trzaskowskiego
Na scenie wystąpiła także żona prezydenta Warszawy, Małgorzata Trzaskowska. W swoim przemówieniu wyraziła troskę o przyszłość swoich dzieci „przy tak dynamicznie zmieniającym się świecie”.
– A to właśnie przyszłość naszych dzieci, wszystkich polskich dzieci, jest stawką tych wyborów. Zależy mi na tym, by żyły w państwie bezpiecznym, zarządzanym przez mądrych, kompetentnych i uczciwych ludzi, którzy mają zdrowy kręgosłup moralny, którzy mogą być autorytetem dla dzieci i młodzieży. W państwie, w którym szanujemy się nawzajem, niezależnie od poglądów i tworzymy po prostu wspólnotę – powiedziała.
W czasie wystąpienia Małgorzaty Trzaskowskiej, w pobliżu sceny, na której przemawiała, doszło do przepychanek między uczestnikami zgromadzenia, ochroniarzami a osobami ze Stowarzyszenia Maltańskiego Nasz Dom, które trzymały m.in. zielone flagi swojej organizacji. Aktywiści zostali siłą wyprowadzeni z terenu wiecu. Stowarzyszenie Maltańskie walczy z planami eksmitowania około 700 osób zamieszkujących os. Maltańskie w Poznaniu, które to osiedle decyzją sądu przyznano poznańskiej kurii.
Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak powiedział PAP, że ochrona wiecu wyprowadziła i przekazała policjantom osiem osób. Funkcjonariusze wylegitymowali aktywistów. – Organizator już zapowiedział, że będzie składał zawiadomienie o zakłóceniu przez te osoby legalnego zgromadzenia – powiedział Borowiak.
Według szacunków policji niedzielny wiec w centrum Poznania zgromadził około pięć tysięcy osób. Wśród zebranych widoczne były plakaty z hasłami takimi jak: „Rafał słucha kobiet”, „Razem obronimy demokrację”, cześć przyniosła flagi Polski i UE.
Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda: W wyborach prezydenckich zagłosuję na Karola Nawrockiego
2025-04-27, 15:46Prezydent Andrzej Duda podkreślił w niedzielę w Łodzi, że w nadchodzących wyborach zagłosuje na popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego. Zdaniem głowy państwa, legalność wyborów „jest… Czytaj dalej »

Prezydent Andrzej Duda: Wybierzmy nowego prezydenta ze świadomością, że władza to służba
2025-04-25, 18:18Prezydent Andrzej Duda zaapelował w piątek w Gnieźnie, by „wyboru nowego prezydenta dokonywać ze świadomością, że władza to nie przywilej, tylko służba”. - Od tego, co uczynimy dziś, zależy powodzenie następnych pokoleń… Czytaj dalej »

Po schodach do głosowania? Jest decyzja w sprawie bydgoskiego protestu wyborczego
2025-04-22, 16:44Wybory do Rady Osiedla Bocianowo-Śródmieście-Stare Miasto w Bydgoszczy nie będą powtórzone. Tak zadecydowała Komisja Samorządności i Bezpieczeństwa Publicznego przy bydgoskiej radzie Miasta, która na prośbę kilkudziesięciu mieszkańców… Czytaj dalej »

Adrian Zandberg w Grudziądzu: Trzeba wprowadzić limit wpłat na kampanię wyborczą
2025-04-17, 20:22Adrian Zandberg - kandydat na prezydenta Polski, wieczorem spotkał się z mieszkańcami Grudziądza. Współzałożyciel partii Razem chce wprowadzić limity w finansowaniu kampanii politycznych. Czytaj dalej »

Debaty prezydenckie straciły „pazur". Szansą na promocję mógłby być... viral! [ „Rozmowa Dnia" - posłuchaj!]
2025-04-16, 09:04W kampanii prezydenckiej odbyły się już trzy telewizyjne debaty. W żadnej kandydaci nie stawili się w komplecie. Jaką rolę współcześnie odgrywają takie spotkania? O to m.in. w Rozmowie Dnia Polskiego Radia PiK, Maciej Wilkowski… Czytaj dalej »

Sławomir Mentzen w Kujawsko-Pomorskiem: Prąd jest drogi przez szaloną politykę klimatyczną
2025-04-15, 20:51- Nikt nie płaci za prąd tyle, ile Polacy; w całej Europie prąd jest drogi przez „szaloną politykę klimatyczną' - ocenił na wiecu wyborczym w Radziejowie kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen. Przekonywał też, że… Czytaj dalej »

Karol Nawrocki chce podniesienia progu podatkowego. Politycy PiS: To inwestycja w Polaków
2025-04-15, 15:04Politycy PiS zaprezentowali w Toruniu „Plan dla Polski” Karola Nawrockiego. Kandydat na prezydenta zapowiada między innymi powrót do zerowej stawki VAT na żywność, podniesienie progu podatkowego i obniżenie cen energii. Czytaj dalej »

Paweł Szefernaker: Będziemy badali, kto zapłacił za piątkową debatę w trzech telewizjach
2025-04-14, 11:12Szef sztabu Karola Nawrockiego Paweł Szefernaker zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość będzie badać, ile kosztowała produkcja piątkowej debaty w Końskich i kto za nią zapłacił. Poseł ocenił, że „ludzie Rafała Trzaskowskiego”… Czytaj dalej »

Pierwsze debaty prezydenckie. W Końskich spotkała się tylko część kandydatów
2025-04-12, 08:53Miała być debata jeden na jeden w Końskich, finalnie odbyły się dwie debaty z udziałem kilku, choć nie wszystkich zarejestrowanych kandydatów na prezydenta. Nie zabrakło słów krytyki za formułę spotkania, a główni konkurenci… Czytaj dalej »