Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty. „Realizacja wyborów była moim obowiązkiem”
Były premier Mateusz Morawiecki (PiS) stawił się w czwartek w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Usłyszał zarzuty w śledztwie dotyczącym organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Teraz chce zapoznać się z aktami sprawy.
- Odmówiłem składania wyjaśnień (...) W momencie, jak się zapoznam z aktami, to będę składał zeznania - powiedział Morawiecki przy wyjściu z budynku prokuratury.
Pytany o to, czy usłyszał zarzuty w sprawie wyborów korespondencyjnych z 2020 r., odpowiedział, że oczywiście. - Tutaj państwo postąpili zgodnie z procedurą i przedstawili mi zarzuty - powiedział b. szef rządu.
Według prokuratury przekroczył uprawnienia
Prokuratorzy zarzucają Morawieckiemu, że jako premier przekroczył swoje uprawnienia i podjął działania bez podstawy prawnej w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja 2020 r. w trybie wyłącznie korespondencyjnym.
Prokurator Piotr Antoni Skiba, rzecznik prasowy prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził, że były premier Mateusz Morawiecki usłyszał zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków ws. organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Dodał, że polityk nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.
Były premier: Realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem
- Pandemia COVID-19 to było wielkie wyzwanie dla całego świata. Świat zamarł, świat nie miał żadnych procedur. Nikt nie był przygotowany, żaden kraj, ani w Europie, ani na innych kontynentach. (...) To był czas naprawdę horroru w służbie zdrowia, strasznych rzeczy, które działy się w całej Europie, w całym świecie. I w tamtym czasie trzeba było podejmować odważne decyzje i nie bałem się podejmować takich decyzji, które wypełniały konstytucję - powiedział przed wejściem do siedziby prokuratury Morawiecki.
Ocenił, że dziś jest ścigany za wolę organizacji wyborów prezydenckich. - Artykuł 128 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nakłada na Radę Ministrów obowiązek realizacji wyborów prezydenckich w terminie nie wcześniejszym niż 100 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta i nie późniejszym niż 75 dni przed zakończeniem kadencji prezydenta, a więc realizacja wyborów prezydenckich była moim obowiązkiem, była naszym obowiązkiem i gdybym miał jeszcze raz podejmować decyzję, czy zlecać prace przygotowawcze do realizacji, umożliwiające przeprowadzenie wyborów, to bym jeszcze raz taką samą decyzję podjął - dodał.
Przed budynkiem prokuratury zebrała się grupa kilkudziesięciu osób, w tym politycy PiS, którzy wyrazili solidarność z byłym szefem rządu.
- Wiosną 2020 r. - w trakcie trwającej pandemii COVID-19 - ówczesny szef rządu polecił Poczcie Polskiej działania niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich, które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa miały odbyć się 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym (tzw. wybory kopertowe).
- Ustawa w sprawie głosowania korespondencyjnego weszła w życie 9 maja 2020 r., natomiast Morawiecki już 16 kwietnia 2020 r. wydał dwie decyzje: Poczcie Polskiej - polecającą podjęcie działań zmierzających do organizacji wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej, a Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - polecającą rozpoczęcie drukowania kart do głosowania i innych dokumentów niezbędnych w procesie wyborczym.
- Finalnie wybory nie odbyły się 10 maja, tylko 28 czerwca, a głosowanie odbywało się w lokalach wyborczych.
- We wrześniu 2020 r. WSA w Warszawie orzekł, że decyzja premiera Morawieckiego zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania wyborów prezydenckich w trybie głosowania korespondencyjnego rażąco naruszyła prawo. Według WSA decyzja ta naruszyła m.in. konstytucję, Kodeks wyborczy, ustawę o Radzie Ministrów i Kodeks postępowania administracyjnego. WSA stwierdził, że konstytucja ani inne ustawy nie przyznają Prezesowi Rady Ministrów uprawnień w zakresie zmierzającym do organizacji wyborów powszechnych.
- Wyrok ten stał się prawomocny pod koniec czerwca 2024 r. po tym, gdy Naczelny Sąd Administracyjny oddalił od niego skargi kasacyjne.
Zobacz także

To już ostatni dzień na rejestrację list kandydatów do Parlamentu Europejskiego
2024-05-02, 11:44W czwartek, 2 maja o godz. 16 mija termin na zgłaszanie przez komitety list kandydatów na europosłów. Tych wybierać będziemy w 13 okręgach wyborczych, zazwyczaj odpowiadających jednemu lub dwóm województwom. Czytaj dalej »

Lewica zarejestrowała listę kandydatów do Europarlamentu w regionie. „To jest silna drużyna”
2024-04-30, 18:05- Znalazło się na niej 10 nazwisk, które poparliśmy ponad 20 tysiącami podpisów mieszkańców. To silna drużyna - mówił Piotr Hemmerling, współprzewodniczący ugrupowania. Czytaj dalej »

„Jedynka” na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w naszym regionie
2024-04-30, 12:19Ryszard Bober - senator Polskiego Stronnictwa Ludowego - został „jedynką' na liście Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego w Kujawsko-Pomorskiem. Czytaj dalej »

Zaczęła się nowa kadencja Rady Miasta Grudziądza. 23 rajców odebrało zaświadczenia
2024-04-29, 16:44Podczas uroczystości nowi radni otrzymali zaświadczenie o wyborze do Rady Miasta Grudziądza. Oznacza to, że rozpoczęła się jej nowa, IX kadencja. Czytaj dalej »

Listę Lewicy do PE w regionie otwiera Kowal. Scheuring-Wielgus startuje w Wielkopolsce
2024-04-27, 12:01Lewica podczas sobotniej (27 kwietnia) konwencji zaprezentowała „jedynki” na listach w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich są m.in. toruńska posłanka Lewicy, wiceminister kultury Joanna Scheuring-Wielgus, otwiera jednak… Czytaj dalej »

Minister Budka: Oddaliśmy się do dyspozycji premiera. Do 10 maja pełnimy nasze funkcje
2024-04-26, 14:30Minister aktywów państwowych Borys Budka został zapytany, czy złożył dymisję w związku ze startem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Poinformował, że oddał się do dyspozycji premiera Donalda Tuska. Czytaj dalej »

Będą zmiany w rządzie. Minister Sienkiewicz podał się do dymisji, kandyduje do PE
2024-04-24, 16:42- W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformował Bartłomiej… Czytaj dalej »

Listy KO do Parlamentu Europejskiego zatwierdzone. „Jedynką” w regionie Krzysztof Brejza
2024-04-24, 16:00Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na pierwszych miejscach list są m.in. członkowie rządu: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister aktywów państwowych Borys Budka… Czytaj dalej »

Czas podziękowań i pożegnań bydgoskich radnych. Ostatnia sesja Rady Miasta VIII kadencji
2024-04-24, 14:45Od podziękowań za dotychczasową pracę i pożegnania radnych, którzy odchodzą, rozpoczęła się ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta Bydgoszczy. Nasza reporterka rozmawiała z przedstawicielami trzech opcji politycznych, którzy… Czytaj dalej »

Wybory do Parlamentu Europejskiego już w czerwcu. Kto może reprezentować nasz region?
2024-04-24, 10:22Wybory do europarlamentu odbędą się w czerwcu, ale już od kilku dni w poszczególnych partiach trwa intensywna praca nad ułożeniem list kandydatów. Sprawdziliśmy, kto ma szanse na reprezentowanie Kujaw i Pomorza na arenie międzyn… Czytaj dalej »