Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty. „Realizacja wyborów była moim obowiązkiem”
Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) stawił się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Teraz chce zapoznać się z aktami sprawy.
- Odmówiłem składania wyjaśnień (...) W momencie, jak się zapoznam z aktami, to będę składał zeznania - powiedział Morawiecki przy wyjściu z budynku prokuratury.
Pytany o to, czy usłyszał zarzuty w sprawie wyborów korespondencyjnych z 2020 r., odpowiedział, że oczywiście. - Tutaj państwo postąpili zgodnie z procedurą i przedstawili mi zarzuty - powiedział b. szef rządu.
Według prokuratury przekroczył uprawnienia
Prokuratorzy zarzucają Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania bez podstawy prawnej w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził, że były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ws. organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Dodał, że polityk nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Były premier: Realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem
- Pandemia COVID-19 to było wielkie wyzwanie dla całego świata. Świat zamarł, świat nie miał żadnych procedur. Nikt nie był przygotowany, żaden kraj, ani w Europie, ani na innych kontynentach. (...) To był czas naprawdę horroru w służbie zdrowia, strasznych rzeczy, które działy się w całej Europie, w całym świecie. I w tamtym czasie trzeba było podejmować odważne decyzje i nie bałem się podejmować takich decyzji, które wypełniały konstytucję - powiedział przed wejściem do siedziby prokuratury Morawiecki.
Ocenił, że dziś jest ścigany za wolę organizacji wyborów prezydenckich. - Artykuł 128 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na Radę Ministrów obowiązek realizacji wyborów prezydenckich w terminie nie wcześniejszym niż 100 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta i nie późniejszym niż 75 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta, a więc realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem, była naszym obowiązkiem i gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję, czy zlecać prace przygotowawcze do realizacji, umożliwiające przeprowadzenie wyborów, to bym jeszcze raz taką samą decyzję podjął - dodał.
Przed budynkiem prokuratury zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, w tym politycy PiS, którzy wyrazili solidarność z byłym szefem rządu.
- Wiosną 2020 r. - w trakcie trwającej pandemii COVID-19 - ówczesny szef rządu polecił Poczcie Polskiej działania niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa miały odbyć się 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym (tzw. wybory kopertowe).
- Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego weszła w życie 9 maja 2020 r., natomiast Morawiecki już 16 kwietnia 2020 r. wydał dwie decyzje: Poczcie Polskiej - polecającą podjęcie działań zmierzających do organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, a Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - polecającą rozpoczęcie drukowania kart do głosowania i innych dokumentów niezbędnych w procesie wyborczym.
- Finalnie wybory nie odbyły się 10 maja, tylko 28 czerwca, a głosowanie odbywało się w lokalach wyborczych.
- We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie głosowania korespondencyjnego rażąco naruszyła prawo. Według WSA decyzja ta naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy, ustawę o Radzie Ministrów i Kodeks postępowania administracyjnego. WSA stwierdził, że konstytucja ani inne ustawy nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji wyborów powszechnych.
- Wyrok ten stał się prawomocny pod koniec czerwca 2024 r. po tym, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił od niego skargi kasacyjne.
Zobacz także

Mieszkańcy Piotrkowa Kujawskiego w niedzielę głosują! Wybierają nowego burmistrza
2025-03-09, 07:53W wyborach w Piotrkowie Kujawskim startuje ośmioro kandydatów. Przygotowano 13 lokali wyborczych. Czytaj dalej »

Posłanki KO zachęcały panie do głosowania na Rafała Trzaskowskiego na placu Praw Kobiet
2025-03-08, 20:29- Rafał Trzaskowski to jedyny kandydat na prezydenta, który zagwarantuje prawa kobiet - twierdzą posłanki Koalicji Obywatelskiej. Iwona Karolewska, Iwona Kozłowska oraz Magdalena Łośko spotkały się w Dniu Kobiet na Placu Praw Kobiet… Czytaj dalej »

Magdalena Biejat: Jestem kandydatką, dla której prawa kobiet to priorytet
2025-03-08, 17:39Kandydatka Lewicy na prezydenta podkreśliła, że opowiada się za legalną aborcją, zapowiedziała urlop rodzicielski równy dla obojga rodziców i w pełni płatny, oraz że zrobi porządek z niepłaceniem alimentów. Czytaj dalej »

W niedzielę przedterminowe wybory w Piotrkowie Kujawskim. Kandyduje osiem osób
2025-03-07, 18:27W niedzielę (10 marca) mieszkańcy będą wybierać burmistrza Piotrkowa Kujawskiego. Przedterminowe wybory są konieczne po tragicznej śmierci poprzedniego burmistrza Krystiana Betlińskiego. Czytaj dalej »

Grzegorz Braun o aborcji: Jeśli można zabijać nienarodzonych, to nikt już nie jest bezpieczny
2025-03-05, 20:34O szeroko rozumianym bezpieczeństwie i ochronie życia od poczęcia mówił w Grudziądzu Grzegorz Braun. Europoseł, kandydat na prezydenta, spotkał się wieczorem z mieszkańcami. Czytaj dalej »

„Polska potrzebuje stabilności”. W Toruniu podsumowano zbiórkę podpisów dla Rafała Trzaskowskiego
2025-03-03, 16:587230 podpisów zebrano w Toruniu pod listą poparcia dla Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta Polski. - On czuje problemy samorządu - podkreślał Piotr Całbecki, marszałek województwa. Czytaj dalej »

Adrian Zandberg we Włocławku. Jaki pomysł na to miasto ma kandydat na prezydenta?
2025-03-02, 18:30- Musimy postawić na nogi branże, od których będzie zależało nasze bezpieczeństwo i odporność, to między innymi branża chemiczna i to jest szansa na rozwój dla takich miast, jak Włocławek - mówił we Włocławku Adrian Zandberg… Czytaj dalej »

Grzegorz Braun, kandydat na prezydenta RP, odwiedził region
2025-03-01, 12:47Inowrocław, Żnin oraz Bydgoszcz znalazły się wśród miast, które polityk odwiedza dziś w ramach swojej kampanii prezydenckiej. Czytaj dalej »

Niemcy: Friedrich Merz zapowiedział rozpoczęcie rozmów koalicyjnych z SPD. „Świat na nas nie czeka”
2025-02-24, 20:45Friedrich Merz, lider bloku chadeckiego CDU/CSU, który zwyciężył w niedzielnych przedterminowych wyborach do niemieckiego Bundestagu, zapowiedział w poniedziałek, że chce w najbliższych dniach rozpocząć rozmowy koalicyjne z socjaldemokratyczną… Czytaj dalej »