Eksperci: walka o fotel prezydenta USA może nie zakończyć się 5 listopada
To mogą być najważniejsze amerykańskie wybory prezydenckie od kilkudziesięciu lat i pierwsze, w których nowe media będą miały tak silny udział i tak duży wpływ na wynik - uważają eksperci z Uniwersytetu Łódzkiego. Wybory są 5 listopada, ale walka o wynik może potrwać dłużej i przenieść się do sal amerykańskich sądów - wskazują.
O opinie na temat kampanii wyborczej w jej ostatniej fazie pytano naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego. Wyścig do Białego Domu śledzą m.in. dr hab. Łukasz Korporowicz i prof. UŁ, dr Jakub Stępień z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Przemysław Piotr Damski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ.
Eksperci są zgodni, że walka o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych jest w tym roku wyjątkowa.
W granicach błędu statystycznego
Dr Przemysław Piotr Damski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego powiedział, że po raz pierwszy od dawna wybory są tak wyrównane, że niemożliwe jest nie tylko by przewidzieć ich wynik, ale także nie sposób odpowiedzialnie wskazać faworyta, a nawet lidera w kampanii.
- W sondażach raz jeden, raz drugi kandydat prowadzi, ale to wszystko są wyniki w granicach błędu statystycznego. W amerykańskim systemie prawnym mówienie, że któryś z kandydatów na prezydenta ma 1 pkt proc. przewagi w sondażach, jest nieporozumieniem - wskazał dr Damski.
- Wybory odbywają się w sytuacji trwającej wojny na Ukrainie i sytuacji zapalnej na Bliskim Wschodzie. To sprawia, że wynik wyborów będzie miał znaczenie nie tylko dla samych Stanów Zjednoczonych i nie tylko na najbliższą, 4-letnią kadencję. Może być decydujący dla sytuacji na świecie także w dłuższej perspektywie czasowej - zauważa prof. Łukasz Korporowicz z WPiA Uniwersytetu Łódzkiego.
„Nie wygrała prawyborów"
Wszystko wskazuje też, że walka o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych może nie skończyć się w dniu wyborów, ale może trwać długo po nich. Chodzi o możliwe procesy sądowe podważające wynik wyborów. Może zdarzyć się bowiem, że w przypadku wygranej Kamali Harris, sztab Donalda Trumpa zarzuci sądy pozwami podnoszącymi wręcz, że w ogóle nie powinna kandydować, na co zwracają eksperci.
- Już pojawiają się głosy, że Donald Trump i jego sztab będą podważać sam fakt powołania Kamali Harris na kandydatkę Partii Demokratycznej. Jak pamiętamy, Joe Biden zrezygnował już po wyborach na poziomie delegatów i jeszcze przed konwencją Demokratów w Chicago. Sytuacja jest bezprecedensowa, bo Kamala Harris jest pierwszą od 200 lat kandydatką na prezydenta Stanów Zjednoczonych, która nie wygrała prawyborów - powiedział prof. Korporowicz.
Ocenił, że w tym aspekcie jest ewidentna luka prawna. Nie ma regulacji, które by wyjaśniały, czy to jest dopuszczalne. - Gdyby to zostało potwierdzone w sądzie, sytuacja byłaby jeszcze bardziej skomplikowana, bo okazałoby się, że wybory wygrała osoba, która nie powinna w ogóle kandydować - dodał.
Sztab Kamali Harris mocno z kolei lansuje przekaz, że Donald Trump jest zagrożeniem dla demokracji. Toczy się proces przeciwko niemu i to jest ewenement, że kandydat na prezydenta został oskarżony przed sądem, a gdyby wygrał wybory mógłby sam siebie ułaskawić.
Dr Jakub Stępień, z WPiA Uniwersytetu Łódzkiego uważa, że amerykańskie wybory są wyjątkowe także z tego powodu, że po raz pierwszy tak silny jest udział nowych mediów w kampanii.
- Spójrzmy na udział nowych technologii w kampanii. Włączenie się w tę debatę Elona Muska, szefa platformy X, będzie fascynujące z badawczego punktu widzenia - na ile media społecznościowe mogą mieć wpływ na wynik wyborów. To jest coś nowego, bo big-tech i media społecznościowe nigdy dotychczas nie weszły tak mocno w debatę polityczną. Pierwsze analizy tego, co dzieje się na dawnym Twitterze wskazują, że dominuje określony przekaz, a algorytmy promują konkretną narrację - wskazał dr Stępień.
„O zamachu mówiły całe Stany"
Eksperci dostrzegają, że Trump poza wsparciem Elona Muska i swoich stronników z ruchu MAGA (Make America Great Again) dostał do ręki potężny oręż w postaci medialnego przekazu zamachu na swoje życie. O zamachu mówiły całe Stany.
- Teraz mało kto już pamięta, że Donald Trump był ofiarą zamachu na swoje życie, chociaż kilkanaście tygodni temu zdjęcie Trumpa z uniesioną w górę pięścią po nieudanym zamachu, zostało okrzyknięte przez część mediów jako najważniejsze zdjęcie XXI wieku. Uznano, że to argument przeważający w wyborach. Wszystko miało być „pozamiatane", a Demokraci bez szans. Tymczasem żyjemy w czasach, w których informacja żyje 72 godziny i tak też było w tym przypadku. Po tygodniu ona się „rozpłynęła" - powiedział dr Stępień.
Okrzyk Donalda Trumpa „Fight", kiedy stał z krwawiącym uchem i z uniesioną pięścią po zamachu na swoje życie, był jak gotowe hasło wyborcze. Tymczasem, według opinii ekspertów, Demokraci i Kamala Harris zgasili siłę tego przekazu.
Przemysław Piotr Damski wskazuje, że kiedy kandydatem na prezydenta był Joe Biden czuć było, że mało kto wierzy w tę kandydaturę. Wycofywali się sponsorzy, panowała atmosfera porażki. W sondażach też widać było, że Trump wygrywa. Zdaniem naukowców z UŁ sztab Trumpa był zaskoczony rezygnacją Bidena i nie był na nią przygotowany, co było widać w pierwszym okresie po rezygnacji. W dodatku - jak wskazują eksperci - Harris weszła do kampanii z hasłem nadziei na zmianę i powiedziała - walczcie o swoje; użyła trumpowego hasła „fight" - walczcie.
- Myślę, że to był trochę przypadek, że wykorzystała słowo „fight", bo Demokraci bardziej lansują hasło – nie zatrzymamy się, idziemy do przodu, wskazując, że to Republikanie są partią, która chce cofnąć Stany - uważa Damski. Ekspert podnosi, że Harris nie była powszechnie znana; nie ma też charyzmy, którą ma Barack Obama. - Kiedy były prezydent wychodzi na scenę, po kilku sekundach cała publiczność wiwatuje. Jest też bardzo dobrze odbierany w kraju. W końcówce kampanii Kamali Harris może spowodować efekt mobilizujący - dodał.
„Tchnęła świeżość w kampanię"
I znów pojawia się motyw wpływu mediów na wybory. Przemysław Piotr Damski zwraca uwagę, że paradoksalnie burza Republikanów wokół domniemanej rezygnacji Joe Bidena przyniosła korzyści Demokratom.
- Cały czas byli w mediach obecni. Mówiło się o kandydacie Demokratów, naciskano na zmianę, a kiedy doszło do tej zmiany, kampania rozkwitła powiewem optymizmu, świeżości. Harris tchnęła świeżość w kampanię. Rozbrzmiewają tu echa wcześniejszej kampanii wyborczej Baracka Obamy, a wprowadzenie byłego prezydenta do walki o poparcie dla Kamali Harris wzmocniło ja tylko wśród osób, które pamiętają pozytywny przekaz Obawy – owo słynne „Yes, we can" - podkreślił Damski.
Kto przekona do siebie wyborców? Donald Trump, czy Kamala Harris? Według naszych ekspertów, obie partie w końcówce kampanii wyborczej nie grają już na przekonanie do siebie wyborców, ale przede wszystkich chcą zmobilizować własne elektoraty. Komu się to uda, w styczniu wprowadzi się do Białego Domu.
Zobacz także
Groźby i podpalenie banera wyborczego kandydata na radnego z Włocławka
2024-04-04, 22:12Zniszczony plakat przedstawia Jakuba Lewandowskiego. Pod zdjeciem nieznany sprawca napisał sprayem „spalę cię', dodając wulgaryzm. Lewandowski złożył do włocławskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przest… Czytaj dalej »
Donos na burmistrza gminy Bobrowniki. Chodzi o zebranie OSP w ciszy wyborczej
2024-04-04, 18:50- Będę musiał uważać na każde słowo, ale pójdę tam, bo jestem urzędującym burmistrzem - tak o zbliżającym się walnym zebraniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Bobrownikach mówi burmistrz gminy, Jarosław Poliwko. A tłumaczy… Czytaj dalej »
Rafał Bruski: Przez działania rządu Zjednoczonej Prawicy miasto straciło 673 mln złotych
2024-04-04, 17:47Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przedstawił wnioski z raportów Najwyższej Izby Kontroli, Związku Miast Polskich i Instytutu Finansów Publicznych dotyczące finansowania samorządów za czasów poprzedniej władzy. Czytaj dalej »
Pozew Łukasza Schreibera przeciwko Rafałowi Bruskiemu oddalony, ale będzie apelacja
2024-04-04, 17:12Łukasz Schreiber, kandydat Bydgoskiej Prawicy na prezydenta miasta odwołuje się od decyzji Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Polityk poinformował, że złożył apelację, która będzie rozpatrywana 5 kwietnia w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku… Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska w Grudziądzu podsumowała kampanię. Inne partie też
2024-04-04, 16:00Tomasz Szymański podsumował kampanię samorządową Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu. Poseł i sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zachęcał do wzięcia udziału w wyborach podkreślając poparcie dla… Czytaj dalej »
Marek Gralik o likwidacji zadań domowych: Brutalna ingerencja w autonomię nauczycieli
2024-04-04, 15:49- Likwidacja prac domowych w szkołach podstawowych przyniesie wielką szkodę uczniom. To także votum nieufności rządu wobec nauczycieli, naruszenie ich autonomii - mówi Marek Gralik, były kujawsko-pomorski kurator oświaty, kandydat… Czytaj dalej »
Mentzen poparł Macieja Cichowicza. „Widzi, jakie Toruń ma problemy, ma na nie pomysł”
2024-04-04, 15:11- W Toruniu od lat nie funkcjonuje opozycja, to miasto bez wizji i perspektyw, czas to wreszcie zmienić - mówił w Toruniu poseł Sławomir Mentzen. Lider Konfederacji liczy na to, że podczas najbliższych wyborów samorządowych uda się… Czytaj dalej »
Kandydaci do sejmiku o zdrowiu i pomocy społecznej. Debata w Polskim Radiu PiK [wideo, zdjęcia]
2024-04-04, 13:07W czwartek (4 kwietnia) w Polskim Radiu PiK odbyła się kolejna debata wyborcza z kandydatami do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Druga tura wyborów w Toruniu? Gulewski opublikował badania, Noga chce powołania pełnomocników
2024-04-03, 21:33Paweł Gulewski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia przedstawił badania, z których wynika, że będzie druga tura wyborów w tym mieście. Sam liczy na uzyskanie 38 procent. Czytaj dalej »
15-minutowe miasto, pozwy komitetów i słyszalny głos kobiet. Kolejny dzień kampanii w Bydgoszczy
2024-04-03, 13:5015-minutowe miasto - to propozycja Joanny Czerskiej-Thomas na poprawę jakości życia w Bydgoszczy. Bydgoska Prawica podkreślała znaczenie wydatków na kulturę, a na placu Praw Kobiet swoje postulaty wygłosiły kandydatki ugrupowania… Czytaj dalej »