Sprawozdanie finansowe Konfederacji odrzucone przez PKW. Komentarz partii: Niesprawiedliwe
PKW jednogłośnie odrzuciła w poniedziałek sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego Konfederacji za wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. Szef klubu Konfederacji Grzegorz Płaczek określił decyzję jako niesprawiedliwą i zapowiedział odwołanie.
PKW jednogłośnie - z wyjątkiem nieobecnego Macieja Klisia - podjęła decyzję o odrzuceniu sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość za wybory do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r. Według nieoficjalnych doniesień „Rzeczpospolitej", o takiej decyzji komisji zdecydować miało to, że wyjaśnienia Konfederacji dotyczące sprawozdania, choć zasadne, wpłynęły po terminie. „Konfederacja może stracić dotację w wysokości około 400 do 500 tys. zł, a także prawo do subwencji" - podkreślono.
Czekają na dokumenty
Do decyzji PKW odniósł się przewodniczący klubu Konfederacji Grzegorz Płaczek. - Uważamy decyzję PKW za niesprawiedliwą i zaskakującą. Będziemy się od niej odwoływać do Sądu Najwyższego. Pracujemy dalej, prowadzimy kampanię niezależnie od tego, co się wydarzyło. Czekamy na oficjalne dokumenty, które otrzymamy z PKW - powiedział poseł. Podkreślił też, że partia nie analizuje możliwych konsekwencji, bo najpierw musi się zapoznać w dokumentami i odwołać od decyzji.
Podczas poniedziałkowego posiedzenia Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdania sześciu komitetów: KW Konfederacja Korony Polskiej, KKW PolExit Niepodległość, KW Normalny Kraj, KW Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców, KWW „Razem Dla Wspólnoty" oraz KWW Głos Silnej Polski.
PKW zarejestrowała również dwóch kolejnych kandydatów na prezydenta - Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO) oraz bezpartyjnego Artura Bartoszewicza. Dotychczas zarejestrowano kandydatury Grzegorza Brauna (członka Konfederacji Korony Polskiej) i Sławomira Mentzena (członka Konfederacji Wolność i Niepodległość).
Komisja podpisała również obwieszczenie o wynikach wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu nr 33 w Krakowie, które wygrała bezpartyjna, ale popierana przez: KO, PSL i Lewicę Monika Piątkowska, zdobywając 50,14 proc. głosów.
Sprawa PiS do prokuratury
Członkowie PKW zajęli się ponadto kwestią pisma pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, który apelował do PKW o skierowanie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Decyzją większości (5 głosów „za", 2 „przeciw", jeden się wstrzymał), Komisja nie nadała pismu dalszego biegu; oznacza to, że sprawa pozostaje bez rozpoznania. Jak przekazał rzecznik KBW Marcin Chmielnicki, PKW nadmieniła jednocześnie, że zgłoszenie dotyczące ewentualnego niedopełnienia obowiązku przysługuje również komitetowi i - tym samym - partii.
W skierowanym do PKW piśmie Prawo i Sprawiedliwość wskazało, że - choć 30 grudnia 2024 r. Komisja, po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, ostatecznie przyjęła odrzucone wcześniej sprawozdanie komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych 2023 r. - minister finansów nie wykonuje tej uchwały PKW i PiS nie otrzymał pełnej kwoty środków z budżetu. W związku z tym pełnomocnik tej partii zwrócił się do PKW o skierowanie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez ministra finansów.
Tydzień temu PKW odroczyła decyzję ws. pisma. Zasiadający w Komisji Paweł Gieras wnosił wówczas, by pismo pełnomocnika PiS pozostawić bez rozpoznania.
Minister finansów mówił z kolei w ubiegłym tygodniu, że wniosek PiS jest zupełnie bezpodstawny. Andrzej Domański podkreślił też, że z decyzją w kwestii wypłaty środków dla PiS, czeka na wykładnię uchwały PKW. - 30 grudnia PKW przyjęła uchwałę, która jest wewnętrznie sprzeczna, która jest uchwałą warunkową - podkreślił Domański.
Z „Żon Podlasia" do polityki
PKW przyjęła też w poniedziałek trzy zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych: Roberta Śledzia (prezes partii Polski Interes Narodowy), Adama Nawary (członek Polski Liberalnej Strajk Przedsiębiorców) oraz Grzegorza Kołka z Częstochowy.
Z wykazu dostępnego na stronie PKW wynika, że dotychczas zarejestrowano 37 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Zarejestrowane zostały komitety: popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat (wicemarszałkini Senatu, kandydatki Lewicy), Marka Jakubiaka (posła koła Wolni Republikanie), Macieja Maciaka (związanego z Włocławkiem lidera Ruchu Dobrobytu i Pokoju), Marka Wocha (kandydata Bezpartyjnych Samorządowców), Sławomira Mentzena (posła, kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO).
Zarejestrowane zostały również komitety: Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Wojciecha Papisa (kandydat Bezpartyjnych), Romualda Starosielca (kandydat Ruchu Naprawy Polski) i kandydata Polski Liberalnej Przedsiębiorców PL Pawła Tanajno.
Zarejestrowane są także komitety: Krzysztofa Stanowskiego (dziennikarza), Dawida Jackiewicza (b. ministra skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło), Aldony Skirgiełło (kandydatki Samoobrony, znanej z programu „Żony Podlasia"), Dominiki Jasińskiej (trenerki Porozumienia Bez Przemocy i mediatorki), Joanny Senyszyn (b. posłanki SLD, ekonomistki, nauczycielki akademickiej), Krzysztofa Tołwińskiego (kandydata partii Front, b. wiceministra skarbu państwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i b. posła PiS) oraz Piotra Szumlewicza (przewodniczącego Związkowej Alternatywy).
PKW przyjęła też dotychczas zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów: Eugeniusza Maciejewskiego (prezesa partii PIAST – Jedność Myśli Europejskich Narodów), Katarzyny Cichos (doktor nauk prawnych, inicjatorka Platformy Rozwoju Polski), Jana Kubania (prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego), Włodzimierza Rynkowskiego (przewodniczącego partii Związek Słowiański), Marcina Bugajskiego (politologa), Artura Bartoszewicza (ekonomisty), Kamila Całek (działacza społecznego, politycznego i sportowego), Jolanty Dudy (finansistki), Krzysztofa Andrzeja Sitko (Alternatywa Społeczna), Marty Ratuszyńskiej (Dobry Radom), Sebastiana Rossa, Stanisława Żółtka (PolExit) i Jakuba Perkowskiego (Federacja dla Rzeczypospolitej).
Zobacz także

Komitety przedstawiły liderów list na Kujawach i Pomorzu. O mandatach zdecyduje frekwencja
2024-05-04, 14:31Komitety Wyborcze ogłosiły już kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W okręgu nr 2 (woj. kujawsko-pomorskie) jedynką listy Koalicji Obywatelskiej jest europoseł Krzysztof Brejza. Liderem listy Prawa i Sprawiedliwości europoseł… Czytaj dalej »

Krzysztof Szczucki w Parlamencie Europejskim chce walczyć choćby o te dwie sprawy
2024-05-03, 19:30Jest przeciwko paktowi migracyjnemu i wchodzeniu Polski do strefy euro - poseł PiS Krzysztof Szczucki były szef Rządowego Centrum Legislacji - rozpoczyna walkę o mandat europosła. Na konferencji w Toruniu mówił o najważniejszych p… Czytaj dalej »

Kuracjusze nie będą musieli dojeżdżać, by zagłosować. W Wieńcu-Zdroju powstał obwód
2024-05-03, 08:11Specjalnie z myślą o kuracjuszach w Wieńcu-Zdroju w uzdrowisku utworzono obwód do głosowania. Skończy się poszukiwanie lokalu wyborczego w którejś z okolicznych wsi. Czytaj dalej »

PiS ogłosił „jedynki” w wyborach do Europarlamentu. Kto na czele listy w regionie?
2024-05-02, 14:52Podczas czwartkowej (2 maja) konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach zaprezentowano liderów list w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W województwie kujawsko-pomorskim „jedynką” jest europoseł Kosma Złotowski Czytaj dalej »

To już ostatni dzień na rejestrację list kandydatów do Parlamentu Europejskiego
2024-05-02, 11:44W czwartek, 2 maja o godz. 16 mija termin na zgłaszanie przez komitety list kandydatów na europosłów. Tych wybierać będziemy w 13 okręgach wyborczych, zazwyczaj odpowiadających jednemu lub dwóm województwom. Czytaj dalej »

Lewica zarejestrowała listę kandydatów do Europarlamentu w regionie. „To jest silna drużyna”
2024-04-30, 18:05- Znalazło się na niej 10 nazwisk, które poparliśmy ponad 20 tysiącami podpisów mieszkańców. To silna drużyna - mówił Piotr Hemmerling, współprzewodniczący ugrupowania. Czytaj dalej »

„Jedynka” na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie
2024-04-30, 12:19Ryszard Bober - senator Polskiego Stronnictwa Ludowego - został „jedynką' na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Czytaj dalej »

Zaczęła się nowa kadencja Rady Miasta Grudziądza. 23 rajców odebrało zaświadczenia
2024-04-29, 16:44Podczas uroczystości nowi radni otrzymali zaświadczenie o wyborze do Rady Miasta Grudziądza. Oznacza to, że rozpoczęła się jej nowa, IX kadencja. Czytaj dalej »

Listę Lewicy do PE w regionie otwiera Kowal. Scheuring-Wielgus startuje w Wielkopolsce
2024-04-27, 12:01Lewica podczas sobotniej (27 kwietnia) konwencji zaprezentowała „jedynki” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich są m.in. toruńska posłanka Lewicy, wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, otwiera jednak… Czytaj dalej »

Minister Budka: Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Do 10 maja pełnimy nasze funkcje
2024-04-26, 14:30Minister aktywów państwowych Borys Budka został zapytany, czy złożył dymisję w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poinformował, że oddał się do dyspozycji premiera Donalda Tuska. Czytaj dalej »