Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty. „Realizacja wyborów była moim obowiązkiem”
Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) stawił się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Teraz chce zapoznać się z aktami sprawy.
- Odmówiłem składania wyjaśnień (...) W momencie, jak się zapoznam z aktami, to będę składał zeznania - powiedział Morawiecki przy wyjściu z budynku prokuratury.
Pytany o to, czy usłyszał zarzuty w sprawie wyborów korespondencyjnych z 2020 r., odpowiedział, że oczywiście. - Tutaj państwo postąpili zgodnie z procedurą i przedstawili mi zarzuty - powiedział b. szef rządu.
Według prokuratury przekroczył uprawnienia
Prokuratorzy zarzucają Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania bez podstawy prawnej w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził, że były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ws. organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Dodał, że polityk nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Były premier: Realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem
- Pandemia COVID-19 to było wielkie wyzwanie dla całego świata. Świat zamarł, świat nie miał żadnych procedur. Nikt nie był przygotowany, żaden kraj, ani w Europie, ani na innych kontynentach. (...) To był czas naprawdę horroru w służbie zdrowia, strasznych rzeczy, które działy się w całej Europie, w całym świecie. I w tamtym czasie trzeba było podejmować odważne decyzje i nie bałem się podejmować takich decyzji, które wypełniały konstytucję - powiedział przed wejściem do siedziby prokuratury Morawiecki.
Ocenił, że dziś jest ścigany za wolę organizacji wyborów prezydenckich. - Artykuł 128 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na Radę Ministrów obowiązek realizacji wyborów prezydenckich w terminie nie wcześniejszym niż 100 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta i nie późniejszym niż 75 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta, a więc realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem, była naszym obowiązkiem i gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję, czy zlecać prace przygotowawcze do realizacji, umożliwiające przeprowadzenie wyborów, to bym jeszcze raz taką samą decyzję podjął - dodał.
Przed budynkiem prokuratury zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, w tym politycy PiS, którzy wyrazili solidarność z byłym szefem rządu.
- Wiosną 2020 r. - w trakcie trwającej pandemii COVID-19 - ówczesny szef rządu polecił Poczcie Polskiej działania niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa miały odbyć się 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym (tzw. wybory kopertowe).
- Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego weszła w życie 9 maja 2020 r., natomiast Morawiecki już 16 kwietnia 2020 r. wydał dwie decyzje: Poczcie Polskiej - polecającą podjęcie działań zmierzających do organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, a Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - polecającą rozpoczęcie drukowania kart do głosowania i innych dokumentów niezbędnych w procesie wyborczym.
- Finalnie wybory nie odbyły się 10 maja, tylko 28 czerwca, a głosowanie odbywało się w lokalach wyborczych.
- We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie głosowania korespondencyjnego rażąco naruszyła prawo. Według WSA decyzja ta naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy, ustawę o Radzie Ministrów i Kodeks postępowania administracyjnego. WSA stwierdził, że konstytucja ani inne ustawy nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji wyborów powszechnych.
- Wyrok ten stał się prawomocny pod koniec czerwca 2024 r. po tym, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił od niego skargi kasacyjne.
Zobacz także

Prosili o podpisy i o pieniądze. Działacze PiS z regionu promują kandydaturę Karola Nawrockiego
2025-02-01, 16:48Trwa kampania prezydencka. Karol Nawrocki odwiedzi Pomorze i Kujawy 12 lutego. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości już teraz zachęcają do oddania na niego głosu. Apelują o podpisy i o wsparcie finansowe. Podkreślają także swoją… Czytaj dalej »

Wybory prezydenckie w Polsce pod cyberparasolem. O co chodzi? Wyjaśniamy w „Rozmowie Dnia"
2025-01-30, 09:11Jak groźny jest DeepSeek - darmowy, chiński odpowiednik ChatGPT? O to pytaliśmy w „Rozmowie Dnia” Cezarego Graula, wykładowcę i eksperta Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu i Bydgoszczy. Poruszyliśmy także temat cyberochrony wyborów… Czytaj dalej »

Białoruskie media: Alaksandr Łukaszenka zdobył w wyborach prezydenckich 87,6 procent głosów
2025-01-26, 19:08Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w wyborach prezydenckich na Białorusi - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Niedzielne wybory nie są uznawane za demokratyczne przez białoruską… Czytaj dalej »

Białorusini z regionu manifestowali w Bydgoszczy. Za wschodnią granicą trwają wybory
2025-01-26, 17:21„Precz z dyktaturą” - to hasło, które pojawiło się na białym banerze, obok biało-czerwono-białych flag historycznej Białorusi. Czytaj dalej »

Włocławianin chce wystartować w wyborach prezydenckich. Utworzył już komitet wyborczy
2025-01-22, 19:51Pojawił się kolejny kandydat na prezydenta kraju. Tym razem z naszego regionu. To włocławianin, Maciej Maciak - twórca i lider „Ruchu Dobrobytu i Pokoju”, właściciel niedziałającej już włocławskiej telewizji CW-24. Czytaj dalej »

Zagłosują na nowego burmistrza Piotrkowa Kujawskiego. Znana jest data wyborów
2025-01-21, 16:50Przedterminowe wybory burmistrza Piotrkowa Kujawskiego (powiat radziejowski) odbędą się 9 marca - wynika z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów. Czytaj dalej »

PKW zarejestrowała sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta
2025-01-21, 09:56Sześć komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Sławomira Mentzena, Rafała Trzaskowskiego, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Wiesława Lewickiego - zarejestrowała do tej pory Państwowa Komisja Wyborcza. Czytaj dalej »

Zbierają podpisy, bo chcą by Rafał Trzaskowski był prezydentem. Potrzeba ich aż 100 tysięcy
2025-01-19, 17:55Bydgoski sztab kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego rozpoczął zbiórkę podpisów poparcia dla prezydenta Warszawy. Czytaj dalej »

Marszałek Sejmu zarządził wybory prezydenckie. Zaczyna się kampania wyborcza
2025-01-15, 10:51Szymon Hołownia poinformował, że zarządził wybory prezydenckie, które odbędą się 18 maja. Jego postanowienie przekazane zostało przewodniczącemu PKW i premierowi, jeszcze w środę ma zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw i wtedy… Czytaj dalej »

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Kiedy ewentualna druga tura?
2025-01-08, 14:49Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyznaczył termin wyborów prezydenckich na 18 maja. Poinformował, że w tej sytuacji ewentualna druga tura wyborów odbyłaby się 1 czerwca. Czytaj dalej »