Sprawozdanie finansowe Konfederacji odrzucone przez PKW. Komentarz partii: Niesprawiedliwe
PKW jednogłośnie odrzuciła w poniedziałek sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Konfederacji za wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Szef klubu Konfederacji Grzegorz Płaczek określił decyzję jako niesprawiedliwą i zapowiedział odwołanie.
PKW jednogłośnie - z wyjątkiem nieobecnego Macieja Klisia - podjęła decyzję o odrzuceniu sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość za wybory do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r. Według nieoficjalnych doniesień „Rzeczpospolitej", o takiej decyzji komisji zdecydować miało to, że wyjaśnienia Konfederacji dotyczące sprawozdania, choć zasadne, wpłynęły po terminie. „Konfederacja może stracić dotację w wysokości około 400 do 500 tys. zł, a także prawo do subwencji" - podkreślono.
Czekają na dokumenty
Do decyzji PKW odniósł się przewodniczący klubu Konfederacji Grzegorz Płaczek. - Uważamy decyzję PKW za niesprawiedliwą i zaskakującą. Będziemy się od niej odwoływać do Sądu Najwyższego. Pracujemy dalej, prowadzimy kampanię niezależnie od tego, co się wydarzyło. Czekamy na oficjalne dokumenty, które otrzymamy z PKW - powiedział poseł. Podkreślił też, że partia nie analizuje możliwych konsekwencji, bo najpierw musi się zapoznać w dokumentami i odwołać od decyzji.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdania sześciu komitetów: KW Konfederacja Korony Polskiej, KKW PolExit Niepodległość, KW Normalny Kraj, KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, KWW „Razem Dla Wspólnoty" oraz KWW Głos Silnej Polski.
PKW zarejestrowała również dwóch kolejnych kandydatów na prezydenta - Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO) oraz bezpartyjnego Artura Bartoszewicza. Dotychczas zarejestrowano kandydatury Grzegorza Brauna (członka Konfederacji Korony Polskiej) i Sławomira Mentzena (członka Konfederacji Wolność i Niepodległość).
Komisja podpisała również obwieszczenie o wynikach wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu nr 33 w Krakowie, które wygrała bezpartyjna, ale popierana przez: KO, PSL i Lewicę Monika Piątkowska, zdobywając 50,14 proc. głosów.
Sprawa PiS do prokuratury
Członkowie PKW zajęli się ponadto kwestią pisma pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, który apelował do PKW o skierowanie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Decyzją większości (5 głosów „za", 2 „przeciw", jeden się wstrzymał), Komisja nie nadała pismu dalszego biegu; oznacza to, że sprawa pozostaje bez rozpoznania. Jak przekazał rzecznik KBW Marcin Chmielnicki, PKW nadmieniła jednocześnie, że zgłoszenie dotyczące ewentualnego niedopełnienia obowiązku przysługuje również komitetowi i - tym samym - partii.
W skierowanym do PKW piśmie Prawo i Sprawiedliwość wskazało, że - choć 30 grudnia 2024 r. Komisja, po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, ostatecznie przyjęła odrzucone wcześniej sprawozdanie komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 r. - minister finansów nie wykonuje tej uchwały PKW i PiS nie otrzymał pełnej kwoty środków z budżetu. W związku z tym pełnomocnik tej partii zwrócił się do PKW o skierowanie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez ministra finansów.
Tydzień temu PKW odroczyła decyzję ws. pisma. Zasiadający w Komisji Paweł Gieras wnosił wówczas, by pismo pełnomocnika PiS pozostawić bez rozpoznania.
Minister finansów mówił z kolei w ubiegłym tygodniu, że wniosek PiS jest zupełnie bezpodstawny. Andrzej Domański podkreślił też, że z decyzją w kwestii wypłaty środków dla PiS, czeka na wykładnię uchwały PKW. - 30 grudnia PKW przyjęła uchwałę, która jest wewnętrznie sprzeczna, która jest uchwałą warunkową - podkreślił Domański.
Z „Żon Podlasia" do polityki
PKW przyjęła też w poniedziałek trzy zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych: Roberta Śledzia (prezes partii Polski Interes Narodowy), Adama Nawary (członek Polski Liberalnej Strajk Przedsiębiorców) oraz Grzegorza Kołka z Częstochowy.
Z wykazu dostępnego na stronie PKW wynika, że dotychczas zarejestrowano 37 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Zarejestrowane zostały komitety: popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat (wicemarszałkini Senatu, kandydatki Lewicy), Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie), Macieja Maciaka (związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Marka Wocha (kandydata Bezpartyjnych Samorządowców), Sławomira Mentzena (posła, kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO).
Zarejestrowane zostały również komitety: Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Wojciecha Papisa (kandydat Bezpartyjnych), Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski) i kandydata Polski Liberalnej Przedsiębiorców PL Pawła Tanajno.
Zarejestrowane są także komitety: Krzysztofa Stanowskiego (dziennikarza), Dawida Jackiewicza (b. ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło), Aldony Skirgiełło (kandydatki Samoobrony, znanej z programu „Żony Podlasia"), Dominiki Jasińskiej (trenerki Porozumienia Bez Przemocy i mediatorki), Joanny Senyszyn (b. posłanki SLD, ekonomistki, nauczycielki akademickiej), Krzysztofa Tołwińskiego (kandydata partii Front, b. wiceministra skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i b. posła PiS) oraz Piotra Szumlewicza (przewodniczącego Związkowej Alternatywy).
PKW przyjęła też dotychczas zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów: Eugeniusza Maciejewskiego (prezesa partii PIAST – Jedność Myśli Europejskich Narodów), Katarzyny Cichos (doktor nauk prawnych, inicjatorka Platformy Rozwoju Polski), Jana Kubania (prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego), Włodzimierza Rynkowskiego (przewodniczącego partii Związek Słowiański), Marcina Bugajskiego (politologa), Artura Bartoszewicza (ekonomisty), Kamila Całek (działacza społecznego, politycznego i sportowego), Jolanty Dudy (finansistki), Krzysztofa Andrzeja Sitko (Alternatywa Społeczna), Marty Ratuszyńskiej (Dobry Radom), Sebastiana Rossa, Stanisława Żółtka (PolExit) i Jakuba Perkowskiego (Federacja dla Rzeczypospolitej).
Zobacz także

Będą zmiany w rządzie. Minister Sienkiewicz podał się do dymisji, kandyduje do PE
2024-04-24, 16:42- W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował Bartłomiej… Czytaj dalej »

Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
2024-04-24, 16:00Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka… Czytaj dalej »

Czas podziękowań i pożegnań bydgoskich radnych. Ostatnia sesja Rady Miasta VIII kadencji
2024-04-24, 14:45Od podziękowań za dotychczasową pracę i pożegnania radnych, którzy odchodzą, rozpoczęła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Nasza reporterka rozmawiała z przedstawicielami trzech opcji politycznych, którzy… Czytaj dalej »

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Kto może reprezentować nasz region?
2024-04-24, 10:22Wybory do europarlamentu odbędą się w czerwcu, ale już od kilku dni w poszczególnych partiach trwa intensywna praca nad ułożeniem list kandydatów. Sprawdziliśmy, kto ma szanse na reprezentowanie Kujaw i Pomorza na arenie międzyn… Czytaj dalej »

Pierwsze decyzje prezydenta Kukuckiego. Chce poprawić kondycję szpitala [Rozmowa Dnia]
2024-04-24, 08:59Zwycięstwo senatora Krzysztofa Kukuckiego w wyborach na prezydenta Włocławka oznacza, że konieczne będą uzupełniające wybory do Senatu w okręgu numer 13. Czy mandat może wywalczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości? Czy możliwa… Czytaj dalej »

Z fotela zastępcy burmistrza na fotel starosty. Taka zmiana szykuje się w Świeciu
2024-04-23, 20:49Polityczna rewolucja wśród koalicjantów w Świeciu i w powiecie świeckim. Zmieni się starosta i wiceburmistrzowie. Czytaj dalej »

Będzie koalicja PiS-u z Lewicą we Włocławku? Chmielewski: Nie widzę problemu
2024-04-22, 20:47Nowo wybrany prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki z Lewicy, nie będzie rządził samodzielnie - jego klub jest za słaby. Konieczna jest koalicja, jednak Kukucki nie zamierza zawiązać jej z Platformą Obywatelską. Czytaj dalej »

Zakłócania ciszy wyborczej w województwie. Sprawcy agitowali w Internecie
2024-04-22, 17:47Cztery przypadki nawoływania wyborców do określonych zachowań podczas głosowania i jedno zerwanie plakatu wyborczego - takie zgłoszenia otrzymała kujawsko-pomorska policja w związku z niedzielnymi (21 kwietnia) wyborami samorząd… Czytaj dalej »

Nie jest rozczarowany, ale lekko zdziwiony. Wójt Osielska odchodzi po 28 latach
2024-04-22, 13:20Głosy policzone, ostateczne dane przekazane. Wybory samorządowe zakończone. Druga tura przyniosła kilka niespodzianek, m.in. w podbydgoskiej gminie Osielsko. Po 28 latach z urzędem żegna się Wojciech Sypniewski. Na stanowisku wójta… Czytaj dalej »

Prezydent Fajok chce na początek poznać urząd i rozmawiać o układzie sił w radzie miasta
2024-04-22, 12:42Arkadiusz Fajok, zwycięzca prezydenckich wyborów w Inowrocławiu spotkał się na rynku z mediami i mieszkańcami. - Już jesteśmy w pracy - mówili członkowie sztabu Fajoka w poniedziałek przed południem. Czytaj dalej »