Rada Krajowa Nowej Lewicy zadecydowała: Magdalena Biejat została kandydatką na prezydenta
Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat będzie kandydatką Nowej Lewicy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Decyzję taką podjęła w niedzielę Rada Krajowa Nowej Lewicy.
Biejat to wicemarszałek Senatu obecnej kadencji, która do niedawna była działaczką partii Razem. Pod koniec października wraz z czterema innymi parlamentarzystkami opuściła to ugrupowanie, jednak pozostała w klubie Lewicy i nie zapisała się do żadnej partii.
– Jestem dumna i szczęśliwa, że mogę reprezentować Lewicę w najbliższych wyborach prezydenckich – podkreśliła Biejat w niedzielę podczas Rady Krajowej Nowej Lewicy. – Przed nami ogrom pracy i jestem na tę pracę gotowa. Wiem, że stoi za mną drużyna ludzi głęboko ideowych, a zarazem do bólu pragmatycznych – dodała.
Jak mówiła, „Lewica jest dzisiaj siłą, która reprezentuje nadzieję, troskę i współpracę”. – I moją misją jest zaniesienie tych wartości do Pałacu Prezydenckiego – zaznaczyła Biejat.
– Dziękuję wam za mandat zaufania i obiecuję walczyć. Obiecuję walczyć o ludzi, o lepsze jutro dla nas wszystkich, walczyć o nasze wspólne ideały, ale także walczyć o wynik, bo tylko zwycięstwo pozwoli nam zamienić te ideały w rzeczywistość – zapewniła.
Mieszkania głównym punktem programu Biejat
– Dziś patrzymy w oczy wyzwaniom, które narastały przez dekady – wojna za naszą wschodnią granicą, nierówności społeczne, kryzys mieszkaniowy, kryzys klimatu i wreszcie problemy ochrony zdrowia, ale w tym chaosie jest coś, co jednak daje mi nadzieję, co sprawie, że wiem, że pokonamy te zagrożenia – to wy, każdy z was kto wierzy, że możemy wspólnie zbudować lepszą przyszłość – podkreśliła Biejat.
Biejat opowiedziała o swoim programie. Poinformowała, że dla niej „tematem numer jeden jest dzisiaj kryzys mieszkaniowy. Mieszkania po prostu muszą być tańsze. Moja kadencja to ostateczne rozwiązanie problemu mieszkalnictwa w Polsce. Do tego wykorzystam prezydencką inicjatywę ustawodawczą – podkreśliła.
Zadeklarowała też, że będzie „walczyć o maksymalny limit marż bankowych na kredytach hipotecznych”.
„Potrzebujemy Polski i Unii Europejskiej”
Kolejny postulat Biejat dotyczy bezpieczeństwa. – Polska musi być gotowa na najgorsze, musi być silna militarnie i musi w razie potrzeby obronić się sama. Jestem gotowa podpisać ze wszystkimi kandydatami na urząd prezydencki porozumienie mówiące o tym, że wszyscy chcemy dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i utrzymania obecnego poziomu inwestycji w zbrojenia – podkreśliła.
Jej zdaniem, „bezpieczeństwo, to nie tylko silna i dobrze wyposażona armia”. – To ochrona ludności, tzw. obrona cywilna, o której poprzedni rząd zapomniał i to w trakcie haniebnej agresji Rosji na naszego sąsiada – Ukrainę – powiedziała.
Podkreśliła też wagę dostępności żłobków, miejsc w szpitalach orz mieszkań. Według Biejat „nie musimy wybierać pomiędzy flagą Polski i Unii Europejskiej”. – Potrzebujemy ich obu. Silna Polska w Unii to gwarancja bezpieczeństwa i rozwoju – oceniła.
Jej zdaniem nie ma również konfliktu pomiędzy ochroną klimatu a rozwojem Polski. – Możemy postawić na sprawną, sprawiedliwą transformację energetyczną – podkreśliła. Jej zdaniem Polska jest już państwem na dorobku i „nie musimy nieustannie zaciskać pasa i gonić Zachodu”. Wskazywała na konieczność godnego wynagradzania pracowników i zapewnienia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Oceniła, że stać nas na wyższe płace w sektorze prywatnym i w budżetówce, a także na nowoczesne szpitale, edukację na najwyższym poziomie i sieć elektrowni atomowych.
Rola wartości w programie Lewicy
Zapowiedziała też m.in. naprawienie systemu sprawiedliwości i przywrócenie praworządności w Polsce. Stwierdziła przy tym, że sprawiedliwość to nie tylko konstytucyjny skład KRS lub Izb Sądu Najwyższego, ale szybkie i sprawne sądy rodzinne oraz sądy pracy. – To uczciwość w dostępie do ochrony zdrowia, to brak wpisanej drobnym druczkiem klauzuli do umowy kredytowej, przez którą nasza rata za mieszkanie nagle staje się nie do udźwignięcia. To sprawne, opiekuńcze państwo, w centrum którego zawsze jest człowiek – powiedziała.
Odnosząc się do kwestii światopoglądowych Biejat powiedziała, że „Polska może być krajem, w którym szanujemy nasze korzenie, ale państwo jest świeckie, stanowczo odgrodzone od wpływów religii”. Jej zdaniem nie trzeba również wybierać między prawami kobiet a wartościami rodzinnymi.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zwrócił uwagę, że wybory prezydenckie będą również o wartościach. – Kandydatka Lewicy te wartości ma w sercu wykute swoją działalnością społeczną, aktywnością i zaangażowaniem, ma je wykute dziesiątkami godzin spędzonych na protestach w interesie zwykłego człowieka, w interesach ludzi, którym czasami łzy ciekły, bo nikt nie chciał im pomóc. Kandydatka Lewicy była tam, walczyła i nigdy się nie poddawała, i taki powinien być prezydent RP – powiedział Gawkowski.
– Te wybory są również o tym, jakiego prezydenta, jaką prezydentkę, wierzę w to, wybierzemy. Czy będzie to chłopak z siłowni, czy może będzie to chłopak z pałacu. Ja wierzę głęboko, że będzie to „dziewczyna z sąsiedztwa” – powiedział Gawkowski.
Dodał, że te wybory będą, wyborami „o człowieku, bo Lewica troszczy się o człowieka, od urodzenia aż po śmierć”. Mówił też, kandydatka Lewicy nigdy nie złamie konstytucji.
Pozostałe ugrupowania, tworzące z Nową Lewicą parlamentarny klub Lewicy, czyli PPS i Unia Pracy, nie zdecydowały jeszcze, czy chcą wystawić wspólnego kandydata. Na razie kandydatem Unii Pracy jest Waldemar Witkowski, który powiedział PAP, że jest otwarty na rozmowy o wspólnym kandydacie. Prezydium Rady Naczelnej PPS ma podjąć decyzję o udzieleniu poparcia „po formalnym ogłoszeniu kandydata Nowej Lewicy na Prezydenta RP”
Start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich zapowiedzieli: prezydent Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość – prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, marszałek Sejmu – lider Polski 2050 Szymon Hołownia, poseł Sławomir Mentzen z Konfederacji, poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.
Zobacz także
Na wyborach samorządowych skorzystają także... konie. Banery trafią do stajni
2024-04-12, 09:56Trzydzieści dni od dnia wyborów - tyle czasu mają sztaby na usunięcie reklam wyborczych. Wyjątek to nieliczne materiały związane z drugą turą wyborów prezydenckich. Na koniec banery trzeba jakoś zagospodarować lub zutylizować. Czytaj dalej »
Krzysztof Kukucki: Nie obiecywałem prezydentowi Włocławka, że nie wystartuję w wyborach
2024-04-11, 21:00Marek Wojtkowski twierdzi, że zawarł niepisane porozumienie z Krzysztofem Kukuckim. Wojtkowski i całe zaplecze KO mieli wspierać Kukuckiego w wyborach parlamentarnych, w których zdobył mandat senatora. Kukucki miał w zamian zadeklarować… Czytaj dalej »
Wojciech Piniewski o wykluczeniu i gorszym sorcie. Po oświadczeniu Arkadiusza Fajoka
2024-04-11, 19:26Wojciech Piniewski, kandydat na prezydenta Inowrocławia skrytykował ostatnie oświadczenie swojego kontrkandydata Arkadiusza Fajoka. Oświadczenie dotyczyło nieczystej, jego zdaniem, kampanii prowadzonej przez inowrocławskie struktury… Czytaj dalej »
Michał Zaleski: Będziemy pokazywać, jak pozytywnie zmienił się Toruń [Rozmowa Dnia]
2024-04-11, 08:59O swoich planach na przyszłość i o tym, czy jest zmęczony byciem prezydentem - mówił w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK ubiegający się o reelekcję w Toruniu Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Arkadiusz Fajok dementuje nieprawdziwe informacje, które krążą po Inowrocławiu
2024-04-10, 20:07Kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok wyraził swój sprzeciw wobec nieczystej kampanii, jaką jego zdaniem stosują niektórzy polityczni przeciwnicy, związani z Wojciechem Piniewskim. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski: Będziemy rozwijać sieć dziennych domów pobytu w Toruniu
2024-04-10, 19:04Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia jest za utworzeniem filii Miejskiej Przychodni Specjalistycznej na lewobrzeżu. Jako włodarz miasta zamierza też rozwijać sieć dziennych domów pobytu, rozbudować Dom Pomocy Społecznej… Czytaj dalej »
Prezydent Marek Wojtkowski: Czuję się oszukany przez Krzysztofa Kukuckiego
2024-04-10, 18:10Rośnie temperatura politycznego sporu we Włocławku przed drugą turą wyborów. Dziś na konferencji prasowej w parku na Słodowie, ubiegający się o reelekcję Marek Wojtkowski z Koalicji Obywatelskiej mówił, że czuje się oszukany… Czytaj dalej »
Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia. Gdzie w regionie czeka nas „dogrywka”? [lista]
2024-04-10, 11:27W 35 miejscowościach na Pomorzu i Kujawach będzie wyborcza dogrywka - tak wynika z obwieszczenia komisarza wyborczego w Bydgoszczy o wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski: Torunianie przeprowadzili rewolucję w postrzeganiu wyborów [Rozmowa Dnia]
2024-04-10, 09:53- Radziłbym sztabowcom pana prezydenta, żeby nie wpędzali go w gorsze tarapaty niż te, w których jest obecnie - mówił w „Rozmowie Dnia” w PR PiK Paweł Gulewski - kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia, który w pierwszej… Czytaj dalej »
Koalicja KO-Lewica we Włocławku. Współpracowników poszukuje Krzysztof Kukucki
2024-04-09, 21:24W niedzielnych wyborach samorządowych spory sukces we Włocławku odniosła Lewica. Utworzy drugi co do wielkości klub w Radzie Miasta. Natomiast lider włocławskiej Lewicy, Krzysztof Kukucki, zdecydowanie wygrał pierwszą turę wyborów… Czytaj dalej »