Białoruskie media: Alaksandr Łukaszenka zdobył w wyborach prezydenckich 87,6 procent głosów
Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 procent głosów w wyborach prezydenckich na Białorusi – podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Niedzielne wybory nie są uznawane za demokratyczne przez białoruską opozycję i Zachód.
Według informacji przekazanych przez reżimowe media pozostali oficjalni kandydaci zdobyli między 1-3 procent głosów. Przeciwko wszystkim kandydatom zagłosowało 5,1 procent wyborców – wynika z exit poll.
Niedziela była głównym dniem zorganizowanego przez reżim głosowania, w którym rządzący od 31 lat Łukaszenka sięgnął po siódmą kadencję. Lokale zamknięto o godz. 20:00 (godz. 18:00 w Polsce).
Opozycja nazywa to głosowanie „bez-wyborami”, ponieważ nie było w nim realnych oponentów ani szans na demokratyczny proces.
Liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że ani Białorusini, ani społeczność międzynarodowa nie uznają wyników niedzielnych „wyborów”. Parlament Europejski wezwał w rezolucji UE i państwa członkowskie, by nadal nie uznawały Łukaszenki jako prezydenta po „wyborach”, które uznała za „fikcyjne”.
Poprzednie wybory w 2020 roku, pomimo wyeliminowania poprzez aresztowania i sfingowane sprawy karne głównych pretendentów po stronie opozycji – Siarhieja Cichanouskiego i Wiktara Babaryki (obecnie odsiadują wyroki), stały się okazją do zademonstrowania masowego protestu przeciwko Łukaszence.
Wówczas białoruski lider – zdaniem ekspertów – nie doceniając skali niezadowolenia społecznego, dopuścił do wyborów Cichanouską. Propaganda nazywała ją „kurą domową” i „kotletową wróżką”, próbując ośmieszać w oczach wyborców. Pomimo tego, według opozycji i niezależnych podliczeń (realne wyniki nigdy nie były ujawnione), to właśnie Cichanouska wygrała wybory, a po tym, gdy Łukaszenka został ogłoszony zwycięzcą z wynikiem 81 procent, Białorusini masowo wyszli na ulicę.
Brutalne tłumienie protestów i gwałtowne fale represji politycznych, które były bezprecedensowe nawet dla Białorusi, doprowadziły do zniszczenia lub emigracji opozycji politycznej, mediów, organizacji i aktywistów społecznych, a do więzień wpędziły tysiące ludzi. Po pięciu latach, jak informują obrońcy praw człowieka, represje stale trwają, a w więzieniach „za politykę” przebywa obecnie 1256 osób (co jednak nie jest pełną liczbą).
Po kampanii i brutalnych represjach 2020 roku kraje zachodnie podjęły decyzję o nieuznaniu ogłoszonych oficjalnie wyników wyborów, a Łukaszenka nie jest od tego czasu uznawany za prawowitą głowę państwa. Zachód utrzymuje kontakty z białoruską opozycją na emigracji, jednak jej realny wpływ i przełożenie na sytuację na Białorusi są znikome.
Zobacz także
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Starającego się o reelekcję prezydenta zapytaliśmy między innymi o jego wizję miasta za 5 lat, o bieżące inwestycje, sukcesy i porażki mijającej kadencji. Marcin Kupczyk:… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Co zrobić, aby Włocławek był interesującym miastem dla inwestorów i młodych ludzi? A także o pomyśle budowy trzeciej przeprawy przez Wisłę, ale również o ewentualnych koalicjach zawieranych na najbliższe lata mówił gość 'Rozmowy… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40- Walkę o czystsze powietrze zapowiada ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia Michał Zaleski. Jak zapowiedział w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK, miasto zlikwidowało do tej pory około połowy starych palenisk, chce także kupić… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK we wtorek był politolog, prof. Janusz Golinowski z UKW w Bydgoszczy, z którym podsumowaliśmy kampanię samorządową w regionie oraz wyniki wyborów. Porozmawialiśmy także o perspektywach otwierających… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Gościem piątkowej Rozmowy dnia Radia PiK był poseł Antoni Mężydło, toruński kandydat KO do Senatu, a rozmawiano między innymi o trzydziestej rocznicy utworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Michał Jędryka: Dlaczego Senat… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40W Rozmowie dnia nasz wywiad z marszałkiem senatu, Stanisławem Karczewskim, między innymi na temat posiedzenia Parlamentu na granicy kadencji oraz o kondycji służby zdrowia. Michał Jędryka: Kontrowersje wokół Parlamentu. Posiedzenie… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Michał Jędryka: 'Silni Razem' to dobre czy złe hasło?… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Dlaczego postanowili połączyć swoje siły z ugrupowaniem Kukiz'15? Jak na niespełna miesiąc przed wyborami oceniają swoje wyborcze szanse i czy pokładają nadzieje w wyborze Polaka na unijnego komisarza do spraw rolnictwa? Na te m.in… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Gościem 'Rozmowy dnia' był poseł Piotr Król (Prawo i Sprawiedliwość), a rozmawialiśmy między innymi o perspektywach drogi ekspresowej nr 10, zwłaszcza na odcinku między Bydgoszczą a Toruniem, o problemach Poczty Polskiej i oczywiście… Czytaj dalej »
Jakub Gorczyński
2025-02-03, 06:40Gościem wtorkowej Rozmowy Dnia był minister Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, a rozmawialiśmy między innymi o pozwie złożonym przeciw Facebookowi, o granicach wolności słowa w dziennikarstwie, a także… Czytaj dalej »