„Solidarność” poparła kandydaturę Karola Nawrockiego. Umowa programowa podpisana
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zakłada ona m.in. utrzymanie wieku emerytalnego oraz kontynuację ochrony dotychczasowych osiągnięć dotyczących praw pracowniczych.
Uroczystość podpisania umowy programowej przez Karola Nawrockiego kandydata obywatelskiego popieranego przez PiS i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę odbyła się w czwartek w historycznej Sali BHP w Gdańsku.
„Solidarność” dwukrotnie poparła Andrzeja Dudę
Piotr Duda przypomniał znaczenie sali BHP dla historii Polski i „Solidarności”. Dodał, że nie wyobrażał sobie, by umowa z Nawrockim została podpisana w innym miejscu. - Jest to wydarzenie - można powiedzieć terminem pięściarskim - wagi ciężkiej - powiedział.
Zaznaczył, że „Solidarność” podpisała umowy programowe z prezydentem Andrzejem Dudą w 2015 r., kiedy po raz pierwszy ubiegał się o prezydenturę i w 2020 roku, kiedy ubiegał się o reelekcję. - Spisujemy kontrakt z kandydatem na prezydenta, aby wspólnie realizować cele, które są bardzo ważne dla związkowców, ale także dla polskich pracowników. I tak się stało z umową programową podpisaną dwukrotnie z prezydentem Andrzejem Dudą - mówił.
- Zawsze wskazywaliśmy, kogo „Solidarność” poprze w wyborach prezydenckich, bo wybory prezydenckie, to nie wybory partyjne, to wybory obywatelskie, i tu nigdy nie może zabraknąć „Solidarności” - zauważył szef „Solidarności”. (...)
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podkreślił, że „Solidarność” od początku miała wyraźny charakter, odnosiła się do wartości chrześcijańskich, upominała się o słabszego, walczył o prawa pracownicze, odnosiła się do wartości niepodległości i suwerenności państwa polskiego".
- „Solidarność” zrodziła się z faktu, że komunistyczna władza nie radziła sobie ani z polską gospodarką, ani z życiem Polaków w zakładach pracy, w polskich domach i Polacy musieli wychodzić na ulicę. Realne rządzenie zastąpiła propaganda i niestety wygląda to bardzo podobnie w nowych już okolicznościach w roku 2025 - ocenił Nawrocki.
Zaznaczył, że zna „Solidarność” jako badacz, historyk, autor książek, ale także jako pracownik i pracodawca. Jak ocenił, to ostatnie doświadczenie jest najtrudniejsze. Podkreślił, że zawsze cenił w „Solidarności”, że potrafi „rzucać reflektor zainteresowania społecznego w te rejony, które często są niedostrzegalne dla pracodawców, dla prezesów czy dyrektorów" oraz umiejętność dialogu u „ludzi Solidarności”.
Zobacz także
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem poniedziałkowej Rozmowy dnia był inowrocławski radny Marcin Wroński, kandydujący z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu. Rozmawialiśmy między innymi o problemach Inowrocławia, a także o polityce rolnej państwa. Michał… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem „Rozmowy dnia' we wtorek (1 października) był pan Dariusz Kurzawa, kandydujący do Sejmu z pierwszego miejsca listy PSL Koalicja Polska. Rozmawialiśmy między innymi o możliwych scenariuszach powyborczych, a także o kandydaturze… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Komentarz do informacji dotyczących możliwości składowania odpadów z warszawskiej oczyszczalni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz do toczącej się kampanii wyborczej na przykładzie głośnych ostatnio wystąpień blogerki… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy dnia był poseł Paweł Olszewski (PO). Posła pytaliśmy między innymi o budowę kluczowych dla Bydgoszczy dróg S5 i S10, współpracę w ramach województwa — czy jest możliwe wspólne działanie dla dobra regionu i… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w kancelarii premiera. Polityka pytaliśmy o jego stosunek do przedwyborczych sondaży oraz o analizy, według których elektorat rządzącej partii nie należy do najbardziej… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia w sobotę, 5 października był poseł Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, poseł z okręgu toruńskiego włocławskiego Prawa i Sprawiedliwości, „dwójka” na liście tego okręgu. … Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był wojewoda kujawsko-pomorski i kandydat na senatora Mikołaj Bogdanowicz, którego pytaliśmy między innymi o podsumowanie kadencji na stanowisku wojewody i kluczowe problemy subregionu południowego województwa… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia był minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Polityka pytaliśmy, czy polscy rolnicy doczekają się takich samych dopłat, jakie mają ich koledzy w Europie Zachodniej, o szanse polskiego kandydata… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Tomasz Latos, lider listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w okręgu bydgoskim, a także przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Z posłem Latosem rozmawialiśmy m.in. o rządowych programach w zakresie… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia był poseł klubu Kukiz'15, Paweł Szramka. Polityk odpowiedział na pytania o przedwyborcze sondaże, o przyczyny połączenia sił z Polskim Stronnictwem Ludowym oraz o apel wicemarszałka Stanisława Tyszki, dotyczący… Czytaj dalej »