PKW przed II turą wyborów: Zakaz agitacji obowiązuje na terenie całego kraju
Agitacja wpływa na wyborców bez względu na to, gdzie jest prowadzona. Zakaz należy przestrzegać na terenie całego kraju – mówił szef PKW Sylwester Marciniak przed rozpoczęciem ciszy wyborczej poprzedzającej drugą turę wyborów samorządowych.
W najbliższą niedzielę, w drugiej turze wyborów samorządowych, wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 748 gminach i miastach. Głosowanie odbędzie się m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym w dziewięciu miastach wojewódzkich: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.
Na piątkowej konferencji prasowej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że kampania wyborcza kończy się 24 godziny przed dniem ponownego głosowania. – Szeroki zasięg oddziaływania mediów oraz internetu powoduje, że agitacja wyborcza wpływa na wyborców w gminach i miastach, w których przeprowadzane jest głosowanie, bez względu na to, gdzie prowadzone są działania agitacyjne. Zakazu agitacji należy zatem przestrzegać na terenie całego kraju – wskazał.
Szef PKW zwrócił w tym kontekście uwagę, że oceny konkretnych działań „nie dokonują organy wyborcze, lecz organy ścigania i sądy, bowiem naruszenie tzw. ciszy wyborczej stanowi wykroczenie”.
Marciniak odniósł się przy tym do organizowania w sobotę i niedzielę wydarzeń związanych z kampanią wyborczą do Parlamentu Europejskiego. Przypomniał, że komitety wyborcze w wyborach samorządowych i europejskich utworzone są odrębnie. – Odrębność ta dotyczy w szczególności komitetów utworzonych przez te same partie polityczne, ale działalność komitetów wyborczych uczestniczących w poszczególnych wyborach musi być od siebie ściśle oddzielona – powiedział.
Zasady finansowania nie bez znaczenia
– Niedopuszczalne jest prowadzenie przez komitet wyborczy, uczestniczący w jednych wyborach, agitacji na rzecz kandydatów zgłoszonych w drugich – podkreślił szef PKW. Przypomniał, że komitety w obu tych wyborach muszą prowadzić odrębną gospodarkę finansową.
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak dodała, że „cisza wyborcza dotyczy zakazu agitacji w wyborach samorządowych”. – Wszystko zależy od konkretnego działania. Trzeba mieć też na względzie i to, że dla niektórych granica prowadzenia tej agitacji jednej bądź drugiej może być również przekroczona – zauważyła. Jak przypomniała, jeżeli ktoś uzna, że nastąpiło zdarzenie, które powinno być obłożone sankcjami karnymi, może to zgłosić do policji lub prokuratury.
– To samo dotyczy mediów, które transmitują takie wydarzenia. Też muszą mieć na względzie to, że ta agitacja musi być ściśle związana wyłącznie z tymi jednymi wyborami. Żeby to nie było związane z agitacją do samorządu – dodała Pietrzak.
Szef PKW przypomniał także zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej w okresie między pierwszym, a ponownym głosowaniem w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta. – Kampanię wyborczą przed ponownym głosowaniem w wyborach włodarzy gmin mogą prowadzić wyłącznie te komitety wyborcze, których kandydaci uczestniczą w tym głosowaniu. Komitety wyborcze, których kandydaci w nim nie uczestniczą, nie mogą pozyskiwać środków finansowych po dniu 7 kwietnia – dodał.
Oficjalne wyniki w poniedziałek
Podał też dane statystyczne. – W ponownych wyborach włodarzy, przewidzianych na 21 kwietnia, utworzono 11 888 obwodów głosowania, w tym 11 099 stałych i 789 odrębnych. W tych gminach, gdzie będą wybierani włodarze gmin, liczba mieszkańców wynosi 14 mln 778 tys. 593 osoby, a liczba wyborców, czyli osób uprawnionych do głosowania, jest równoznaczna liczbie 12 mln 49 tys. 292 osoby – mówił.
Szef PKW przypomniał, że w wyborach samorządowych w 2018 r. druga tura odbyła się w znacznie mniejszej liczbie gmin, bo w niespełna 650 gminach, natomiast uprawnionych do głosowania było niespełna 10 mln. – W tym roku o 20 proc. więcej osób jest uprawnionych do głosowania – zaznaczył.
Podając dane dotyczące podziału kandydatów ze względu na płeć, szef PKW ocenił, że „parytet nie wygląda najlepiej”. – Kobiet jest tylko 20,59 proc., a mężczyzn prawie 80 proc., dokładnie 79,41 proc. Średnia wieku kandydatów na włodarzy gmin wynosi niespełna 50 lat – mówił Marciniak. Podała też, że najmłodszy kandydat na wójta gminy liczy 25 lat, a najstarszy 77 lat.
Szef PKW wyraził także nadzieję, że oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych będą znane w poniedziałek.
Podczas piątkowej konferencji prasowej szefowa KBW przypomniała też najważniejsze zasady dotyczące głosowania w niedzielnych wyborach, m.in. to, że lokale wyborcze będą otwarte między godz. 7:00 a 21:00. Podała, że jeżeli jeszcze ktoś z wyborców nie wie, czy w jego gminie odbywa się ponowne głosowanie, to może to sprawdzić na stronie danej gminy lub stronie PKW. Przypomniała też najważniejsze informacje dotyczące głosowania w komisji wyborczej, m.in. o wymaganych dokumentach i kartach do głosowania.
Zobacz także

Emmanuel Macron i Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji
2022-04-11, 09:00Po obliczeniu 96 procent głosów w niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron uzyskał 27,41 procent głosów, a na szefową Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen… Czytaj dalej »

Wybory parlamentarne na Węgrzech. Sondaże wróżą sukces rządzącej koalicji
2022-04-03, 09:45W niedzielę (3 kwietnia) na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne, w których zostanie wyłoniony 199-osobowy parlament. Sondaże wskazują na wygraną rządzącej koalicji zawiązanej przez rządzącą konserwatywną Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratyczną… Czytaj dalej »

Platforma Obywatelska chce mieć armię mężów zaufania. Nabór już się zaczął
2022-02-22, 09:01Poseł Tomasz Lenz twierdzi, że Platforma Obywatelska ma zastrzeżenia do całkowitej uczciwości kilku poprzednich głosowań, dlatego partia ta chce powołać całą armię mężów zaufania, którzy mieliby czuwać nad przebiegiem przyszłych… Czytaj dalej »

Obywatelski Toruń i Rada Miasta Torunia laureatami nagrody Super Samorząd
2022-02-16, 11:20Toruńskie stowarzyszenie i radni tego miasta zostali docenieni za zorganizowanie wyborów do rad osiedli (okręgów). Czytaj dalej »

Był zastępcą, teraz wójtem. Rafał Krajewski wygrał wybory w gminie Raciążek
2022-02-15, 19:00Gmina Raciążek w powiecie aleksandrowskim ma nowego wójta. Niedzielne wybory wygrał kandydat PiS Rafał Krajewski. Zdobył 51,5 proc. głosów. Czytaj dalej »

Konto Konfederacji usunięte z Facebooka. Politycy wnioskują o kary finansowe
2022-01-07, 18:19Właściciel serwisu społecznościowego, który ogranicza do niego dostęp dla organizacji politycznej, będzie płacił karę do 50 mln zł, nakładaną przez PKW - zakłada projekt koła Konfederacji, przedstawiony w piątek w Sejmie. Czytaj dalej »

Michał Sztybel, zastępca prezydenta Bydgoszczy, został szefem miejskich struktur PO
2021-10-23, 21:58W sobotę (23 października) działacze Kujawsko-Pomorskiej Platformy Obywatelskiej wybierali regionalne władze partii. Szefem regionu pozostaje toruński parlamentarzysta Tomasz Lenz. Platformą bydgoską pokieruje Michał Sztybel, zastępca… Czytaj dalej »

Wybory w Platformie Obywatelskiej. Kandydat na szefa jest jeden: Donald Tusk
2021-10-23, 16:23Od sobotniego poranka (23 października) w Platformie Obywatelskiej trwają wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego PO. Wybory są bezpośrednie. Głosowanie odbywa się w 240 biurach partii. Czytaj dalej »

Wybory w toruńskiej Platformie Obywatelskiej. Jest nowy przewodniczący
2021-10-17, 09:12Jacek Gajewski nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Toruniu. Kandydaturę radnego sejmiku województwa, działacza sportowego i przedsiębiorcy poparli podczas sobotnich wyborów wszyscy obecni na zebraniu członkowie toruńskiej… Czytaj dalej »

Kto zostanie wójtem? Przedterminowe wybory w Kijewie Królewskim
2021-10-03, 13:29W gminie Kijewo Królewskie (powiat chełmiński) trwają przedterminowe wybory. Mieszkańcy wybierają wójta. Czytaj dalej »