Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty. „Realizacja wyborów była moim obowiązkiem”
Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) stawił się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Teraz chce zapoznać się z aktami sprawy.
- Odmówiłem składania wyjaśnień (...) W momencie, jak się zapoznam z aktami, to będę składał zeznania - powiedział Morawiecki przy wyjściu z budynku prokuratury.
Pytany o to, czy usłyszał zarzuty w sprawie wyborów korespondencyjnych z 2020 r., odpowiedział, że oczywiście. - Tutaj państwo postąpili zgodnie z procedurą i przedstawili mi zarzuty - powiedział b. szef rządu.
Według prokuratury przekroczył uprawnienia
Prokuratorzy zarzucają Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania bez podstawy prawnej w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził, że były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ws. organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Dodał, że polityk nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Były premier: Realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem
- Pandemia COVID-19 to było wielkie wyzwanie dla całego świata. Świat zamarł, świat nie miał żadnych procedur. Nikt nie był przygotowany, żaden kraj, ani w Europie, ani na innych kontynentach. (...) To był czas naprawdę horroru w służbie zdrowia, strasznych rzeczy, które działy się w całej Europie, w całym świecie. I w tamtym czasie trzeba było podejmować odważne decyzje i nie bałem się podejmować takich decyzji, które wypełniały konstytucję - powiedział przed wejściem do siedziby prokuratury Morawiecki.
Ocenił, że dziś jest ścigany za wolę organizacji wyborów prezydenckich. - Artykuł 128 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na Radę Ministrów obowiązek realizacji wyborów prezydenckich w terminie nie wcześniejszym niż 100 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta i nie późniejszym niż 75 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta, a więc realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem, była naszym obowiązkiem i gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję, czy zlecać prace przygotowawcze do realizacji, umożliwiające przeprowadzenie wyborów, to bym jeszcze raz taką samą decyzję podjął - dodał.
Przed budynkiem prokuratury zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, w tym politycy PiS, którzy wyrazili solidarność z byłym szefem rządu.
- Wiosną 2020 r. - w trakcie trwającej pandemii COVID-19 - ówczesny szef rządu polecił Poczcie Polskiej działania niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa miały odbyć się 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym (tzw. wybory kopertowe).
- Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego weszła w życie 9 maja 2020 r., natomiast Morawiecki już 16 kwietnia 2020 r. wydał dwie decyzje: Poczcie Polskiej - polecającą podjęcie działań zmierzających do organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, a Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - polecającą rozpoczęcie drukowania kart do głosowania i innych dokumentów niezbędnych w procesie wyborczym.
- Finalnie wybory nie odbyły się 10 maja, tylko 28 czerwca, a głosowanie odbywało się w lokalach wyborczych.
- We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie głosowania korespondencyjnego rażąco naruszyła prawo. Według WSA decyzja ta naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy, ustawę o Radzie Ministrów i Kodeks postępowania administracyjnego. WSA stwierdził, że konstytucja ani inne ustawy nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji wyborów powszechnych.
- Wyrok ten stał się prawomocny pod koniec czerwca 2024 r. po tym, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił od niego skargi kasacyjne.
Zobacz także

PKW: frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 17:00 wyniosła 39,43 procent
2024-04-07, 19:11Państwowa Komisja Wyborcza przekazała dane dotyczące frekwencji w wyborach samorządowych do godz. 17:00. Jest niższa, niż w analogicznym czasie w poprzednich wyborach samorządowych. Czytaj dalej »

W szpitalach także można zagłosować! Komisja sama dowozi urnę do wyborców
2024-04-07, 19:07Choroba i pobyt w szpitalu nie muszą wykluczać z głosowania. Komisje wyborcze funkcjonują także w lecznicach. Czytaj dalej »

Głosowanie w regionie bez incydentów. „Zainteresowanie w październiku było większe”
2024-04-07, 16:12Wybory w regionie odbywają się spokojnie i bez zakłóceń. - To jest obywatelska powinność. Nie chcę mieć potem pretensji do siebie, że rządzi nie ten, który bym chciał, by rządził - mówią głosujący. Czytaj dalej »

„Od nas zależy, co będzie się działo w gminie”. Mieszkańcy o głosowaniu w wyborach [sondy z regionu]
2024-04-07, 14:21Głosować warto nie tylko w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich, ale także w samorządowych - przekonują mieszkańcy Pomorza i Kujaw. Czytaj dalej »

Wyborcze liczby w województwie. Od czego zależy liczba samorządowców, ilu ich wybieramy?
2024-04-07, 11:46Trwa głosowanie w wyborach samorządowe. Na Pomorzu i Kujawach wybierzemy ponad 2,5 tys. radnych oraz 144 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Czytaj dalej »

„Wieczór Wyborczy" w Polskim Radiu PiK. W studiu politolodzy, w sztabach nasi reporterzy
2024-04-06, 22:01Zapraszamy na „Wieczór wyborczy' w Polskim Radiu PiK - w niedzielę (7 kwietnia) w godz. 21.00-22.00. Czytaj dalej »

Gdzie i jak głosować? Ważny dowód tożsamości i poprawnie skreślona kratka to podstawa
2024-04-06, 15:49W niedzielę 7 kwietnia odbywają się wybory samorządowe. Wybierzemy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a także radnych: gminy, powiatu i województwa. W województwie kujawsko-pomorskim o głosy mieszkańców walczy ponad 10 tys… Czytaj dalej »

Inowrocławska Trzecia Droga przypomniała swoje postulaty dla ludzi młodych
2024-04-05, 21:33Najmłodsi kandydaci Trzeciej Drogi do Rady Miejskiej i Powiatu przedstawili problemy, z jakimi ich zdaniem zmaga się inowrocławska młodzież. Czytaj dalej »

Aktywni dla Torunia: Zebraliśmy społeczników, którzy chcą zmieniać to miasto
2024-04-05, 21:14- Kampania była krótka, ale bardzo intensywna. Staraliśmy się dotrzeć do mieszkańców - mówi kandydat Aktywnych dla Torunia na prezydenta miasta. Bartosz Szymanski zachęca też, by w niedzielę pójść na wybory. - To jest moment… Czytaj dalej »

Sikorski poparł w Toruniu Pawła Gulewskiego. „Mamy rząd, który nie walczy z samorządem”
2024-04-05, 21:04Szef MSZ Radosław Sikorski poparł Pawła Gulewskiego, kandydata Kolacji Obywatelskiej na prezydenta Torunia. Apelował o głosowanie na kandydatów, którzy „są dobrymi gospodarzami” i „będą dobrze współpracować z rządem… Czytaj dalej »