„Solidarność” poparła kandydaturę Karola Nawrockiego. Umowa programowa podpisana
Popierany przez PiS kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podpisał w czwartek umowę programową z Komisją Krajową NSZZ „Solidarność”. Zakłada ona m.in. utrzymanie wieku emerytalnego oraz kontynuację ochrony dotychczasowych osiągnięć dotyczących praw pracowniczych.
Uroczystość podpisania umowy programowej przez Karola Nawrockiego kandydata obywatelskiego popieranego przez PiS i przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę odbyła się w czwartek w historycznej Sali BHP w Gdańsku.
„Solidarność” dwukrotnie poparła Andrzeja Dudę
Piotr Duda przypomniał znaczenie sali BHP dla historii Polski i „Solidarności”. Dodał, że nie wyobrażał sobie, by umowa z Nawrockim została podpisana w innym miejscu. - Jest to wydarzenie - można powiedzieć terminem pięściarskim - wagi ciężkiej - powiedział.
Zaznaczył, że „Solidarność” podpisała umowy programowe z prezydentem Andrzejem Dudą w 2015 r., kiedy po raz pierwszy ubiegał się o prezydenturę i w 2020 roku, kiedy ubiegał się o reelekcję. - Spisujemy kontrakt z kandydatem na prezydenta, aby wspólnie realizować cele, które są bardzo ważne dla związkowców, ale także dla polskich pracowników. I tak się stało z umową programową podpisaną dwukrotnie z prezydentem Andrzejem Dudą - mówił.
- Zawsze wskazywaliśmy, kogo „Solidarność” poprze w wyborach prezydenckich, bo wybory prezydenckie, to nie wybory partyjne, to wybory obywatelskie, i tu nigdy nie może zabraknąć „Solidarności” - zauważył szef „Solidarności”. (...)
Kandydat na prezydenta Karol Nawrocki podkreślił, że „Solidarność” od początku miała wyraźny charakter, odnosiła się do wartości chrześcijańskich, upominała się o słabszego, walczył o prawa pracownicze, odnosiła się do wartości niepodległości i suwerenności państwa polskiego".
- „Solidarność” zrodziła się z faktu, że komunistyczna władza nie radziła sobie ani z polską gospodarką, ani z życiem Polaków w zakładach pracy, w polskich domach i Polacy musieli wychodzić na ulicę. Realne rządzenie zastąpiła propaganda i niestety wygląda to bardzo podobnie w nowych już okolicznościach w roku 2025 - ocenił Nawrocki.
Zaznaczył, że zna „Solidarność” jako badacz, historyk, autor książek, ale także jako pracownik i pracodawca. Jak ocenił, to ostatnie doświadczenie jest najtrudniejsze. Podkreślił, że zawsze cenił w „Solidarności”, że potrafi „rzucać reflektor zainteresowania społecznego w te rejony, które często są niedostrzegalne dla pracodawców, dla prezesów czy dyrektorów" oraz umiejętność dialogu u „ludzi Solidarności”.
Zobacz także

Kto groził prezydentowi Włocławka? Sprawę bada prokuratura [Rozmowa Dnia]
2024-04-19, 08:58- W kampanii wyborczej przed drugą turą jest za dużo emocji - mówił w „Rozmowie Dnia” w PR PiK Marek Wojtkowski, ubiegający się o reelekcję prezydent Włocławka. Czytaj dalej »

Prezydent Zaleski ma propozycje dla przedsiębiorców. Walka w drugiej turze wyborów
2024-04-18, 17:33O lokalnej gospodarce i planach inwestycyjnych rozmawiał z przedsiębiorcami ubiegający się o szóstą kadencję Michał Zaleski. Prezydent zapowiada nowe rozwiązania. Czytaj dalej »

Paweł Gulewski: Wykorzystywanie oficjalnego profilu prezydenta do kampanii jest nieetyczne
2024-04-18, 14:35Od kilku dni na profilu Prezydent Torunia Michał Zaleski na Facebooku jego sztab wrzuca materiały wyborcze przed II turą wyborów w mieście. Rzecznik prasowa Urzędu Miasta Torunia Malwina Jeżewska została zapytana, czy konto jest miejskie… Czytaj dalej »

Debata z kandydatami na prezydenta Torunia w Polskim Radiu PiK [zdjęcia, wideo]
2024-04-18, 07:25Na antenie Polskiego Radia PiK odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Torunia, przed drugą turą wyborów. Czytaj dalej »

Paweł Gulewski: Toruń musi być naprawdę miastem sportu, a nie tylko na banerach
2024-04-17, 19:32Kandydat KO na prezydenta Torunia zapowiedział w środę zmiany w finansowaniu sportu w mieście, dialog ze środowiskiem sportowym i postawienie na sport rodzinny. Czytaj dalej »

Pracował w spedycji, uczył w szkole. Po latach wraca do burmistrzowania w Chełmnie
2024-04-17, 13:21Mariusz Kędzierski znowu będzie burmistrzem Chełmna. Jest jedynym w regionie, a może i w kraju włodarzem, któremu udało się wrócić na stanowisko po kilkuletniej przerwie. Czytaj dalej »

Paweł Gulewski dostał wsparcie z Łodzi i z Gdańska. Druga tura wyborów w Toruniu
2024-04-16, 20:28W swoich miastach wygrały w pierwszej turze. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poparły kandydata KO Pawła Gulewskiego w II turze wyborów prezydenta Torunia. Dulkiewicz podkreśliła, że w jej… Czytaj dalej »

Prezydent Torunia zapowiada inwestycje na lewobrzeżu i podkreśla znaczenie okolicznych parków
2024-04-16, 13:56Kontynuację inwestycji drogowych o lewobrzeżu Torunia oraz prac związanych z ochroną zieleni - zapowiedział walczący o szóstą kadencję Michał Zaleski. Czytaj dalej »

Debata przed drugą turą wyborów prezydenckich w Inowrocławiu w PR PiK [wideo]
2024-04-16, 13:10Kandydaci na urząd prezydenta Inowrocławia we wtorek wzięli udział w debacie w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »

Krzysztof Kukucki: Nie obiecałem, że nie wezmę udziału w wyborach samorządowych [Rozmowa Dnia]
2024-04-16, 09:09Krzysztof Kukucki przyznał w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK, że w polityce obowiązują dżentelmeńskiej umowy. Jednak szybko podkreślił, że nikomu nie obiecał, że nie wystartuje w wyborach samorządowych. Za to w rozmowach… Czytaj dalej »