Wybory w USA: priorytety zwolenników Harris - demokracja i aborcja, Trumpa - gospodarka i migranci
Stan demokracji i gospodarka USA - to dwie najważniejsze kwestie dla Amerykanów oddających we wtorek głosy w wyborach – sugerują wstępne wyniki sondażu exit poll przeprowadzonego przez stację NBC News.
Demokrację jako najważniejszą kwestię określiło 35 proc. respondentów, a 31 proc. na pierwszym miejscu postawiło gospodarkę. Kolejne na liście były aborcja (14 proc.) i imigracja (11 proc.). Polityka zagraniczna była najważniejsza dla 4 proc. ankietowanych.
Demokracja i gospodarka były najczęstszymi odpowiedziami przedstawicieli obojga płci. Kobiety dwa razy częściej niż mężczyźni na pierwszym miejscu stawiały natomiast kwestię aborcji. Była ona najważniejsza dla około 20 proc. kobiet i dla 8 proc. mężczyzn.
Badanie ukazało różnice pomiędzy wyborcami Demokratki Kamali Harris a zwolennikami Republikanina Donalda Trumpa. Dla większości wyborców Harris deklarowanym priorytetem była demokracja, na drugim miejscu znalazła się aborcja, a dalej gospodarka, polityka zagraniczna i imigracja.
Gospodarka była natomiast najważniejsza dla połowy wyborców Trumpa. Drugą najważniejszą kwestią była w tej grupie imigracja, a dalej demokracja, aborcja i polityka zagraniczna.
Są to wstępne wyniki, które mogą ulec zmianie po przeprowadzeniu kolejnych wywiadów – zaznaczyła NBC.
Dotychczasowe ankiety wskazują na pesymizm i obawy społeczeństwa. Mniej więcej trzy czwarte badanych oceniło, że demokracja w USA jest zagrożona, a dwie trzecie – że gospodarka kraju nie jest w dobrym stanie.
Zobacz także

Darmowy autobus w dniu wyborów i dyskusja o nazwie ronda. O czym debatowali bydgoscy radni?
2024-03-27, 17:18Mieszkańcy Bydgoszczy, którzy pojadą na wybory samorządowe autobusami miejskimi i tramwajami, będą mogli 7 kwietnia podróżować za darmo - tak zdecydowali radni na sesji Rady Miasta. Czytaj dalej »

Debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia w Polskim Radiu PiK [posłuchaj, zobacz zdjęcia!]
2024-03-27, 13:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy odbyła się debata z kandydatami na prezydenta Inowrocławia. Czytaj dalej »

UKW w Bydgoszczy zaprosiło kandydatów na prezydenta miasta. Debata na uczelni
2024-03-27, 07:00O przyszłości Bydgoszczy debatowali na UKW kandydaci na urząd prezydenta miasta: Maja Adamczyk z Europejskiej Lewicy, ubiegający się o reelekcję obecny prezydent Bydgoszczy - Rafał Bruski z Koalicji Obywatelskiej, Joanna Czerska-Thomas… Czytaj dalej »

Bartosz Kownacki o degradacji Inowrocławia. „Trzy spalarnie to antyreklama"
2024-03-26, 23:22Kandydat na prezydenta Inowrocławia poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki wyraził swój sprzeciw wobec budowy spalarni na terenie Inowrocławia. Czytaj dalej »

Wenderlich: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy jest godne, by stać się Muzeum Narodowym
2024-03-26, 20:00Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przekształcone w Muzeum Narodowe byłoby wizytówką miasta, a zmiana rangi wpłynęłaby pozytywnie na promocję Bydgoszczy - uważa Jarosław Wenderlich, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do sejmiku wojew… Czytaj dalej »

Serduszka „faryzeuszka" i „kawiorowa Lewica". We Włocławku o podwyżce VAT-u na żywność
2024-03-26, 19:00Burzliwie rozpoczęła się sesja Rady Miejskiej Włocławka. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości chciał rozszerzyć porządek obrad o apel do premiera, by ten odstąpił od podwyżki VAT-u na żywność - ze stawki zerowej na pięć procent… Czytaj dalej »

Debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza w Polskim Radiu PiK [słuchaj i oglądaj!]
2024-03-26, 12:00W studiu Polskiego Radia PiK w Bydgoszczy zakończyła się debata wyborcza z kandydatami na prezydenta Grudziądza. Czytaj dalej »

Politycy PiS: Powrót do 5-procentowego VAT-u na żywność oznacza wzrost inflacji
2024-03-26, 11:44Do kupowania produktów bezpośrednio od rolników - zachęcała w Toruniu posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Gembicka. Czytaj dalej »

Co z naborem do przedszkola na włocławskim Zazamczu? Działacze PiS zabrali głos
2024-03-25, 20:06Włocławscy działacze Prawa i Sprawiedliwości zajęli się problemami miejskiej oświaty. Na konferencji prasowej przy przedszkolu „Ekoludki” na Zazamczu lider PiS-u we Włocławku i kandydat na radnego Jarosław Chmielewski mówił… Czytaj dalej »

Katarzyna Kotula poparła Piotra Wielgusa w wyborach na prezydenta Torunia
2024-03-25, 19:21Zmiany w zarządzaniu miastem, powołanie pełnomocnika ds. zielonej transformacji i pełnomocniczki ds. równości - to kolejne propozycje przedstawione przez Piotra Wielgusa, kandydata Lewicy na prezydenta Torunia. Podczas poniedziałkowej… Czytaj dalej »